Dla pracodawców
Praca >  Praca za granicą >  Praca w Niemczech

Praca w Niemczech - warunki, zarobki, kultura

Podstawowe informacje o pracy w Niemczech

Legalna praca: Rynek pracy otwarty od 1 maja 2011 r.

Formalności:
Pozwolenie na pracę - nie wymagane w przypadku wszystkich rodzajów zatrudnienia u niemieckich pracodawców. Z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę zwolnieni są także uczniowie planujący rozpoczęcie nauki zawodu w Niemczech, pracownicy tymczasowi i sezonowi oraz pracownicy szukający zatrudnienia w sektorze publicznym.

Pozwolenie na pobyt - nie wymagane. W przypadku zamieszkania w Niemczech na stałe wymagane jest zameldowanie się w Urzędzie Meldunkowym, odpowiednim dla nowego miejsca zamieszkania.

Praca dla: inżynierów, informatyków, programistów, lekarzy, pielęgniarek, dentystów i opiekunów osób starszych. Stosunkowo łatwo pracę zdobędą także fachowcy pracujący w budownictwie: inżynierowie, murarze, cieśle. Poszukiwani są a również uczniowie chcący zdobyć konkretne umiejętności zawodowe, np. szlifierza.

Przydatne linki:

Wiadomości o pracy w Niemczech

 • Niemcy przyciągają polskich specjalistów

  Po 4 latach od otwarcia niemieckiego rynku pracy, Polacy coraz częściej wybierają zachodnich sąsiadów jako kierunek emigracji zarobkowej. Wyjeżdżają głównie ci, których potrzebujemy na miejscu, czyli np. lekarze i pielęgniarki.

  skomentuj (51)
 • 8,5 euro za godzinę. Niemcy z pensją minimalną

  Parlament niemiecki zadecydował, że od 1 stycznia 2015 r. płaca minimalna w Niemczech będzie wynosiła 8,5 euro za godzinę. Czy oznacza to, że czeka nas kolejna fala emigracji?

  skomentuj (1)
 • Niemiecki resort pracy chroni prywatny czas pracowników

  Kierownictwo niemieckiego ministerstwa pracy zobowiązało się, że po godzinach pracy nie będzie zakłócać pracownikom spokoju służbowymi e-mailami i telefonami, chroniąc ich w ten sposób przed wypaleniem - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

  skomentuj (0)
 • Emigracja zarobkowa: Polak najczęściej jeździ do Niemiec

  Co dziesiąty dorosły Polak deklaruje, że w ostatniej dekadzie pracował zarobkowo za granicą. To oznacza, że za chlebem wyjechało 3,3 mln osób. Migracje zarobkowe były w ostatnich latach, szczególnie po wejściu Polski do UE, na tyle częste, że w przypadku ludzi w wieku 25-34 można mówić o pewnym doświadczeniu pokoleniowym. Także młodsi - w wieku 18-24 - deklarują chęć podjęcia pracy za granicą.

  skomentuj (73)
 • Nie znasz niemieckiego, nie masz pracy

  Tylko ok. 2 tys. opolan wyjechało do pracy w Niemczech i Austrii po otwarciu w maju rynku pracy dla Polaków - wynika z danych urzędów pracy. Powód? Praca jest, ale tylko dla fachowców, i to ze znajomością niemieckiego.

  skomentuj (0)