Praca w Niemczech - warunki, zarobki, kultura

Podstawowe informacje o pracy w Niemczech

Legalna praca: Rynek pracy otwarty od 1 maja 2011 r.

Formalności:
Pozwolenie na pracę - nie wymagane w przypadku wszystkich rodzajów zatrudnienia u niemieckich pracodawców. Z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę zwolnieni są także uczniowie planujący rozpoczęcie nauki zawodu w Niemczech, pracownicy tymczasowi i sezonowi oraz pracownicy szukający zatrudnienia w sektorze publicznym.

Pozwolenie na pobyt - nie wymagane. W przypadku zamieszkania w Niemczech na stałe wymagane jest zameldowanie się w Urzędzie Meldunkowym, odpowiednim dla nowego miejsca zamieszkania.

Praca dla: inżynierów, informatyków, programistów, lekarzy, pielęgniarek, dentystów i opiekunów osób starszych. Stosunkowo łatwo pracę zdobędą także fachowcy pracujący w budownictwie: inżynierowie, murarze, cieśle. Poszukiwani są a również uczniowie chcący zdobyć konkretne umiejętności zawodowe, np. szlifierza.

Przydatne linki:

Wiadomości o pracy w Niemczech

 • Niemcy: Uchodźcy zamiast porządnego zawodu wybierają bieda-pracę

  Uchodźcy - głównie Syryjczycy - którzy od połowy minionego roku napływają do Niemiec szeroką falą, nie podejmują kształcenia zawodowego. W zamian "łapią" najprostsze i najniżej płatne prace. W ten sposób zamiast pomóc gospodarce - na co liczyli politycy i pracodawcy - raczej zaczną jej ciążyć.

  skomentuj (0)
 • Rewolucja w niemieckim prawie pracy. Stracą polskie firmy?

  Od 2017 roku pracownicy tymczasowi w Niemczech będą mieli takie same prawa jak pracownicy etatowi. To potrzebna zmiana, choć w porównaniu z resztą Europy wprowadzona z opóźnieniem. Cenę za nią zapłacą jednak polskie firmy delegujące pracowników.

  skomentuj (0)
 • 8,5 euro za godzinę. Niemcy z pensją minimalną

  Parlament niemiecki zadecydował, że od 1 stycznia 2015 r. płaca minimalna w Niemczech będzie wynosiła 8,5 euro za godzinę. Czy oznacza to, że czeka nas kolejna fala emigracji?

  skomentuj (0)
 • Emigracja zarobkowa: Polak najczęściej jeździ do Niemiec

  Co dziesiąty dorosły Polak deklaruje, że w ostatniej dekadzie pracował zarobkowo za granicą. To oznacza, że za chlebem wyjechało 3,3 mln osób. Migracje zarobkowe były w ostatnich latach, szczególnie po wejściu Polski do UE, na tyle częste, że w przypadku ludzi w wieku 25-34 można mówić o pewnym doświadczeniu pokoleniowym. Także młodsi - w wieku 18-24 - deklarują chęć podjęcia pracy za granicą.

  skomentuj (1)
 • Nie znasz niemieckiego, nie masz pracy

  Tylko ok. 2 tys. opolan wyjechało do pracy w Niemczech i Austrii po otwarciu w maju rynku pracy dla Polaków - wynika z danych urzędów pracy. Powód? Praca jest, ale tylko dla fachowców, i to ze znajomością niemieckiego.

  skomentuj (0)