Praca w Niemczech - warunki, zarobki, kultura

Wiadomości o pracy w Niemczech

 • Niemcy: Uchodźcy zamiast porządnego zawodu wybierają bieda-pracę

  12-01-2016 13:36

  Uchodźcy - głównie Syryjczycy - którzy od połowy minionego roku napływają do Niemiec szeroką falą, nie podejmują kształcenia zawodowego. W zamian ?łapią? najprostsze i najniżej płatne prace. W ten sposób zamiast pomóc gospodarce - na co liczyli...

  skomentuj (0)
 • Rewolucja w niemieckim prawie pracy. Stracą polskie firmy?

  23-11-2015 00:00

  Od 2017 roku pracownicy tymczasowi w Niemczech będą mieli takie same prawa jak pracownicy etatowi. To potrzebna zmiana, choć w porównaniu z resztą Europy wprowadzona z opóźnieniem. Cenę za nią zapłacą jednak polskie firmy delegujące pracowników.

  skomentuj (0)
 • Emigracja zarobkowa: Polak najczęściej jeździ do Niemiec

  13-11-2012 18:48

  Co dziesiąty dorosły Polak deklaruje, że w ostatniej dekadzie pracował zarobkowo za granicą. To oznacza, że za chlebem wyjechało 3,3 mln osób. Migracje zarobkowe były w ostatnich latach, szczególnie po wejściu Polski do UE, na tyle częste, że w...

  skomentuj (1)
 • Polacy najbardziej chcą pracować w Niemczech

  18-09-2012 14:47

  70 procent Polaków ma poważne kłopoty ze znalezieniem pracy w Polsce. Wyjeżdżają więc za chlebem za granicę. Najpopularniejszym kierunkiem nie jest już Wielka Brytania, a Niemcy. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych na zlecenie Agencji pracy...

  skomentuj (0)
 • Recesja dopadnie Niemcy? Oszczędności i zwolnienia

  22-08-2012 18:16

  Siemens - niemiecki gigant przemysłowy zapowiada duże zwolnienia. Firma szuka oszczędności, bo ze względu na kryzys w Europie znacznie spadła liczba zamówień. W podobnej sytuacji są też inne niemieckie firmy.

  skomentuj (0)
 • Świąteczne kiermasze: atrakcja, ale nie dla pracowników sezonowych

  07-12-2011 09:44

  W całych Niemczech miliony ludzi odwiedzają świąteczne kiermasze z kolorowymi straganami i unoszącym się zapachem grzanego wina. Taki jarmark to bombowy interes, ale nie dla pracowników sezonowych.

  skomentuj (0)
 • Polacy nie szturmują niemieckiego rynku pracy

  15-11-2011 16:21

  W ciągu pierwszych czterech miesięcy do pracy w Niemczech wyjechało jedynie 22 tysiące Polaków - wynika z danych niemieckiego Centralnego Rejestru Obcokrajowców (AZR). Oznacza to, że do tej pory prognozy dotyczące emigracji zarobkowej Polaków...

  skomentuj (0)
 • Niełatwe początki nauki zawodu w Niemczech

  10-10-2011 17:34

  Pilni i zmotywowani, ale i trochę niesubordynowani. Tak pokazali się w pierwszych tygodniach pobytu w Cottbus młodzi Polacy, którzy przygotowują się tam do nauki zawodu w firmach Brandenburgii.

  skomentuj (1)
 • "Minipraca" do 1000 euro

  12-10-2009 09:23

  Granica wynagrodzenia za pracę w niewielkim wymiarze może wzrosnąć z 400 do 1000 euro. Rozmowy w tej sprawie prowadzą partie CDU/CSU i FDP, które przymierzają się do stworzenia koalicji rządowej.

  skomentuj (0)

Podstawowe informacje o pracy w Niemczech

Legalna praca: Rynek pracy otwarty od 1 maja 2011 r.

Formalności:
Pozwolenie na pracę - nie wymagane w przypadku wszystkich rodzajów zatrudnienia u niemieckich pracodawców. Z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę zwolnieni są także uczniowie planujący rozpoczęcie nauki zawodu w Niemczech, pracownicy tymczasowi i sezonowi oraz pracownicy szukający zatrudnienia w sektorze publicznym.

Pozwolenie na pobyt - nie wymagane. W przypadku zamieszkania w Niemczech na stałe wymagane jest zameldowanie się w Urzędzie Meldunkowym, odpowiednim dla nowego miejsca zamieszkania.

Praca dla: inżynierów, informatyków, programistów, lekarzy, pielęgniarek, dentystów i opiekunów osób starszych. Stosunkowo łatwo pracę zdobędą także fachowcy pracujący w budownictwie: inżynierowie, murarze, cieśle. Poszukiwani są a również uczniowie chcący zdobyć konkretne umiejętności zawodowe, np. szlifierza.

Przydatne linki: