Praca we Francji - warunki, zarobki, kultura

Podstawowe informacje o pracy we Francji

Legalna praca: Rynek pracy otwarty od 1 lipca 2008 r.

Formalności:
Pozwolenie na pracę - nie wymagane

Pozwolenie na pobyt - nie wymagane

Praca dla: pielęgniarek, lekarzy, opiekunów osób starszych, stoczniowców, metalurgów, budowlańców. Rąk do pracy brakuje w bankowości i ubezpieczeniach, księgowości, kadrze zarządzającej (biznes i przemysł) i sprzedaży. Ponadto latem rolnicy poszukują pracowników sezonowych m.in. do zbioru winogron, jabłek, borówek i uprawy warzyw.

Przydatne linki:

Wiadomości o pracy we Francji

 • Wieża Eiffela zamknięta. Pracownicy protestują przeciwko nagminnym kradzieżom

  Słynna wieża Eiffela była w piątek zamknięta dla turystów. Pracownicy w ten sposób protestują przeciw coraz liczniejszym kradzieżom kieszonkowym i groźbom, które opanowały Paryż, a w szczególności okolice odwiedzane przez turystów.

  skomentuj (0)
 • Praca we Francji w 2012 r.

  Europa stoi na krawędzi ponownego kryzysu. Jednak istnieją branże, w których emigranci wciąż mogą nieźle zarobić. Dowiedz się, komu w tym roku będzie najłatwiej znaleźć pracę we Francji.

  skomentuj (0)
 • Lekarze bez Granic: 40. urodziny aniołów pomocy

  20 grudnia 1971 r. lekarze i dziennikarze założyli w Paryżu organizację pomocy Médecins sans Frontieres (MSF): Lekarze bez Granic. "Francuscy doktorzy" uchodzą w świecie za pionierów akcji humanitarnych.

  skomentuj (0)
 • Mniej biurokracji, więcej współpracy

  Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (CCIFP) opublikowała Białą Księgę - dokument zawierający propozycje firm stowarzyszonych, które dotyczą ułatwień dla inwestorów w Polsce. Największe zastrzeżenia przedsiębiorcy mają do zawiłości systemu prawa, niejednoznacznych przepisów i różnic w interpretacji, a także do zbyt dużej biurokracji w polskiej administracji i urzędach.

  skomentuj (0)
 • Formalności: Pobyt we Francji

  Od 1 maja 2004 r. Polacy mogą wjechać do Francji na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Nie muszą też ubiegać się o wydanie karty stałego pobytu (chociaż chętni mogą wystąpić o wydanie takiego dokumentu w Urzędzie Miasta), nie potrzebują też pozwolenia na pracę.

  skomentuj (0)