Praca w USA - warunki, zarobki, kultura

Wiadomości o pracy w USA

 • Ubywa pracy dla specjalistów, przybywa dla niewykwalifikowanych

  23-10-2012 18:09

  Większość miejsc pracy, które w USA padły ofiarą kryzysu, to przyzwoicie płatne stanowiska, zajmowane głównie przez klasę średnią. Natomiast nowe miejsca pracy, które powstają ostatnio, to raczej słabo płatne stanowiska, nierzadko związane z pracą...

  skomentuj (0)
 • USA: Pierwszy strajk nauczycieli od ćwierć wieku

  11-09-2012 17:22

  Nie tylko polscy nauczyciele drżą o swoje posady. Obawiają się o nie także ich amerykańscy koledzy. W Chicago, po raz pierwszy od 25 lat, doszło do strajku nauczycieli. Domagali się oni od władz miasta m.in. podwyżki płac i zmniejszenia liczby klas....

  skomentuj (0)
 • Wynagrodzenia profesorów na 10 prywatnych uniwersytetach w USA w 2009 roku

  24-03-2010 14:11

  Jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Profesorów Uniwersyteckich (AAUP), rok 2009 okazał się niezwykle przychylny dla pełnoetatowych wykładowców prywatnych uczelni.

  skomentuj (0)
 • NYPD szuka imigrantów

  05-01-2010 13:05

  Nowojorska policja przyjmuje w swoje szeregi coraz więcej imigrantów. W ciągu trzech ostatnich lat mundury NYPD otrzymało 1042 obywateli urodzonych poza granicami USA.

  skomentuj (0)
 • Pracownik zwolniony za "Boską" plakietkę

  04-11-2009 12:14

  27-letni pracownik sieci hipermarketów The Home Depot został zwolniony z pracy za noszenie nieregulaminowej plakietki. Oprócz barw narodowych widniał na niej cytat z Ślubowania Wierności: "One nation under God, indivisible".

  skomentuj (0)
 • Praca w służbie Wuja Sama

  06-10-2009 11:38

  W czasach recesji rządowa posada w amerykańskiej administracji może się okazać bezpieczną przystanią. Gwarantuje bowiem bezpieczeństwo zatrudnienia, stały wzrost płacy i bardzo atrakcyjne dodatki socjalne.

  skomentuj (0)
 • Barystki w bikini oskarżone o nierząd

  25-09-2009 13:20

  Kawiarnia Grab-n-Go Espresso w stanie Waszyngton wyróżniała się wśród innych dzięki skąpo ubranym pracownicom. Policyjne śledztwo wykazało, że barystki oprócz serwowania latte świadczyły również inne usługi. 5 z nich zostało oskarżonych o...

  skomentuj (0)
 • "Sex & the City" przyciąga tłumy!

  07-08-2009 16:13

  Kinowa wersja kultowego serialu weszła do kin zaledwie rok temu, jednak już przygotowywana jest druga część. Sequel "Seksu w wielkim mieście" wzbudza spore emocje. Który początkujący aktor nie chciałby zagrać w tak popularnej produkcji? - Na...

  skomentuj (0)
 • O zwolnieniu dowiesz się najpierw z... Internetu

  21-07-2009 15:37

  Utrata pracy nie dla każdego jest zaskoczeniem. Niektórzy pracownicy o planowanym zwolnieniu prędzej niż od przełożonego, dowiadują się z nieoficjalnych źródeł - twierdzi "The Wall Street Journal". Jako przykład podaje m.in. redukcję etatów w Yahoo.

  skomentuj (0)

Podstawowe informacje o pracy w USA

Legalna praca: Rynek pracy zamknięty dla pracowników z Polski

Formalności:
Pozwolenie na pracę - potrzebna wiza. Polacy mają do wyboru dwa rodzaje wiz: typu L - dla pracowników oddelegowanych przez amerykańską firmę i typu H - dla pracowników tymczasowych. Jeśli chcesz pracować na stanowisku wymagającym zaawansowanej wiedzy technologicznej potrzebujesz wizy H-1B, w rolnictwie - H-2A; inni pracownicy tymczasowi - H-2B. Taką wizę załatwia pracodawca, który powinien złożyć w Urzędzie ds. Imigracji i Obywatelstwa (USCIS) formularz I-129 i pracowniczą petycję nieimigracyjną. Powiadomienia o zatwierdzeniu petycji odsyłane są na formularzu I-797. Fakt zatwierdzenia petycji nie gwarantuje automatycznego przyznania wizy, a osoba,która ubiega się o nią, musi spełniać wszystkie wymagania przewidziane prawem imigracyjnym.

Pozwolenie na pobyt - potrzebna wiza.

Praca dla: wykwalifikowanych specjalistów - informatyków, lekarzy, a także podczas wakacji dla studiującej młodzieży (w ramach programów, np. Work & Travel, Camp America) - w parkach rozrywki, obozach dla dzieci itp.

Przydatne linki: