Dla pracodawców
Praca >  Praca za granicą >  Praca w USA

Praca w USA - warunki, zarobki, kultura

Podstawowe informacje o pracy w USA

Legalna praca: Rynek pracy zamknięty dla pracowników z Polski

Formalności:
Pozwolenie na pracę - potrzebna wiza. Polacy mają do wyboru dwa rodzaje wiz: typu L - dla pracowników oddelegowanych przez amerykańską firmę i typu H - dla pracowników tymczasowych. Jeśli chcesz pracować na stanowisku wymagającym zaawansowanej wiedzy technologicznej potrzebujesz wizy H-1B, w rolnictwie - H-2A; inni pracownicy tymczasowi - H-2B. Taką wizę załatwia pracodawca, który powinien złożyć w Urzędzie ds. Imigracji i Obywatelstwa (USCIS) formularz I-129 i pracowniczą petycję nieimigracyjną. Powiadomienia o zatwierdzeniu petycji odsyłane są na formularzu I-797. Fakt zatwierdzenia petycji nie gwarantuje automatycznego przyznania wizy, a osoba,która ubiega się o nią, musi spełniać wszystkie wymagania przewidziane prawem imigracyjnym.

Pozwolenie na pobyt - potrzebna wiza.

Praca dla: wykwalifikowanych specjalistów - informatyków, lekarzy, a także podczas wakacji dla studiującej młodzieży (w ramach programów, np. Work & Travel, Camp America) - w parkach rozrywki, obozach dla dzieci itp.

Przydatne linki:

Wiadomości o pracy w USA

  • Ubywa pracy dla specjalistów, przybywa dla niewykwalifikowanych

    Większość miejsc pracy, które w USA padły ofiarą kryzysu, to przyzwoicie płatne stanowiska, zajmowane głównie przez klasę średnią. Natomiast nowe miejsca pracy, które powstają ostatnio, to raczej słabo płatne stanowiska, nierzadko związane z pracą fizyczną - informuje New York Times.

    skomentuj (0)
  • USA: Pierwszy strajk nauczycieli od ćwierć wieku

    Nie tylko polscy nauczyciele drżą o swoje posady. Obawiają się o nie także ich amerykańscy koledzy. W Chicago, po raz pierwszy od 25 lat, doszło do strajku nauczycieli. Domagali się oni od władz miasta m.in. podwyżki płac i zmniejszenia liczby klas. Choć rozmowy trwały prawie całą niedzielę, nie udało się osiągnąć kompromisu.

    skomentuj (0)