Praca w Norwegii - warunki, zarobki, kultura

Podstawowe informacje o pracy w Norwegii

Legalna praca: Rynek pracy zamknięty.

Formalności:
Pozwolenie na pracę - wymagane - ale można je uzyskać szybko i bez zbędnych formalności. Najpierw musisz znaleźć pracodawcę, który zechce cię zatrudnić. Dopiero potem starasz się o pozwolenie na pracę. W tym celu składasz wniosek wraz z potwierdzeniem zatrudnienia (dostępny na stronie Ambasady Norwegii w Polsce www.amb-norwegia.pl lub www.udi.no.) w norweskim konsulacie w Polsce. O wiele łatwiej mają osoby, które pracodawcę znalazły , będąc już w Norwegii - wraz z pracodawcą udają się do pobliskiego komisariatu policji, gdzie składają odpowiedni wniosek.

Pozwolenie na pobyt - wymagane. Wniosek o pozwolenie na pobyt składa się na komisariacie policji, razem z wnioskiem o pozwolenie na pracę. Bez pozwolenia na pobyt można przebywać w Norwegii przez 3 miesiące - w tym czasie można szukać pracy.

Praca dla: pracowników sektora stoczniowego (spawaczy, monterów itp), lekarzy, pracowników przemysłu rybnego, robotników leśnych, budowlańców, cieśli i stolarzy. Ponadto zatrudnienie znajdą pomoce domowe, mechanicy i ogrodnicy oraz operatorzy maszyn, a także podczas sezonu - robotnicy do prac remontowych i zbieracze runa leśnego.

Przydatne linki: