Praca w Szwajcarii - warunki, zarobki, kultura

Podstawowe informacje o pracy w Szwajcarii

Legalna praca: Obowiązują kontyngenty pracowników - ścisłe limity rocznie wydawanych pozwoleń na pracę, które dotyczą obywateli państw, które dołączyły do UE w 2004 r. Pozwolenia krótkoterminowe obejmują okres 4-12 miesięcy, a długoterminowe 1-5 lat. Pierwsze mają się zwiększyć w 2011 r. do 29000, a drugie - do 3000.

Formalności:
Pozwolenie na pracę - wymagane. Najpierw musisz znaleźć pracodawcę, który w twoim imieniu do urzędu migracyjnego o pozwolenie na pobyt z możliwością podjęcia pracy. Zgodę wydaje KIGA (Kantonalny Urząd ds Przemysłu, Rzemiosła i Handlu, po sprawdzeniu, czy na dane stanowisko nie ma chętnego Szwajcara lub obywatela jednego z państw "starej" UE.

Pozwolenie na pobyt - wymagane. Dostaniesz je razem z pozwoleniem na pracę.

Praca dla: pracowników sektora finansowego i ubezpieczeniowego, IT, w przemyśle, budownictwie i ochronie zdrowia (pielęgniarki, lekarze). Na zatrudnienie mogą liczyć opiekunowie osób starszych oraz chętni do pracy w rolnictwie i turystyce. Zimą brakuje rąk do pracy w licznych ośrodkach narciarskich.

Zarobki: Nie ma tutaj ustawowej pensji minimalnej. Zarobki wahają się w granicach 4 - 8 tys. franków miesięcznie. W rolnictwie zarobisz ok. 3 tys. franków, pensja kelnera to 3 - 5 tys., a wykwalifikowani specjaliści mogą liczyć na co najmniej 8 - 10 tys. franków na miesiąc.

Koszty życia: Wynajęcie pokoju kosztuje 600 franków, a dwupokojowego mieszkania 820. Najdrożej jest w Zurychu i Genewie. Za najtańszy obiad w restauracji trzeba zapłacić 20 franków.

Przydatne linki: