Ile zarobi informatyk?

Bartosz Sendrowicz
10.04.2015 , aktualizacja: 10.04.2015 17:09
A A A
 Pieniądze

Pieniądze (Archiwum)

W żadnym sektorze pensje nie są tak wysokie jak w IT. Oprócz sprzedaży w żadnym nie ma też tak dużego zapotrzebowania na pracowników. Jakich specjalistów najchętniej zatrudniają firmy i ile im płacą?
W 2014 r. pracodawcy opublikowali w serwisach rekrutacyjnych nieco ponad 628 tys. ogłoszeń o pracę. Co szóste dotyczyło sektora IT - to aż 105 tys. ofert pracy. Jedyną grupą zawodową, dla której dostępnych było więcej ofert - o 4 tys. - byli handlowcy.

Zapotrzebowanie na handlowców jest tak duże, bo z jednej strony zespoły sprzedażowe są lokomotywami przedsiębiorstw, a z drugiej to zawód z ogromną rotacją. W przypadku informatyków rotacja jest znacznie niższa, a zapotrzebowanie na nich ogromne, bo informatyka jest wszechobecna. Od sterowania sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach i monitorowania przesyłek kurierskich, po rozliczanie PIT-ów i zapisy do lekarza - wszystkim rządzą kody stworzone przez programistów.

Inny powód to bardzo szybki rozwój sektora outsourcingu w Polsce. Łącznie centra usług wspólnych zatrudniają w naszym kraju ponad 150 tys. osób. Więcej niż co trzecie z takich centrów (dokładnie 36 proc.) świadczy usługi z obszaru IT.

Przez ostatnią dekadę sam zawód też mocno się zmienił. - Gdy zaczynałem pracę, w biurze najwięcej było osób we flanelowych koszulach, najczęściej graczy, zamkniętych w sobie - opowiada Michał, 36-letni szef kilkunastoosobowego zespołu programistów. - Dziś to praca dla ludzi mających własne pomysły i umiejących przekonać do nich przełożonych - mówi. Sam niedawno szukał do swojego zespołu doświadczonego programisty aplikacji mobilnych. Wymagał nie tylko umiejętności technicznych, ale też m.in. umiejętności pracy w zespole i gotowości do pracy za granicą. Pensja? 13 tys. zł brutto*, czyli ponad 9 tys. zł na rękę.

Ale to wcale nie jest najwyższa pensja oferowana na tym stanowisku. Z danych agencji doradztwa personalnego Grafton Recruitment wynika, że tzw. mobile developer (dla urządzeń z systemem operacyjnym android lub iOS) może zarobić nawet 18 tys. zł brutto, czyli 13 tys. zł na rękę. - Boom technologiczny wywołany pojawieniem się na rynku urządzeń mobilnych w naturalny sposób zaowocował rosnącym zapotrzebowaniem na osoby, które umieją tworzyć aplikacje na telefony, czy tablety - wyjaśnia Julia Dobrowolska z Graton Recruitment.

Kogo jeszcze z chęcią zatrudnią pracodawcy? Programistów posługujących się językami Java i C# oraz .Net (dot Net). Pensje takich ekspertów wyglądają bardzo zachęcająco - od 15 do 18 tys. zł brutto (10,5 tys. do 13 tys. zł na rękę). - Języki programowania Java i C# oraz platformy oparte o te języki (czyli JavaSE, JEE, .Net framework) to obecnie najczęściej używane technologie. Dzięki ich możliwościom, wydajności oraz otwartej polityce producentów wobec programistów, znajdują swoje zastosowanie w niemal każdym rodzaju oprogramowania - mówi Dobrowolska.

Na bardzo atrakcyjne zarobki i mnogość ofert mogą liczyć też administratorzy systemów. Co prawda zarobią mniej niż ich koledzy programiści, bo między 7 a 13 tys. zł brutto (czyli od 5 do 9,1 tys. na rękę). Skąd ich popularność? - Dziś do funkcjonowania każdej firmy - od jednoosobowej działalności gospodarczej, po największe korporacje świata - niezbędne są komputery, których nieodłącznym elementem są systemy operacyjne. Wszystkie z nich wymagają administracji, np. aktualizowania oprogramowań. Wciąż najbardziej popularne są systemy Windows i Linux - tłumaczy ekspertka z Graftona.

Na lepsze zarobki i nie mniejsze "powodzenie" na rynku pracy mogą liczyć "sapowcy", czyli konsultanci SAP. Wynagrodzenie na tym stanowisku waha się od 9 do 18 tys. zł brutto. Oznacza to, że na ich konto wpłynie - w zależności od umiejętności - od 6,3 do 13 tys. zł. Zdaniem ekspertki z Grafton Recruitment rozwój każdej firmy wiąże się z rosnącą ilość danych koniecznych do zarządzania organizacją. Tymczasem rozwiązania firmy SAP umożliwiają efektywne zarządzanie ogromnymi ilościami danych, do tego są spójne z najnowszymi trendami technologicznymi, np. cloud computingiem. Przez to sam system SAP zyskuje na popularności, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny.

*Wszystkie podane stawki dotyczą samodzielnych specjalistów z minimum 2-3 letnim doświadczeniem.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX