Branża technologiczna upomina się o kobiety

Marta Piątkowska
13.04.2015 , aktualizacja: 10.04.2015 17:42
A A A

Fot. 123RF

Na przestrzeni lat daliśmy sobie wmówić, że programowanie nie jest dla dziewczyn. Teraz na walkę z tym stereotypem największe firmy przeznaczają miliony.
Sytuacja nie wygląda najlepiej. W ogólnym rozrachunku w branży informatycznej w Polsce i na świecie pracuje zaledwie od kilku do kilkunastu procent kobiet. I nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się coś zmienić. Jak pokazuje raport "Kobiety na politechnikach 2015" - na kierunkach związanych z telekomunikacją i informatyką studentki stanowią zaledwie 13 proc. uczących się w Polsce.

Na pytanie "Dlaczego tak się dzieje?" eksperci odpowiadają po cichu - dziewczyny boją się, że sobie nie poradzą. Choć z ministerialnych danych wynika, że maturę z matematyki obydwie płcie zdają na tym samym poziomie - uczennice wciąż są przekonane, że logiczne myślenie nie jest ich mocną stroną.

Ten brak pewności siebie w perspektywie najbliższych lat może je słono kosztować. Branża IT od lat wygrywa we wszystkich kategoriach związanych z jakością i opłacalnością zatrudnienia. Oczywiście, nie każdy może być drugim Markiem Zuckerbergiem, ale przeciętnemu zjadaczowi chleba wystarczy informacja, że według danych Komisji Europejskiej do 2016 roku na terenie Starego Kontynentu powstanie aż 700 tys. nowych miejsc pracy w IT. Byłoby niezręcznie, gdyby w 87 proc. - jak ma to miejsce do tej pory - przypadło mężczyznom.

Firmy chcą zatrudniać kobiety

- Pracuję w branży informatycznej od 10 lat. W tym czasie poznałam wiele kobiet na różnych stanowiskach i z całą pewnością mogę powiedzieć, że radzimy sobie na nich równie dobrze jak mężczyźni, a nierzadko - lepiej - mówi Monika Mikowska, współwłaścicielka agencji mobee dick, projektującej rozwiązania mobilne dla największych marek. - Niestety, bywa, że kobiety w branży IT nadal są często traktowane mniej poważnie. W przeciwieństwie do mężczyzn częściej musimy udowadniać, że znamy się na swojej pracy i wiemy, o czym mówimy. Sama odbyłam wiele spotkań z potencjalnymi klientami, na których najpierw musiałam się "wykazać" i dopiero po kilkunastu minutach mogliśmy przejść do normalnych rozmów biznesowych - dodaje.

Coraz częściej jednak pracodawcy z branży IT sami upominają się o kobiety i poszukują ich na rynku pracy. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszy - poszukiwanie nowych talentów, osób ze świeżym spojrzeniem, innym rodzajem wrażliwości i wyobraźni, potrafiących wczuć się w potrzeby i zainteresowania konsumentów. Drugi - różnorodność w zespole. Od dawna wiadomo, że grupa osiąga lepsze wyniki oraz ocenia atmosferę i atrakcyjność miejsca pracy na wyższym poziomie, jeżeli składa się w zbliżonym stopniu z kobiet i mężczyzn.

Jedną z firm, która postanowiła ograniczyć utrzymującą się dysproporcję, jest Intel. Na początku tego roku zaprezentował nową, globalną inicjatywę "Diversity in Technology", która obejmuje 300 mln dol. inwestycji w zwiększenie różnorodności wśród pracowników Intela i całej branży technologicznej. Na Zachodzie może to dotyczyć m.in. zwiększenia zatrudnienia przedstawicieli mniejszości etnicznych, tymczasem w Polsce palącym problemem jest właśnie niski procent kobiet studiujących kierunki ścisłe.

- Musimy aktywnie starać się zainteresować młodych ludzi technicznymi kierunkami studiów - przede wszystkim dziewczyny, bo mimo że mają dokładnie takie same predyspozycje jak chłopcy, często wybierają karierę w innej branży, unikając kierunków informatycznych, stereotypowo postrzeganych jako męskie. Dlatego też mogą potrzebować szczególnego wsparcia - takiego jak program stypendialny dla najzdolniejszych z nich - mówi Michał Dżoga, menedżer ds. korporacyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Intel.

Intel na co dzień korzysta z wiedzy i umiejętności świetnie wykształconych polskich inżynierek, które zatrudnia m.in. w swoim gdańskim centrum R&D, będącym największą placówką badawczo-rozwojową Intela w Europie. - Organizując od lat takie programy jak Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) czy Intel Business Challenge, przekonaliśmy się, że warto inwestować w rozwój talentów. Teraz dodatkowo pomagamy tej grupie, której ciężej jest się przebić w branży nowych technologii - dodaje Dżoga.

Kariera w IT

O tym, że IT czeka na kobiety, przekonują również doświadczenia agencji doradztwa personalnego, które rekrutują dla największych firm informatycznych. Z zebranych przez nich danych wynika, że panie najczęściej wybierają pracę testerek oprogramowania lub programistek. Przełożeni doceniają ich umiejętności społeczne, więc ich również profesje na styku technologii i biznesu, które wymagają częstych kontaktów z ludźmi, jak np. project menedżer, analityk biznesowy czy koordynator projektu w obszarze rozwiązań lub produktów IT. Bo praca w branży informatycznej nie oznacza jedynie kodowania.

Przekonała się o tym Katarzyna, 25-letnia absolwentka politologii, która przez ostatnie trzy lata pracowała na stanowisku konsultanta u jednego ze światowych liderów w dostarczaniu wewnętrznego oprogramowania dla firm.

- Kiedy rozpoczynałam pracę, o komputerach i oprogramowaniu wiedziałam tyle co przeciętny użytkownik. Wystarczyło szkolenie trwające miesiąc i dodatkowe dwa miesiące pod okiem opiekuna, żebym mogła samodzielnie zająć się obsługą klientów - opowiada Katarzyna. - W dużym uproszczeniu moja rola polegała na sprawdzaniu, czy są zadowoleni z usługi oraz czy spełnia ona ich oczekiwania. Jeżeli zgłaszali nowe zapotrzebowania, dopasowywałam nowe produkty, które rozwiązywały ich problemy. To wcale nie jest takie proste. Najlepiej świadczy o tym fakt, że regularnie braliśmy udział w szkoleniach oraz zdawaliśmy testy ze znajomości produktów - podkreśla. Jej zespół w 80 proc. składa się z kobiet.

- Chciałabym, żeby więcej kobiet przełamało swoje opory, nie zważało na stereotypy i zainteresowało się pracą w branży nowych technologii. To wyjątkowo kreatywna branża, która potrzebuje kobiecej intuicji, sumienności, wiedzy i doświadczenia - przekonuje Monika Mikowska.