Polski informatyk nigdzie się nie wybiera?

Marta Piątkowska
23.11.2015 , aktualizacja: 18.10.2016 13:06
A A A

123RF

Mamy jednych z najlepszych programistów na świecie i branża IT wyraźnie to docenia. Warunki zatrudnienia coraz częściej nie odbiegają od europejskich standardów.
- W naszym fachu nie ma strachu - mówią osoby związane z IT i trudno odmówić im racji. Na przestrzeni ostatnich lat, kiedy rynek pracy był niestabilny - na przekór ogólnej sytuacji w sektorze technologicznym wciąż powstawały wakaty, a pensje szły w górę.

Dobre zarobki i benefity

W efekcie w 2014 roku, tak jak zresztą i w ubiegłych latach, IT zostało najlepiej wynagradzającą branżą.

Z "Raportu płacowego 2015" stworzonego przez firmę Hays wynika, że najczęściej oferowane wynagrodzenie specjalisty pracującego w Helpdesku sięga 6,5 tys. zł brutto. Przeciętne zarobki programisty C/C++ sięgają 9 tys. zł, a developera Java - 12 tys. zł brutto. Na stanowiskach menedżerskich można zarobić w IT w Polsce nawet 10-25 tys. zł brutto miesięcznie.

Ale praca w IT to nie tylko pensja, ale również szereg benefitów i udogodnień na ten moment jeszcze nieobecnych na tak szeroką skalę w innych branżach. Najciekawsze? Dodatki finansowe za przyjeżdżanie do biura na rowerze, darmowy masaż na terenie firmy, sale wyposażone w specjalne pomieszczenia, w których można się na chwilę zdrzemnąć. Dostęp do nowoczesnego sprzętu, drogich, często zagranicznych szkoleń oraz nie tyle darmowa kawa co pełne wyżywienie na koszt pracodawcy.

Większość pomysłów przyszła do nas z Zachodu. Międzynarodowe korporacje standaryzują warunki zatrudnienia, dzięki czemu rozwiązania uważane do tej pory za egzotyczne z powodzeniem zadomawiają się na naszym rynku.

Konsekwencje? Już nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby poczuć się jak w Dolinie Krzemowej.

Praca w Polsce? Czemu nie

Żeby dokładniej zbadać nastroje panujące w branży Antal, firma zajmująca się rekrutacją specjalistów i menedżerów przeprowadziła drugą edycję raportu IT@PL - Rynek IT w Polsce*.

Osoby biorące w nim udział zostały m.in. zapytane o to, co najczęściej motywuje je do powrotu do Polski. Na ten moment najsilniejszym czynnikiem jest sytuacja rodzinna - opowiedziało się za nią 41 proc. badanych. Konkurencyjne wynagrodzenie przekonało co czwartego badanego, a średnio co dziesiąty docenił kontakt z nowymi technologiami (w Polsce swoje centra R&D odpowiedzialne za wdrażanie nowych rozwiązań mają m.in. tacy giganci jak Intel czy Samsung) oraz obecność międzynarodowych korporacji wyznaczających trendy w branży.

- Specjaliści i menedżerowie z branży IT nie przykładają już tak wielkiej wagi, jak jeszcze kilka lat temu, do wynagrodzeń, które na przestrzeni ostatnich lat zbliżają się do zachodnich standardów. Największym problemem, jeśli chodzi o pracę poza Polską, jest utrudniony kontakt z rodziną i znajomymi, co najczęściej przyczynia się do powrotu do kraju - podkreśla Mikołaj Zbudniewek, konsultant Antal IT Services.

Aleksandra Kujawa, business unit manager Antal IT Services dodaje: - Warunki finansowe ustąpiły miejsca stylowi zarządzania i kulturze organizacyjnej firmy. Mimo tej tendencji wynagrodzenia w branży IT w obszarze rozwoju i wdrażania oprogramowania regularnie wzrastają, w tempie 10 proc. rocznie.

Wyjadę, jeśli...

Pieniądze nabierają znaczenia, kiedy w grę wchodzą dużo wyższe stawki. Choć na co dzień przeciętny polski programista nie planuje wyprowadzki, to aż 72 proc. przyznało, że dużo wyższe wynagrodzenie jest wystarczającym argumentem, żeby czasowo zmienić kraj zamieszkania. Połowę skusiłyby większe możliwości rozwoju.

Nie zmienia to faktu, że kwestie rodzinne potrafią skutecznie zniechęcić do podboju zachodniego rynku pracy. Trzech na pięciu ankietowanych nie decyduje się na wyjazd do pracy za granicę z powodu ograniczonego kontaktu z bliskimi. Co trzeci respondent deklaruje, że jego wynagrodzenie jest zadowalające, wobec czego nie interesuje się wyjazdem. Z powodu przywiązania do kraju wyjazdu nie bierze pod uwagę jedna czwarta specjalistów i menedżerów IT, a co dziesiąty - ze względu na różnice kulturowe i lepsze perspektywy rozwoju w Polsce. Nieznajomość języka obcego jest przeszkodą dla 10 proc. badanych.

Na atrakcyjne warunki zatrudnienia teoretycznie mniej podatne są osoby, które na swoim koncie już mają wyjazd i wiedzą, z czym to się wiąże. Paweł (imię zmienione) jest jednym z czołowych programistów specjalizujących się w sztucznej inteligencji. To dzięki jego umiejętnościom przeciwnik w grze jest godnym rywalem, ponieważ - w dużym uproszczeniu - stworzona przez Pawła postać ma przygotowaną odpowiedź na każdą sekwencję wydarzeń. Kilka lat temu wyjechał na roczny kontrakt do Niemiec. - Zaoferowano mi wynagrodzenie dwukrotnie wyższe niż w kraju. Przez kwartał miałem opłacone mieszkanie i jeden przelot do Polski miesięcznie. Na kontrakcie pracuje się zadaniowo, więc prawdę mówiąc, na więcej odwiedzin i tak nie miałem czasu. Z żoną rozmawiałem jedynie na Skypie. Czarę goryczy przelał moment, w którym uległa wypadkowi, a mnie nie było przy niej. Kontrakt musiałem dociągnąć do końca, bo inaczej zapłaciłbym karę za jego zerwanie. Wróciłem przy pierwszej okazji - opowiada.

*Badanie IT@PL przeprowadzone zostało w terminie 24.09-28.10.2015 roku. W badaniu wzięło udział 744 polskich specjalistów i menedżerów IT.Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: tmave_pivo

  0

  cóż...
  1. Są też ludzie, którzy po prostu czują się niekompatybilni z tym pięknym nadwiślańskim krajem i dominującą mentalnością pierwszego/ drugiego pokolenia na dorobku, że liczy się głównie kasa.
  2. 744 osoby to chyba nie jest super miarodajna próba?
  3. Z tekstu wynika, że ~ 3/4 badanych stwierdziło, że za odpowiednio dużą kasę mogłoby się skusić na wyjazd.
  4. W czasach kryzysu na zachodzie w Polsce w IT też były zwolnienia i bankructwa, ale kto by to pamiętał. Jednak statystycznie istotna część polskiego IT to są usługi dla zagranicy.
  5. Pojawiło się ostatnio badanie, że Polska jest drugim po Indiach najbardziej drenowanym z siły roboczej krajem. Więc tego... zaklinanie rzeczywistości nie pomoże.

 • Gość: Michał

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce zarabiałem 12 tys. miesięcznie, za granicą mam ponad 2x tyle, wybór był prosty...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX