Własna firma - przygoda dla pracowitych

bsn
14.02.2014 , aktualizacja: 07.03.2014 15:13
A A A
Zamiast liczyć na pracę u kogoś, wielu Polaków decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jakie zalety i jakie wady ma "praca na swoim" i co trzeba zrobić, żeby założyć firmę?
Według szacunków różnych instytucji "na swoim" pracuje nawet 15 proc. Polaków. Z danych ZUS, do których dotarła nasza redakcja, wynika z kolei, że samozatrudnionych, czyli osób prowadzących jednoosobową działalność, jest w Polsce około 1,3 mln. Ilu z nich założyło firmy, bo chcieli, a ilu zmusił do tego pracodawca? Tego nie wiadomo. Nie wiadomo też, ilu Polaków pracuje na etacie i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Dlatego trudno jednoznacznie określić, ilu z nas zarabia, prowadząc swoje firmy.

Taki rodzaj zarobkowania ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Rafał, 32-latek z Poznania, przez kilka lat pracował jako specjalista ds. logistyki w firmie zajmującej się spedycją międzynarodową. Równocześnie pomagał bratu prowadzić firmę zajmującą się sprzedażą motocykli. Na początku 2013 r. postanowił przejść zupełnie na swoje i także założył firmę sprzedającą motocykle. - Mój brat w sezonie zarabiał więcej niż ja przez cały rok. Postanowiłem więc, że sam spróbuję - opowiada.

Rafałowi się powiodło. W pierwszym roku działalności zarobił niewiele mniej niż wtedy, gdy pracował na etacie. Ale, jak sam mówi, stało się tak, bo dzięki bratu miał już "przetarte szlaki". Znał dostawców we Francji, u których hurtowo kupował motocykle. Wiedział też, jak załatwiać formalności związane z rejestracją sprowadzonych pojazdów, i również w tym pomagał klientom. Niedługo zamierza nieco przeprofilować działalność. Chce handlować ciężarówkami i ciągnikami siodłowymi.

Nie każdy miał jednak tyle szczęścia. Krzysztof jest 5 lat młodszy, nie ma wyższego wykształcenia, ale od lat zajmuje się programowaniem i grafiką komputerową. - To wymarzone zawody, by iść "na swoje" i zostać freelancerem - przekonują eksperci. Faktycznie, obecnie programiści są najbardziej pożądani przez pracodawców - od lat w Polsce nikomu nie jest tak łatwo o pracę. Podobnie myślał Krzysztof. Założył firmę i spodziewał się, że oferty współpracy posypią się od razu. Tak się jednak nie stało. - Miałem za dużo na głowie: uzupełnianie portfolio, pisanie aplikacji, poszukiwanie klientów, spotkania z nimi. Miałem coraz mniej czasu, więc efekty mojej pracy były kiepskie - mówi. Klientów i zysków brakowało, postanowił więc poszukać pracy u kogoś. Znalazł ją w firmie zajmującej się tworzeniem aplikacji mobilnych.

Mimo różnych doświadczeń obaj przyznają, że posiadanie własnej firmy ma wiele zalet. Jakich? Rafał i Krzysztof wymieniają: swobodę działania, możliwość realizacji własnych pomysłów, swobodny dobór kontrahentów, nienormowany czas pracy. - Nie ma większej motywacji niż praca dla siebie - mówi Rafał. Obaj zgadzają się też co do tego, że prowadzenie firmy jest wyczerpujące, stresujące i nieprzewidywalne. Krzysztof zwraca uwagę na jeszcze jedną wadę: - Najgorsze jest to, że o wszystko musiałem dbać sam. Dopilnować rozliczeń, pozyskać klientów, zaprojektować stronę internetową. Dla mnie było to zbyt wiele, bo nie mogłem się skupić na pracy.

Zapewnia jednak, że za jakiś czas znowu spróbuje, tym razem jednak rozsądniej sprofiluje działalność. Obaj nasi rozmówcy podkreślają, że samo założenie firmy nie sprawiło im najmniejszych kłopotów. Co trzeba zrobić, by stać się przedsiębiorcą?

Po pierwsze trzeba się postarać o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Procedura rejestracji polega na wypełnieniu stosownego wniosku. Można to zrobić całkowicie online. Można też wypełnić wniosek online i udać się do Urzędu Gminy lub Miasta i podpisać go osobiście. Tradycjonaliści mogą udać się do urzędu i na miejscu wypełnić papierowy wniosek. Można też wysłać go listem poleconym, ale w tym przypadku wymagana jest notarialna pieczęć na wniosku.

Składając wniosek, podajemy m.in. nazwę firmy, liczbę osób w niej pracujących, określamy, w jakiej formie chcemy płacić podatek dochodowy (np. liniowy albo na zasadach ogólnych), a także miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Złożenie wniosku jest równoznaczne ze zgłoszeniem firmy do ZUS i GUS. Przed 2011 r. rejestracja działalności wymagała wizyty także w tych instytucjach. Co ważne, wszystkie czynności związane z rejestracją działalności gospodarczej są darmowe.

Potem przyszłych przedsiębiorców czeka wycieczka do banku, by założyć konto firmowe. Uwaga! Nie zawsze jest to konieczne. Jeśli wartość przeprowadzanych transakcji nie przekracza jednorazowo 15 tys. euro, kontem firmowym może być to osobiste. Warto też posiadać firmową pieczątkę, choć formalnie takiego wymogu nie ma.

Jeśli planujemy otworzyć gabinet lekarski czy kosmetyczny albo lokal gastronomiczny, musimy uzyskać zgodę służb sanitarnych. Wymogi dotyczą m.in. instalacji sanitarnych w budynku, oświetlenia, wentylacji, rozmieszczenia toalet, dostępu do wody pitnej i tej do użytku gospodarczego, czy np. powierzchni zmywalnej na ścianach. Działalność może być prowadzona w specjalnie przygotowanym lokalu.

Jeśli przedsiębiorca chce zatrudnić pracowników, musi o tym zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy. Ma na to 30 dni od chwili rozpoczęcia działalności, a w zawiadomieniu musi wskazać, gdzie będzie działała i czym będzie się zajmowała firma.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX