Praca za granicą bez znajomości języka. Jak ją dostać? Ile można zarobić?

bsn
30.10.2015 , aktualizacja: 15.02.2016 15:36
A A A
Za granicą pracuje grubo ponad 2 mln rodaków. Część z nich włada biegle językami obcymi, a część - mimo tego, że mówi wyłącznie po Polsku - i tak decyduje się na wyjazd. Jak sobie radzą? Jakich prac się imają? Ile zarabiają?
Nie oszukujmy się, żeby dobrze zarobić za granicą język obcy trzeba znać. Im lepiej, tym wyższe zarobki na nas czekają. Pani Barbara ma 47 lat, jest ekonomistką. Dekadę temu wyjechała do Hamburga, skąd pochodził jej drugi mąż. Ona jest z Lublina i tam pracowała jako urzędniczka. Po wyjeździe za Odrę imała się różnych prac. Zaczynała sprzątając i opiekując się osobami starszymi. Nad większością emigrantów z Polski miała jednak tę przewagę, że biegle mówiła po niemiecku.

Szybko więc zaczęła rozglądać się za pracą, w której mogła wykorzystać swoje talenty. - Umiem pracować z ludźmi i dobrze organizuję pracę personelu, przestrzegam terminów i zawsze wykonuję zlecone prace starannie - opowiada. Użytek z tych cech zrobiła, prowadząc sklep zoologiczny i odzieżowy. Jeden z hoteli w Hamburgu szukał w tym czasie szefa zespołu sprzątającego. Pani Barbara złożyła więc aplikację i po kilku rozmowach z szefostwem dostała pracę.

To było 6 lat temu. Dziś jest jedną z czterech osób zarządzających całym personelem, do tego we współpracy z działem księgowości odpowiada za zakupy. Polaków, którzy u naszych zachodnich sąsiadów zajmują odpowiedzialne stanowiska, jest coraz więcej. Dobrze radzą sobie tam nasi informatycy, inżynierowie i - coraz częściej - lekarze.

Praca za granicą bez znajomości języka też możliwa

Ale polska emigracja zarobkowa w Niemczech ma różne oblicza. Za chlebem jeżdżą przedstawiciele najróżniejszych sektorów gospodarki - kelnerzy, budowlańcy, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych, kierowcy, hydraulicy, spawacze czy rolnicy. W tej grupie są osoby o różnym poziomie kwalifikacji i wiedzy, w różnym wieku i z różnych miejsc kraju. Studenci, bezrobotni, osoby po 50. roku życia.

Niektórzy - jak pani Barbara - wyjeżdżają na stałe, ale znakomita większość spędza na zarobkowaniu u naszych zachodnich sąsiadów tylko część roku. Potem wraca do kraju i po kilku tygodniach odpoczynku znów wyjeżdża. Tak robi Pan Krzysztof, budowlaniec spod Rzeszowa. Po Niemiecku umie niewiele więcej niż: ja [tak] i nein [nie], ale jak mówi dogaduje się na migi. Wraz ze szwagrem i dwójką kolegów jeżdżą wykańczać Niemcom mieszkania i domy. - Do położenia kafelków nie potrzeba znać języka obcego - mówi. Wszelkie sprawy z klientami załatwia za nich jeden z kolegów. Ustala co ma być zrobione i za ile, pan Krzysztof i pozostała trójka są - nazwijmy ich - zespołem wykonawczym.

Jak mówi, na razie, to co zarabia wystarczy mu w zupełności, dlatego nie zamierza się usamodzielnić, czyli oddzielić od znajomych. Miesięcznie "wyciąga" nawet 5 tys. zł na rękę, po odliczeniu kosztów transportu. Gdy nie pracuje w Niemczech prace remontowe świadczy w Polsce. Na ogół na czarno, wtedy jego zarobki są o przynajmniej 2 tys. zł niższe. Pani Barbara, dobrze znająca Niemiecki, jest znacznie bogatsza. Pytamy ją o to ile w przeliczeniu na złotówki wynosi jej pensja. - Ile teraz wynosi średnia pensja w Polsce? - pyta. - 4 tys. zł, ale nie na rękę, brutto - mówimy. - No to kilka razy tyle - odpowiada i zapewnia, że więcej szczegółów z niej nie wyciągniemy.

Praca za granicą bez znajomości języka: jakie zawody?

Od momentu wejścia naszego kraju do UE Niemcy, ze względu na bliskość geograficzną, były obok Wielkiej Brytanii jednym z najważniejszych kierunków dla chcących dorobić za granicą. Dziś - jak wynika z danych agencji zatrudnienia Work Service - najwięcej ofert dla Polaków jest w rolnictwie, budownictwie czy produkcji przemysłowej. Na najwyższe pensje mogą liczyć zatrudnieni w przemyśle, np. monter linii produkcyjnej zarobi do 2,4 tys. euro brutto. Porównywalne pensje otrzymają wykwalifikowani pracownicy budowy - zbrojarze, murarze, hydraulicy. To praca za granicą, która można zacząć bez znajomości języka. Najniższe stawki są w rolnictwie i sadownictwie. To także praca za granicą, którą można wykonywać bez znajomości języka. Emigranci zarobią w niej około 1,9 tys. euro brutto.

Praca za granicą bez znajomości języka: gdzie wyjeżdżamy?

Skali emigracji nie da się jednoznacznie określić. Z danych CBOS wynika, że od 2004 r., czyli od akcesji do UE, za chlebem wyjechało około 2,4 mln rodaków. Najwięcej do Niemiec i Wielkiej Brytanii - w ciągu dekady przez te dwa kraje "przewinęło się" dwie trzecie wszystkich emigrantów. Kolejne miejsca na liście emigracyjnych przebojów zajmują: Belgia, Holandia oraz Włochy, Francja i Stany Zjednoczone. Za granicę wyjeżdżamy głównie dla pieniędzy.

Z danych NBP wynika, że w latach 2004-2013 Polacy pracujący w innych krajach przesłali do kraju 41,5 mld euro. Rekordowo obfity w finansowe transfery był 2007 r. Wtedy do kraju popłynął strumień ponad 5,5 mld euro. W 2008 r. było to ponad 5,1 mld euro. Od tego czasu kwoty przysyłane do Polski jednak regularnie maleją. W 2013 r. emigranci przesłali swoim bliskim 4,07 mld euro. Największa część tych pieniędzy - ponad 1,3 mld - pochodziła bezpośrednio zza naszej zachodniej granicy. Zresztą od lat to właśnie z Niemiec przesyłanych jest do Polski najwięcej pieniędzy.

Swoją rodzinę finansowo wspierała także pani Barbara. - Przez lata wysyłałam pieniądze swojej córce i siostrze - mówi. Gdy pani Barbara wyjeżdżała, jej córka była jeszcze studentką. Dziś razem ze swoim narzeczonym także pracuje za granicą - w Wielkiej Brytanii.

Praca za granicą bez znajomości języka: Wielka Brytania

Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy dla Polaków w 2004 r., tuż po akcesji Polski do UE. Polacy od razu z brytyjskiej oferty skorzystali. Dlatego też w pierwszych latach członkostwa w UE przeżyliśmy prawdziwy exodus. Według różnych danych na Wyspy Brytyjskie przez dekadę mogło wyjechać od 400 tys. do nawet miliona osób. Na początku Polacy imali się prostych zawodów w Anglii i Irlandii, głównie dlatego, że oba te kraje oferowały świetne - w porównaniu z krajowymi - zarobki. I nierzadko oferowały pracę za granicą bez znajomości języka obcego. Przez dekadę wiele się jednak zmieniło.

- W Irlandii szybko dorobiliśmy się własnego mieszkania i stabilnej sytuacji finansowej, ale z czasem trudności gospodarcze tego kraju sprawiły, że przestał on być ziemią obiecaną dla imigrantów zarobkowych - mówi Kinga, która w Irlandii robiła doktorat i pracowała na uczelni w Dublinie. Sama 3 lata temu przeniosła się do Niemiec.

"Zielona wyspa" w latach 2007 i 2008 była źródłem największych transferów finansowych do kraju. W tych latach wysłano stamtąd po około 1 mld euro rocznie. Ale strumień środków z Irlandii wysycha. W ubiegłym roku było to tylko 232 mln euro.

W Anglii charakter emigracji też się zmienia. Polacy często obejmują stanowiska kierownicze średniego szczebla i robią kariery w londyńskim city. Ci, którzy liczą na łatwe pieniądze, muszą wziąć pod uwagę, że nawet w najprostszych pracach konkurencja ze strony innych mniejszości jest ogromna. Duże aglomeracje miejskie ciągle oferują przyzwoite zarobki, o pracę nie jest jednak już tak łatwo jak dekadę temu. Kelner w Londynie zarobi - w przeliczeniu - 2,6 tys. euro plus napiwki. Ale w pubie, restauracji czy barze wymagana jest jednak dobra znajomość angielskiego.

Niezmiennie potrzebni są też pracownicy budowlani - oni zarobią około 2,5 tys. euro. Porównywalne wynagrodzenie otrzymają operatorzy CNC czy kierowcy. Ciągle można też dorobić "na zmywaku" i to nieźle, bo około 1,9 tys. euro (w przeliczeniu). Co ciekawe, "na zmywaku" można jeszcze liczyć na oferty bez znajomości języka.

Praca za granicą bez znajomości języka: Holandia i Ameryka

W kraju tulipanów i ojczyźnie hamburgerów można podjąć pracę bez znajomości języka, ale na ogół będą to nisko płatne stanowiska w prostych pracach. Holandia była bardzo popularna jeszcze kilka lat temu. Ten niewielki kraj kusił wyższymi niż niemieckie zarobkami i masą wolnych miejsc pracy. Charakter tamtejszego rynku co prawda się nie zmienił, ale zmalało zapotrzebowanie na pracowników i stawki nieco spadły.

W rolnictwie i sadownictwie, np. przy zbieraniu truskawek, czy na plantacjach kwiatów można zarobić około 2 tys. euro. To właśnie do pracy w tym sektorze Polacy wyjeżdżają najczęściej. Głównie jest to praca za granicą bez znajomości języka obcego. Mniej zarobią pracownicy w gastronomii - około 1,6 tys. euro. Tamtejsi pracodawcy poszukują też programistów, zwłaszcza znających języki.NET i Java. Zarobki - ok. 3 tys. euro.

Od lat stałym kierunkiem emigracji zarobkowej są też Stany Zjednoczone. Przed laty było to prawdziwe "El Dorado", dziś jednak jest inaczej. Do Stanów Zjednoczonych wyjeżdżają raczej młodzi Polacy nie tylko po to, żeby zarobić, ale przede wszystkim zobaczyć amerykański styl życia z bliska. Stawki amerykańskie nie różnią się od tych niemieckich, brytyjskich, czy holenderskich, a niekiedy są niższe na porównywalnych stanowiskach. Dodatkowo wyjazd za chlebem do Stanów Zjednoczonych jest droższy niż do krajów europejskich i wymaga posiadania wizy. Dlatego do USA jeżdżą dorabiać przede wszystkim studenci mogący połączyć wyjazd z nauką angielskiego albo Polacy mający rodzinę po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego.

W dużych miastach czeka na nich praca np. w gastronomii. Barman w Nowym Jorku zarobi od 8 do 12 dolarów za godzinę, podobnie kelner w Kalifornii (w obu przypadkach dochodzą napiwki). Pracownicy kasyna w stolicy hazardu - Las Vegas - za godzinę otrzymają od 8 do 15 dolarów. Najwyższe stawki natomiast oferowane są opiekunkom do dzieci. Na przykład w Nowym Jorku mogą one zarobić nawet 50 dolarów za godzinę.Komentarze (16)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: alles

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma co ukrywać, bez jezyka to szału nie bedzie. Sama pracowałam w niemczech jako opiekunka osób starszych - i jak najbardziej polecam taką pracę. Przez agencje też (moja ejjob sprawdziła się super). No ale jezyk to znać trzeba :)

 • Gość: miecio

  Oceniono 1 raz 1

  Znajomości języka nie bagatelizowałbym, przekonałem się na własnej skórze wybierając pracę z pośrednictwem Otto. Niby uczymy sie angielskiego wszyscy, żałuję że nie byłem pilnym uczniem, musiałem szybko nadrabiac zaległosci; najważniejsze że z zyskiem.

 • Gość: Roki

  0

  Można wyjechać bez znajomości języka, wszystkiego można się nauczyć. Języka, żeby się nauczyć, trzeba się nim na co dzień posługiwać. Wyjechałem do pracy na budowę z firmą Permont, gdzie znałem podstawy podstaw języka niemieckiego, a teraz władam nim biegle. W tej pracy nie dość, że postawili na rozwój, daja fajnie zarobić, to samemu można się nauczyc języków do tego

 • Gość: Kornelo

  0

  polecam Permont GmbH - według mnie najlepsza, wszechstronna firma. Dobrze płacą i pomagaja w kazdej, nawet błahej sprawie.

 • Gość: Andreas

  0

  Ja pracowałem w firmie Permont na budowie, i na początku język bardzo kaleczyłem, ale trafiłem na świetny zespół i udało się go świetnie podszkolić. Do tego miałem szkolenie z wózków widlowych. Jak najbardziej polecam wszystkim, co chcą wyjechać do pracy do Niemiec

 • Gość: diana

  Oceniono 2 razy 0

  Znajomość języka przydaje się w każdej sytuacji, ale nie oszukujmy się - są miejsca, w których można dostać pracę znając podstawowe zwroty, a później można się douczyć. Sama wcześniej nie znałam niemieckiego, tyle o ile i wyjechałam rok temu z MGsolutions, a teraz mam znacznie lepsze stanowisko, pieniądze, profity bo przez ten rok dbałam o to aby korzystać z języka jak najwięcej.

 • basii aa

  0

  U mnie z językiem trochę słabo, ale w Stahlkonzept Koch GmbH idzie się dogadać, nie zawsze od razu, ale gdy tylko mają odpowiedzi na nasze pytania to ich udzielają 😊 polecam tą firmę

 • 0

  Więcej zarabiam w ramach współpracy interjob.com.pl przy opiece nad emerytami schorowanymi w Niemczech niż w Polsce po 20 latach podobnej pracy. Nie ma sensu zwlekać.

 • Gość: Elżbieta

  0

  Ja też nie znałam języka i wyjechałam do Niemiec z agencją Medipe. Wcześniej zaprosili mnie na kurs językowy i to wystarczyło. Dziś z perspektywy czasu myślę, że to była bardzo dobra decyzja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX