Masajowie uczą angielskich biznesmenów

kk
26.08.2008 , aktualizacja: 26.08.2008 12:58
A A A
Brytyjczycy sięgają do korzeni i proszą wojowników z plemienia Masajów o pomoc w przetrwaniu trudnej sytuacji ekonomicznej - czytamy w serwisie timesonline.co.uk.
Tańczący i śpiewający Masajowie-wojownicy niekoniecznie muszą przypaść każdemu do gustu. Jednak kiedy grupa starszyzny plemiennej odwiedziła londyński Institute of Directors, stało się jasne, że ludzie biznesu mogą się wiele od nich nauczyć. Spotkanie zorganizowane przez dyrekcję doradców ChangeMaker International było świetną okazją do odkrycia tego, jak mądrość w parze ze zdolnościami przywódczymi - mogą pomóc przetrwać ludziom biznesu w coraz trudniejszych czasach ekonomicznych. Jednym z kluczowych aspektów kultury Masajów jest poczucie wspólnoty, które sprawia, że wszyscy są silni, a zarazem każdy ma głos i dzięki któremu całe plemię trzyma się razem,. Starszy czy młodszy oraz wszyscy członkowie starszyzny są odpowiedzialni za szczep i dumni z siebie oraz swojej roli w społeczności. Emanuel - jeden ze starszych Masajów - zapytany przez osobę uczestniczącą w spotkaniu o to, jakich cech Masajowie poszukują u swoich przywódców, odpowiedział - cierpliwości, odwagi i umiejętności zadawania pytań. Masajowie uważają, że ich filozofię można przełożyć na język współczesnego biznesu. "Jedna głowa nie jest wystarczająco mądra" - to powiedzenie odzwierciedla sedno kultury Masajów. Ich zdaniem biznesmenom brakuje pokory niezbędnej do szukania rad i opinii wśród innych członków przedsiębiorstw i organizacji, bez względu na ich wiek.

Wykorzystaj rady

Masajowie proponują biznesmenom myślenie przez pryzmat nomadyzmu, w skład którego wchodzi:

  • oczyszczanie swojego bydła, czyli w języku biznesu - dbanie o klientów i kapitał


  • wyszukiwanie swoich pastwisk, czyli określanie możliwości marketingowych oraz skupianie się na dwóch płaszczyznach jednocześnie.


  • Jo Owen, autor "Tribal Business School", a zarazem moderator spotkania zgadza się że brytyjscy biznesmeni muszą - tak jak Masajowie, walczyć aby przetrwać w obecnej nieciekawej kondycji ekonomii. Radzi przedsiębiorcom:

  • Nie idź w ogień walki - możesz zginąć. Dowiedz się, w czym jesteś dobry, gdzie możesz uderzyć ze swoimi kompetencjami i skup się na nich. Graj tak, aby wygrać.


  • Obejmij prowadzenie. Zadowolenie nie jest strategią. Przywództwo w "plemieniu" wymaga odwagi. Miej odwagę przy podejmowaniu trudnych decyzji.


  • Przepisu na przetrwanie i sukces nie znajdziesz w książkach.


  • Zmień swoje podejście lub zginiesz


  • Zobacz także