Wielka Brytania: bezrobocie w dół, średnia płaca też

pap, bsn
13.08.2014 , aktualizacja: 13.08.2014 18:01
A A A
Londyn, Wielka Brytania

Londyn, Wielka Brytania (Fot. Shutterstock)

Średnia płaca w Wielkiej Brytanii spadła po raz pierwszy od pięciu lat i to mimo obniżki stopy bezrobocia, do najniższego od 2008 r. poziomu. Tak wynika z opublikowanych w środę danych krajowego urzędu statystycznego (ONS)
Zdaniem komentatorów brytyjska gospodarka wysyła sprzeczne sygnały - bezrobocie obniża się, ale nie przekłada się to na przyrost siły nabywczej ludności. Stwarza to trudności z punktu widzenia polityki pieniężnej. Zwyżka stóp procentowych uzasadniona wzrostem gospodarki oznaczałaby, że wiele gospodarstw domowych popadłoby w trudności ze spłatą kredytu, zwłaszcza mieszkaniowego.

Według ONS płace z uwzględnieniem premii pracowniczych obniżyły się o 0,2 proc. w ujęciu rok do roku - to pierwsza tego rodzaju sytuacja od końca 2009 r., gdy W. Brytania była w recesji. Z pominięciem premii płace wzrosły w czerwcu o 0,6 proc. rok do roku., najwolniej od 2001 r., znacznie poniżej inflacji (1,9 proc. rok do roku w czerwcu).

Liczba bezrobotnych w tym samym kwartale obniżyła się o 132 tys. do 2,08 mln. Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 6,4 proc. ogółu siły roboczej, co jest najniższym poziomem od końca 2008 r. wobec 6,5 proc. w maju. Aktywnych na rynku pracy jest 30,6 mln pracowników, o 820 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem. Bezrobocie w grupie wiekowej 18-25 lat jest najniższe od blisko sześciu lat, w ostatnich 12 miesiącach spadło o 206 tys.

Spadek przyrostu płac jest zaskoczeniem - przeczy obiegowej prawdzie, że rosnące zatrudnienie działa na rzecz wzrostu płac, ponieważ pracodawcy mają większe trudności z zatrudnieniem pracowników o wymaganych kwalifikacjach i muszą im zaoferować im wyższe wynagrodzenie. Niższy przyrost płac niż stopa inflacji oznacza, że gospodarstwa domowe realnie wcale się nie bogacą - mają mniejszą siłę nabywczą. Zdaniem ekspertów cytowanych przez BBC dane te pokazują, że gospodarka wciąż ma wolne moce przerobowe.

Wśród powodów spadku płac eksperci wymieniają: zmianę stawek podatkowych w minionym roku, co skłoniło pracodawców do wypłaty premii w innym terminie, przyrost zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin oraz rosnącą popularność prac niskopłatnych.

Najnowsza prognoza Banku Anglii zakłada, że gospodarka wzrośnie o 3,5 proc. w 2014 r., a stopa bezrobocia obniży się poniżej 6 proc. przed końcem 2014 r. Główna stopa procentowa Banku Anglii wynosi 0,5 proc. i jest od ponad pięciu lat na tym samym poziomie.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX