Praca na wakacje dla uczniów, studentów i nie tylko. Gdzie szukać ofert?

Izabela Marczak, ksz, Paweł Nosowski
06.07.2003 , aktualizacja: 18.02.2015 16:00
A A A
Owoce dojrzewają, w biurach i fabrykach pracownicy idą na urlopy: dla młodych czeka praca na wakacje. Gdzie szukać ofert? Ile da się zarobić? Na co trzeba uważać? Piszemy o ofertach OHP, biur kariery, agencji pracy tymczasowej. I o tym, jak znaleźć pracę przy zbiorach
Jaką pracę można załatwić przez OHP?

Skończyłeś 15 lat i chcesz pracować w wakacje? Ochotnicze Hufce Pracy przygotowały na wakacje około 56 tys. ofert pracy. Wciąż pojawiają się nowe. Stawki: 2-8 zł na godzinę.

Oferty są bardzo różne, jednak najwięcej pracy jest w branży handlowej i rolnictwie (6 tys. miejsc), w ośrodkach turystycznych i przemyśle spożywczym (6 tys. miejsc), w przemyśle (ponad 2 tys.) i w budownictwie (1,5 tys.). Najczęściej niewymagane są żadne kwalifikacje, choć przynajmniej teoretycznie w OHP mogą pojawić się oferty wszelkiego typu.

- To nieprawda, że pracy nie ma. Na przykład teraz mamy w województwie mazowieckim pracę przy inwentaryzacji i wprowadzaniu danych do komputera. Problem polega na tym, że młodzież ma wysokie wymagania i często marzy o innym zajęciu i wyższych stawkach - uważa rzecznik prasowy OHP Anna Szymańska.

Kto może starać się o pracę?

Każdy, kto ukończył 15 lat, górnego ograniczenia wieku nie ma. Ofertę dostaje ten, kto pierwszy się zgłosi, a nie ten, kto jest najlepszy. Każdy zainteresowany powinien stawić się w jednostce OHP z dowodem tożsamości (legitymacją uczniowską lub dowodem osobistym). CV i list motywacyjny nie są wymagane. Jeśli już dostaniemy jakąś ofertę pracy, będziemy musieli postarać się jeszcze o zaświadczenie lekarskie potwierdzające naszą zdolność do wykonywania danego zawodu. Do pracy w gastronomii potrzebne są zaświadczenia z sanepidu.

Pośrednictwo pracy świadczone przez OHP jest nieodpłatne zarówno dla szukających pracy, jak i dla pracodawców. OHP pilnuje też, by firmy postępowały uczciwie. Są one zobowiązane do podpisania umowy o pracę przed rozpoczęciem pracy. Większość pracodawców współpracuje z OHP od lat.

Pośrednictwo pracy to niejedyna usługa świadczona przez OHP. W biurach regionalnych można też zasięgać porad zawodowych i prawnych. Jednostki OHP organizują też różne szkolenia, np. kursy komputerowe. Kursy są za darmo lub za symboliczną opłatą.

Biura karier i agencje pracy tymczasowej

Coraz częściej młodzi ludzie rezygnują z odpoczynku, by zdobywać doświadczenie zawodowe. Z początkiem czerwca biura karier i agencje pracy tymczasowej przeżywają prawdziwe oblężenie.

- Studentom nie zależy wyłącznie na pieniądzach - mówi Marta Piasecka, szefowa Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego. - Szukają praktyk, możliwości stażu w dobrej firmie, nawet nieodpłatnych, aby później, kiedy będą starać się już o stałą pracę, móc wykazać się w swoim CV doświadczeniem. Do Biura Karier UW zagląda każdego dnia 20-30 osób. Ofert pracy jest dużo mniej - dziennie przychodzi około ośmiu.

Podobnie w biurach pracy czasowej. - Najpopularniejsze są prace administracyjno-biurowe. Nie mamy ich tyle, żeby zaspokoić wszystkich chętnych - tłumaczy Magdalena Błaszczyk, office manager w Creyf's Polska.

Kto szuka pracownika?

Przede wszystkim większe firmy. - W jednych pracownicy etatowi są na urlopach, w innych latem jest więcej pracy. Pracowników czasowych potrzebują np. firmy produkujące napoje gazowane czy lody - mówi Anna Wójcik.

Do najczęściej poszukiwanych "czasowników" w sezonie wakacyjnym należą: * recepcjonistki, * pracownicy call center, * telemarketerzy, * ankieterzy, * asystentki i sekretarki, * pomoce księgowe i biurowe, * hostessy, * sprzedawcy, * magazynierzy.

- Od pracowników na zastępstwo w czasie wakacji dość często nie wymaga się doświadczenia. Sekretarka i recepcjonistka powinna być dyspozycyjna i znać jeden, a czasami dwa języki w stopniu umożliwiającym porozumienie się w podstawowych kwestiach. Od większości pracowników fizycznych nie jest wymagane doświadczenie, jednak już np. operator wózka widłowego musi je mieć.

Drobnych zleceń najlepiej szukać w studenckich spółdzielniach pracy lub w prasie. Z dużych biur ogłoszeń takich ofert ma najwięcej Biuro Karier SGGW "Agrokadra". - Mamy sporo ofert od osób, które szukają ogrodników i architektów zieleni, czasami również leśników - mówi szefowa biura Bożena Opic.

Agencje najchętniej zatrudniają osoby uczące się, pełnoletnie, ale poniżej 26. roku życia. Powód?

- Nie musimy płacić za nie składek ZUS, co znacznie obniża koszt ich zatrudnienia - stwierdza Justyna Janicka z agencji Job Net.

Zobacz także
Komentarze (9)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Aleksandra

  Oceniono 2 razy 2

  2-8 zł śmiechu warte

 • Gość: Darooo

  Oceniono 1 raz 1

  Własnie jak mozna w tych czasach 2 zł na godzine zarabiac? Przeciez to nawet na bochenek chleba nie starczy... Ja z moja siostra sprobowalysmy swoich sił w niemczech, pracujemy sezonowo dzieki tml professional, ktorzy zapewnili nam nawet ubezpieczenie.

 • Gość: Julia

  Oceniono 1 raz 1

  2 zl za godzine to istny wyzysk. 7 lat temu to jeszcze bylo do przejscia, ale w dziejszych czasach? Absurd! Za dwa zlote nawet dobrego chleba nie kupisz. Moja siostra wyjezdza do Niemiec z tml professional, zeby zarobic na studia. Takie sezonowki pozwalaja jej na to by mogla sie uczyc na dobrej uczelni. Pracujac tutaj nie wiele by mogla...

 • Gość: basia

  0

  Pracuję za granicą w pracy sezonowej już drugi raz w swoim życiu. Wyjechałyśmy z koleżankami z MG solutions, pracujemy w Niemczech przy roślinach. Tu stawki są całkiem inne! Nawet licząc na samodzielne wyżywienie i mieszkanie można spokojnie sporo odłożyć, a odliczając to to już w ogóle. Także wniosek sam się nasuwa...

 • Gość: wiosna

  0

  U mnie 10zł na godzinę dla super leniwych praca łatwa i bez wysiłku możliwość stałego zatrudnienia ale zatrudniam tylko tych co chcą zarabiać minimum 20zł na godzinę .
  Tel . +48 690 440 800

 • Gość: Arleta

  0

  2 zł na godzine? wierzyc sie nie chce.. Polecam jechac do niemiec (najlepiej z tml professional) na prace sezonowe. Zarobicie tyle ile w rok w Polsce przy najmniejszej krajowej. Ja wyjezdzam juz dlugi czas i nie zamierzam rezygnowac z takiej okazji skoro pracy jest duzo.

 • Gość: michal

  0

  www.facebook.com/ccvendo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX