Pytanie o prawa matek w Holandii

not. wp
04.08.2004 , aktualizacja: 04.08.2004 00:00
A A A
Dostałam stałą pracę w Holandii, bardzo się z tego cieszę. Do tej pory dość ogólnie pisaliście o pracy w Holandii, a ja zaszłam w ciążę i nie wiem jakie przywileje przysługują mi zgodnie z holenderskim prawem. Szczególnie interesuje mnie kwestia urlopu macierzyńskiego oraz ile dostanę zasiłku jeśli w ciąży pójdę na zwolnienie lekarskie. Czy możecie coś o tym napisać?

Odpowiada Krzysztof Weyher, z Ambasady Królestwa Niderlandów

Zgodnie z niedawno zmienionym prawem każdy pracownik w Holandii powinien być ubezpieczony w jednej z prywatnych firm ubezpieczeniowych. Wysokość składek, a tym samym proporcja sumy, którą wpłaca pracownik i pracodawca zależy od dochodów pracownika. Kobiety w ciąży na zwolnieniu lekarskim otrzymują zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

W Holandii urlop macierzyński nazywa się urlopem ciążowym i trwa od sześciu tygodni przed porodem do sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Są to okresy maksymalne i nie wolno ich przesuwać np. jeśli kobieta pójdzie na urlop dopiero dwa tygodnie przed porodem, to po urodzeniu dziecka i tak ma prawo do sześciotygodniowego urlopu. Natomiast holenderskie przepisy o urlopie wychowawczym (zwanym tutaj urlopem rodzicielskim), są mocno skomplikowane, ogólnie mówiąc każdy zakład pracy indywidualnie dostosowuje przepisy do swoich potrzeb. Szczegółów można dowiedzieć się na stronach holenderskiego ministerstwa spraw socjalnych i zatrudnienia - http://home.szw.nl/index/dsp_index.cfm lub na stronach euresu www.europa.eu.int/eures.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX