Dla pracodawców

Jak szukać wolontariatu na świecie

Aneta Borowiec
2004-12-08 , aktualizacja: 08.12.2004 00:00
A A A Drukuj
Jako wolontariusz możesz robić wszystko, i to w każdym zakątku kuli ziemskiej
ZOBACZ TAKŻE
Po kilku miesiącach pracy przy zbiorach owoców na Zachodzie można rok dobrze żyć w Polsce. Ale trudno taką pracę wpisać do CV. Po studiach może się okazać, że dostaniemy posadę płatną tyle miesięcznie, ile dziennie zarabialiśmy przy truskawkach. A wielu pracodawców chętnie przyjmuje osoby aktywne, które poszukiwały własnej drogi i potrafią pomagać innym. Z okazji dnia wolontariusza (obchodziliśmy go w ubiegłą sobotę) piszemy gdzie można pomagać.

Co może robić wolontariusz? •  Pracować przy adopcji lwów, •  odnawiać zabytki na Malcie, •  opiekować się dziećmi na Sycylii, •  sadzić drzewa w Skandynawii, •  opiekować się ogrodem i sadem na Tasmanii, •  albo rzadkimi papugami na Fidżi, •  zakładać sieć centrów IT w Jordanii, •  itd., itp.

Organizacji rekrutujących wolontariuszy najlepiej szukać w internecie - to narzędzie, z którego korzystają wszyscy, którzy szukają ochotników do pracy. Za pomocą komputera można znaleźć bardzo egzotyczny projekt, nie ruszając się z domu. Ale uwaga! Internet to także wielki śmietnik i trzeba nie lada wprawy, by trafić na coś intersującego.

Uwaga! W Polsce wolontariusze nie ponoszą żadnych opłat, a zakwaterowanie i wyżywienie często opłacają organizatorzy. Za granicą bywa z tym różnie! Są organizacje, które płacą za twój pobyt i nawet przejazd do każdego miejsca na ziemi, inne znowu każą sobie płacić za to, że im się pomaga. Tak dzieje się często w przypadku ekologicznych organizacji i stowarzyszeń, które od wolontariuszy oczekują nie tylko pracy, ale i składek. I to czasem dość wysokich.

Czy warto płacić? Zwykle dylemat ogranicza się do wyboru - lepiej wyjechać na wakacje z biurem podróży do pełnego turystów kurortu czy podobną sumę przeznaczyć na egzotyczną przygodę, np. w amazońskiej dżungli? Wczasów w Egipcie nie wpiszemy także do CV, a pracę w organizacji zajmującej się ochroną delfinów już tak. Ale są też wolontariaty, gdzie uczestnicy dostają drobne kieszonkowe.

Wolontariat to nie tylko metoda na egzotyczne wakacje, świetną pogodę, ciekawą pracę. Do zalet turystycznych możesz dodać jeszcze kilka: naukę języka, pracę w międzynarodowej organizacji, szkołę życia, no i całą masę wspomnień.

Z POLSKI...

Narodowa Agencja Programu "Młodzież"

www.youth.org.pl

Dzięki dotacjom z UE osoby między 18. a 25. rokiem życia w ramach programu "Młodzież" mają szansę wyjechania do jednego z krajów Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, na Kaukaz i Bałkany, do krajów śródziemnomorskich (Algieria, Izrael, Jordania, Syria, Turcja, Tunezja) i krajów Ameryki Łacińskiej. Wyjazdy trwają zwykle od sześciu do 12 miesięcy. Wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wyjazdem - podróż, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie oraz kieszonkowe zapewniają organizatorzy.

Przykładowe oferty

Wolontariusze do wyboru mają kilkanaście bloków tematycznych, m.in.: •  ochrona środowiska, •  praca z bezdomnymi, •  ochrona zdrowia, •  media i komunikacja, •  bezrobocie. Można np. pracować przy odnowie zabytków na Malcie, zajmować się dziećmi z ubogich rodzin na Sycylii czy sadzić drzewa w krajach skandynawskich.

Polska Akcja Humanitarna

www.pah.org.pl

Z PAH można wyjechać na misje do Afganistanu, Czeczenii i Iraku. Aby jednak zostać wolontariuszem, trzeba bardzo dobrze znać angielski, mieć za sobą pobyt na obszarach odmiennych kulturowo i doświadczenie w pracy społecznej. Dodatkowym atutem będzie praktyka w zarządzaniu projektami i zdobywaniu na nie środków oraz znajomość języka danego kraju. Wyjazdy z PAH to ciężka praca na bardzo niebezpiecznych terenach. Wyjazdy trwają od sześciu do dziewięciu miesięcy. PAH pokrywa koszty transportu, ubezpieczenia i zakwaterowania.

Fundacja Moja Afryka

www.mojaafryka.org.pl

To polska fundacja zajmująca się pomocą dla krajów afrykańskich. Oprócz zbiórek na rzecz mieszkańców i organizacji Czarnego Lądu fundacja prowadzi własne misje. Poszukuje więc wolontariuszy, którzy chcą pomagać nie tylko w kraju, ale i za granicą, np. przy adopcji lwów.

Salezjański Wolontariat Misyjny

www.salos.pl

Wolontariusze pomagają duchownym w pracy na misjach, głównie w Afryce. Wyjazdy trwają zazwyczaj dwa-trzy miesiące i odbywają się podczas wakacji. By zostać wolontariuszem, trzeba mieć skończone 18 lat, dobrze znać język obowiązujący w danym kraju, pokryć koszty ubezpieczenia, szczepień oraz transportu na placówkę misyjną.

Stowarzyszenie Jeden Świat

www.jedenswiat.org.pl

To organizacja pozarządowa, której misją jest promowanie pokoju i porozumienia między ludźmi. Wolontariusze mogą wyjechać na projekty krótkoterminowe zwane "workcamps" (trwają dwa-cztery tygodnie) oraz projekty długoterminowe (minimum trzy miesiące). Projekty dotyczą wybranej dziedziny, np. ekologii, opieki nad osobami starszymi, pracy z dziećmi. Jako wolontariusz może zgłosić się każdy, kto skończył 18 lat i zna język obcy. Wyżywienie i zakwaterowanie są bezpłatne, jeżeli wymagana jest jakaś dodatkowa opłata, zaznaczone jest to przy opisie projektu (nic cię więc "w ostatniej chwili" nie zaskoczy). Wolontariusze sami sobie organizują i opłacają przejazd na projekt i z powrotem.

Polska Fundacja im. Roberta Schumana

www.schuman.org.pl

W programie wymiany "Wolontariat - Budowanie Mostów w Europie" mogą brać udział osoby w wieku 18-25 lat. Wolontariusze uczą młodzież, pomagają w domach spokojnej starości, zajmują się niepełnosprawnymi, pracują w ośrodkach pomocy socjalnej, schroniskach dla azylantów etc. Znajomość języka nie jest konieczna. W ten sposób można wyjechać do Niemiec, Belgii lub Francji. Projekty trwają maksymalnie 12 miesięcy. Aktualnie trwa nabór na wyjazd na rok do Francji.

Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI

http://maitri.diecezja.gda.pl

Instytucja organizuje pomoc dla najuboższych krajów Trzeciego Świata, głównie w regionie Wielkich Jezior w Afryce Środkowej (Ruanda, Zair, Burundi). Wolontariusze zajmują się przygotowywaniem transportów z paczkami, pisaniem artykułów, wpisywaniem danych, zbieraniem datków.ZE ŚWIATA...

Action Without Borders

www.idealist.org

To jedna z największych na świecie baz danych organizacji, które poszukują wolontariuszy. Jest ich ponad 8 tys. Ciągle dodawane są nowe ogłoszenia, a oferty są na bieżąco uaktualniane. Korzystając z wyszukiwarki, należy wybrać sobie kraj, do którego chcemy się wybrać. Wyświetli nam się lista organizacji, które tu potrzebują pomocy wolontariuszy, oraz kontakt do osoby zajmującej się naborem. To z taką osobą należy się osobiście kontaktować. Idealist.org to świetne narzędzie dla tych, którzy szukają ciekawego zajęcia. Wymaga jednak trochę samodzielności, ale jako przyszły wolontariusz nie możesz mieć z tym kłopotów!

Przykładowe oferty:

•  Praca w argentyńskiej agencji PR przy projektach związanych z ochroną zdrowia, prawami człowieka etc.

•  Opieka nad rzadkimi papugami na wyspie Fidżi.

•  YMCA poszukuje wolontariuszy do Północnej Szkocji.Help Exchange

www.helpx.net/index.htm

To strona internetowa z ogłoszeniami osób poszukujących wolontariuszy. Pracują oni zwykle po kilka godzin dziennie, w zamian mogą mieszkać i stołować się u gospodarzy za darmo. Za pomocą Help Exchange można szukać zajęcia w Australii, Nowej Zelandii, Europie, USA, ale także w tak egzotycznych miejscach jak np. Hawaje, Karaiby czy Korea.

Aby skorzystać z Help Exchange, należy zarejestrować się na stronie i wypełnić gotowy formularz. Potem możesz już wyszukiwać ogłoszenia od osób, które szukają wolontariuszy.

Przykładowe oferty:

•  Praca w rodzinnej firmie zajmującej się czarterem jachtów na nowozelandzkiej wyspie Bay of Plenty. Praca polega na przygotowywaniu łódek do wycieczek, sprzątaniu etc.

•  Opieka nad ogrodem i sadem w ekologicznym gospodarstwie na Tasmanii, w otoczeniu dziobaków, diabłów tasmańskich etc. Gospodarz zapewnia naukę pieczenia chleba, robienia konfitur i mydła oraz wegetariańskie posiłki.

•  Praca w warzywno-kwiatowym ogrodzie w małej miejscowości, dwie godziny pociągiem od Paryża. Praca pięć godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu.

•  Wolontariuszy szukają właściciele schroniska dla zwierząt na greckiej wyspie Aegina.

Program Wolontariuszy Narodów Zjednoczonych (United Nations Volunteers - UNV)

www.unv.org, www.undp.org.pl

To międzynarodowa akcja administrowana przez UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). Rekrutowani są specjaliści w kilkunastu dziedzinach, m.in. ochrony dziedzictwa narodowego, medycyny, HR, zarządzaniu kryzysowym. Czeka na nich praca w agendach ONZ na całym świecie.

Wolontariusze powinni mieć ukończone 25 lat, skończone studia wyższe, znać bardzo dobrze któryś z języków: francuski, hiszpański, portugalski, arabski, rosyjski (przy jednoczesnej świetnej znajomości angielskiego), i mieć minimum pięć lat doświadczenia zawodowego. Wolontariuszowi UNV przysługuje zwrot kosztów utrzymania, którego wysokość zależy od sytuacji gospodarczej kraju, w jakim pracuje.

Przykładowe oferty:

•  Stworzenie podstawowej infrastruktury internetowej oraz podłączenie do sieci najważniejszych służb państwowych i szkół w Lesoto (Afryka).

•  Praca nad siecią centrów IT dla społeczeństwa Jordanii. Wolontariusze mają dostarczać informacji o tym, jak w tamtejszych warunkach można wykorzystać nowe technologie oraz wdrażać programy ułatwiające lokalnej społeczności dostęp do nich.

Volunteer for Peace

www.vfp.org

To międzynarodowa organizacja non profit zajmująca się wolontariatem. Wolontariusze VFP mają szansę pracowania w blisko 2,4 tys. programach w ponad 90 krajach całego świata. Nie ma szczególnych wymagań co do wieku - najczęściej wymagane jest 21-25 lat, choć i ci młodsi, i starsi z pewnością znajdą coś dla siebie. Programy trwają zwykle ok. dwóch-trzech tygodni. Ich uczestnicy mogą m.in. budować tanie domy, zajmować się ochroną środowiska, pracować na ekologicznych farmach, opiekować się niepełnosprawnymi, współorganizować przedsięwzięcia artystyczne, zajmować się konserwacją zabytków, pracować na wykopaliskach archeologicznych. Nie jest wymagana doskonała znajomość języka obcego, choć na większości projektów komunikuje się po angielsku.

Ten program kosztuje! Na początku 20 dol., by zostać członkiem VFP i dostać spis wszystkich projektów organizowanych przez organizację. A potem za wybrany projekt - zwykle 200 dol., drożej, bo 300-500 dol. za programy, które odbywają się w Rosji, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Opłata zapewnia m.in. zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu. Za dojazd musi zapłacić wolontariusz. Jednak formę dojazdu można sobie wybrać dowolnie - mogą więc to być tanie linie lotnicze, pociąg, autostop.

Ecovolunteer web site

www.ecovolunteer.org

Strona dla wolontariuszy, którzy chcą chronić środowisko naturalne na całym świecie. Mogą więc zajmować się delfinami w Brazylii, końmi Przewalskiego w Mongolii, wilkami w Transylwanii, a nawet bobrami w Bieszczadach. Bardzo ciekawe programy z całego świata. Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 18 lat (przy niektórych projektach dolna granica może być wyższa), mówi po angielsku i szczyci się doskonałym zdrowiem.

Jako wolontariusz nie tylko pracujesz, ale także płacisz. Niestety, niemało! Średnio 800-1000 dol. za dwa tygodnie. Znajdziesz jednak i tańsze oferty.

The Global Volunteer Network

www.volunteer.org.nz

GVN założył Nowozelandczyk, który sam przez wiele lat był wolontariuszem w Ghanie (Afryka). Do The Global Volunteer Network może dołączyć każdy, kto jest pełnoletni, nie ma większych kłopotów ze zdrowiem, mówi po angielsku lub w języku kraju, do którego wyjeżdża na projekt. A te odbywają się na całym świecie, m.in. w Chinach, Ekwadorze, Ghanie, Liberii, Nowej Zelandii, Rosji i Ugandzie. Niestety, programy są płatne, opłata zależy od czasu pobytu i kraju, do którego się wybieramy. Za dwa tygodnie w Ghanie (praca z dziećmi w obozach dla uchodźców) zapłacimy 500 dol., za miesiąc opieki nad zagrożonymi zwierzętami w Tajlandii - 400 dol., a za dwa tygodnie pracy w fundacji ochrony środowiska w Ekwadorze - 200 dol. Uczestnicy płacą także za dojazd. Zapewnione mają wyżywienie i zakwaterowanie na miejscu.

Inne organizacje międzynarodowe rekrutujące wolontariuszy: 

•  Balkan Sunflowers - www.balkansunflower.org

•  Registered Engineers for Disaster Relief (RedR) - www.redr.org

•  Oneworld Online Volunteers Site - www.oneworld.net

•  Voluntary Work Information Service (VWIS) - www.workingabroad.com

•  International Medical Volunteers Association - www.imva.org