Praca w Czechach bez znajomości języka

Ewa Furtak, Katowice
13.07.2005 , aktualizacja: 13.07.2005 00:00
A A A
Nie znasz angielskiego, a marzysz o pracy za granicą? Pojedź do Czech. Oferty pracy czekają
- Jest praca dla projektanta grafika, przedstawiciela handlowego, frezera - wylicza Małgorzata Matuszek z cieszyńskiego Powiatowego Urzędu Pracy. Zarobki są z reguły wyższe niż w Polsce. Projektant dostanie 2-2,8 tys. zł -miesięcznie, przedstawiciel handlowy 2-2,5 tys. zł, a spawacz 8 zł za godzinę i może liczyć na płatne nadgodziny. Propozycje pracy dotyczą całych Czech. Niekiedy pracodawca zapewnia zakwaterowanie na miejscu.

Praca w Czechach czeka też na bezrobotnych, którzy zgłaszają się do bielskiego Powiatowego Urzędu Pracy. Poszukiwani są pracownicy ze specjalistycznym wykształceniem zawodowym, np. tapicerzy czy frezerzy. Czesi szukają też robotników do fabryk. - Zwykle warunkiem zatrudnienia jest posiadanie jakiegoś doświadczenia na danym stanowisku pracy - mówi Izabela Dziergas z bielskiego PUP.

Czesi szukają pracowników w Polsce, bo tam ludzie zaczęli stawiać pracodawcom coraz wyższe wymagania. - W Republice Czeskiej jest też mniej szkół zawodowych kształcących wykwalifikowanych robotników - wyjaśnia Dziergas.

Specjaliści z urzędów pracy podkreślają, że to szansa dla osób, które nie znają języków obcych i z tego powodu nie mają szansy na pracę w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. - Znajomość języków obcych w czeskich ofertach raczej nie jest wymagana - zachęca Matuszek.

Do tej pory do Czech wyjeżdżali głównie górnicy.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX