Google uzwględni dzieła europejskie w e-bibliotece

zbig
06.09.2005 , aktualizacja: 06.09.2005 00:00
A A A
Planowana wielka elektroniczna biblioteka Google obejmie nie tylko dzieła anglosaskie ale także europejskie - o ile zgodzą się na to wydawcy z Europy
Ogłoszony pod koniec ubiegłego roku projekt Google Print zakłada zeskanowanie ogromnej liczby książek i udostępnienie ich czytelnikom cyfrowo, za pośrednictwem internetu (całych lub we fragmentach). Kalifornijska firma, znana z najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej, planuje przeniesienie na wersję elektroniczną księgozbiorów kilku wielkich publicznych i uniwersyteckich bibliotek w USA.

Plany Google wywołały głosy ostrzegawcze m.in. we Francji. Wiosną tego roku prezes Francuskiej Biblioteki Narodowej Jean-Noel Jeanneney (poparty potem przez francuskiego prezydenta Jacquesa Chiraca) alarmował, że wybór księgozbiorów i dzieł literackich wskazuje na faworyzowanie przez Google języka angielskiego oraz "anglosaskiego punktu widzenia". Ostrzegał, że będzie to utrwalanie amerykańskiej dominacji kulturowej.

Jak napisał wczoraj serwis internetowy dziennika "The Wall Street", Google zamierza częściowo uwzględnić te obiekcje i - w znacznie większym stopniu niż pierwotnie - objąć swym projektem dzieła europejskie, opublikowane w innych językach niż angielski. Według "WSJ" firma zamierza zwrócić się o zgodę na ich wykorzystanie do wydawców z Francji, Włoch, Niemiec, Holandii i Hiszpanii.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX