Nadchodzi internetowa TV, IPTV za chwilę urośnie

Zbigniew Domaszewicz
25.11.2005 , aktualizacja: 25.11.2005 00:00
A A A
Interaktywna telewizja jest na progu boomu. W 2009 r. w Europie będzie ją oglądać prawie 9 mln widzów - wynika z najnowszego raportu brytyjskich analityków
Telewizji internetowej - określanej technologicznie jako IPTV - od dawna przepowiadano dużą karierę. Barierą były m.in. kwestie technologiczne i słabe upowszechnienie szybkiego, szerokopasmowego internetu niezbędnego do odbierania telewizyjnej transmisji. Ale teraz IPTV jest na Starym Kontynencie gotowa do ekspansji - uważają analitycy brytyjskiej firmy badawczej Screen Digest zajmującej się m.in. monitorowaniem rynku telewizyjnego. I wkrótce stanie się groźną konkurencją dla kablówek i operatorów telewizji satelitarnej.

Z raportu Screen Digest wynika, że abonentów IPTV w całej Europie jest dziś zaledwie 658 tys. Ale już ten rok może przynieść wzrost ich liczby nawet o 200 proc. A potem ma być już tylko lepiej. W 2009 r. telewizja internetowa będzie miała 8,7 mln użytkowników i 10-proc. udział w całym europejskim rynku płatnej telewizji. W krajach, gdzie ta technologia upowszechni się najszybciej - a według Screen Digest są to Włochy, Francja i Hiszpania - IPTV będzie miała odpowiednio aż 20, 17, 16 proc. rynku. Obecnie największym dostawcą telewizji internetowej w Europie jest włoska firma Fastweb (190 tys. abonentów).

IPTV to nie tylko transmisja przez internet, ale także bogata oferta rozmaitych usług interaktywnych, na czele z tzw. video-on-demand (wideo na życzenie) i dostępnymi dla widzów archiwami programów. - Niektóre kwestie związane z technologią i ofertą programową wymagają jeszcze rozwiązania. Ale wielu tradycyjnych nadawców coraz lepiej zdaje sobie sprawę, że muszą wprowadzać IPTV, jeśli chcą być konkurencyjni - mówi Daniel Schmitt, autor wspomnianego raportu.

W Polsce do uruchomienia interaktywnej telewizji przygotowuje się TVP wraz z grupą partnerów technologicznych (przedsięwzięcie dostało nawet grant ok. 12 mln zł z dawnego Ministerstwa Nauki i Informatyzacji). iTVP jest jeszcze w fazie eksperymentów - w ramach testów przeprowadza transmisje niektórych dużych wydarzeń kulturalnych, sportowych czy politycznych. Dużą popularnością cieszyły się pokazywane przez iTVP koncerty Konkursu Chopinowskiego. Jak mówił nam wtedy szef projektu Leszek Bogdanowicz, od strony technologicznej prototyp iTVP ma być gotowy jeszcze w tym roku, a pod koniec przyszłego roku system powinien wystartować komercyjnie. TVP zakłada, że za pomocą technologii internetowych będzie wówczas w stanie nadawać równocześnie do 15 tys. użytkowników w Poznaniu, Krakowie i Warszawie.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX