Wales: Wikipedia powinna stawiać na jakość, nie na ilość

PC World Komputer
07.08.2006 , aktualizacja: 07.08.2006 00:00
A A A
Jimmy Wales, pomysłodawca Wikipedii, zaapelował do osób biorących udział w projekcie, by zaczęli przywiązywać większą wagę do jakości, a nie do ilości tworzonych artykułów.
Wales stwierdził, że Wikipedia, której anglojęzyczna edycja liczy już 1,3 miliona artykułów, jest wszechstronną encyklopedią. Mimo jednak tego, że artykułów jest więcej niż w tradycyjnej encyklopedii, to zyskałaby na wartości, jeśli umieszczane w niej treści będą staranniej opracowywane, a ich autorzy podadzą np. źródła z których korzystali.

"Chociaż przez cały czas mamy na uwadze, by dorównać jakością Britannice lub ją prześcignąć, jeszcze tego nie osiągnęliśmy" - stwierdził Wales. "Nie możemy dłużej czuć się usatysfakcjonowani faktem, że liczba artykułów rośnie. Powinniśmy zwracać uwagę nie ilość, ale na jakość" - dodał.

Wales zaapelował, by, szczególnie w przypadku biografii żyjących osób, zwracać szczególną uwagę na wiarygodność źródeł. To właśnie skandale wokół biografii takich osób spowodowały ostatnio sporo kontrowersji wokół projektu. Przykładem może być życiorys dziennikarza Johna Seigenthalera, o którym Wikipedia fałszywie napisała, że był podejrzanym w sprawach zabójstwa obu braci Kennedych.Mariusz Błoński

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX