Laureaci konkursu "Strona Internetowa bez Barier"

.
31.03.2009 , aktualizacja: 31.03.2009 16:27
A A A
Konferencję otworzył gospodarz i inicjator projektu Widzialni Artur Marcinkowski. Przybliżył cele projektu polegające na promowaniu idei dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych oraz walce z wykluczeniem cyfrowym

Konferencję otworzył gospodarz i inicjator projektu Widzialni Artur Marcinkowski. Przybliżył cele projektu polegające na promowaniu idei dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych oraz walce z wykluczeniem cyfrowym

26 marca 2009 r. w siedzibie Agory odbył się finał pierwszej edycji konkursu "Strona Internetowa bez Barier" (www.konkurs.widzialni.eu) organizowanego przez Widzialnych i media Agory. W konkursie wzięło udział ponad 70 serwisów internetowych instytucji państwowych i firm komercyjnych.
Uczestnicy rywalizowali o tytuł w dwóch kategoriach: "administracja publiczna" i "strona komercyjna". Serwisy były oceniane przez niewidomych i niedowidzących, niesłyszących oraz ekspertów z dziedziny dostępności stron www. Najbardziej przyjazną stroną internetową roku 2009 w kategorii administracja publiczna został serwis Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. W kategorii stron komercyjnych zwyciężył serwis www.visioncare.pl firmy DreamGroup.

Konferencja "Niepełnosprawni w sieci" i finał konkursu "Strona Internetowa bez Barier".

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowisk niewidomych i niedowidzących, głuchych oraz organizacji działających na rzecz i w obronie niepełnosprawnych. Konferencję otworzył gospodarz i inicjator projektu Widzialni Artur Marcinkowski. Przybliżył cele projektu polegające na promowaniu idei dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych oraz walce z wykluczeniem cyfrowym. W drugiej kolejności Marta Kukowska, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odczytała list od dr Janusza Kochanowskiego do uczestników i gospodarzy konferencji. Rzecznik wyraził swoje zadowolenie z szybkości i skuteczności Widzialnych w walce z wykluczeniem cyfrowym. Zapowiedział również dalsze wsparcie projektu. Część prezentacyjną rozpoczął Kierownik Oddziału Serwisów Informacyjnych Urzędu Miasta Poznania Wojciech Pelc. Przedstawił zagadnienia dostępności stron internetowych na przykładzie serwisu miejskiego www.poznan.pl. Urząd Miasta w Poznaniu jako pierwszy urząd w kraju zamieścił na swoich stronach www tłumaczenia migowe dla osób głuchych. Jedną z najciekawszych prezentacji przeprowadzili wspólnie Prezes Polskiego Związku Głuchych Andrzej Kopeć i sekretarz związku Kamil Noworyta. Wystąpienie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zaproszonych gości, którzy dowiedzieli się o problemach głuchych w sieci. Duże zainteresowanie zgromadzonych gości wzbudziła prezentacja Barbary Szymańskiej i Tomasza Strzymińskiego z Fundacji Audiodeksrypcja. Zaprezentowali specjalną technikę narracyjną, która przy pomocy opisów umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym odbiór filmów, przedstawień teatralnych czy wystaw artystycznych. Konferencję zakończyła prezentacja Pawła Pluszczyka konsultanta d/s niepełnosprawnych w projekcie Widzialni. Zaprezentował sposób działania programu czytającego.

W kategorii "Strona administracji publicznej" tytuł "Strony Internetowej bez Barier" otrzymał serwis należący do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze www.zielona-gora.po.gov.pl. Nagrodę odebrała Joanna Częstochowska, Redaktor Naczelny serwisu, w asyście pani Katarzyny Szeskiej, Rzeczniczki Prasowej Prokuratora Generalnego. W kategorii stron komercyjnych najbardziej dostępny okazał się serwis www.visioncare.pl, należący do firmy DreamGroup.

Oprócz nagród głównych organizatorzy przyznali sześć wyróżnień, po trzy w każdej kategorii. Wyróżnienia powędrowały do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za serwis www.zus.pl, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za serwis www.bip.gov.pl oraz do Politechniki Łódzkiej za witrynę www.bon.p.lodz.pl. W kategorii serwisów komercyjnych wyróżnienia otrzymała firma LPP S.A za serwis www.lpp.com.pl, Pracownia Plastyczna Tymoch za serwis www.tymoch.pl oraz projekt Geocontext za stronę www.geocontext.mobi. Pierwsza edycja konkursu "Strona Internetowa bez Barier" wywołała spore zainteresowanie zarówno administracji publicznej, jak i właścicieli firm komercyjnych. Po raz kolejny pojawiła się okazja do dyskusji na temat dostępności serwisów internetowych i na temat prawa do dostępu do informacji dla osób narażonych na wykluczenie cyfrowe. A to dopiero początek, Widzialni już przygotowują się do drugiej edycji konkursu!Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX