Jak napisać CV? Porady Ekspertów GazetaPraca

Paweł Nosowski
19.04.2008 , aktualizacja: 04.05.2009 17:26
A A A
Pisanie życiorysu to bardzo ważny, często niedoceniany etap szukania pracy. Dobre dokumenty aplikacyjne to połowa sukcesu. To w końcu pierwszy kontakt z ewentualnym pracodawcą.
Życiorys powinien mieć przede wszystkim jasną strukturę

Patrząc na aplikację, pracodawca szuka najważniejszych informacji. A te powinny od razu rzucać się w oczy. Jeśli będzie musiał ich poszukiwać, zniechęci się.

Jak napisać cv - zobacz poradnik wideoCV powinno też być zwięzłe

Najlepiej, jeśli nie przekracza jednej, a gdy mamy bogaty przebieg kariery zawodowej - dwóch stron.

- Zwróciłabym uwagę przede wszystkim właśnie na formę - czytelną, jak najprostszą. Na pracodawców naprawdę nie działają popularne wśród co "oryginalniejszych" kandydatów rozmaitego rodzaju ozdobniki i wyróżniki w tekście - potwierdza Marta Makowska z TMP Worldwide.

Krótko o wszystkim

W CV zawsze muszą się znaleźć dane osobowe oraz te dotyczące wykształcenia, znajomości języków obcych oraz doświadczenia zawodowego. Dla pracodawcy są to podstawowe informacje na temat kandydata.

Dane osobowe to oczywiście:

 • imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, data urodzenia.

  Informacje na temat wykształcenia należy wpisać w odwrotnej kolejności chronologicznej - zaczynając od tego, co miało miejsce ostatnio. Trzeba podać:

 • datę rozpoczęcia i zakończenia nauki, pełną nazwę szkoły czy uczelni, wydział i kierunek. Warto zaznaczyć także specjalizację, wiodące przedmioty na studiach, ewentualnie tematykę pracy magisterskiej.

  Język obcy

  Jeśli chodzi o języki obce, to podajemy stopień ich znajomości - w mowie i piśmie. Warto wspomnieć o kursach odbytych za granicą i certyfikatach potwierdzających nasze umiejętności.

  Miejsca zatrudnienia

  W odwrotnym porządku chronologicznym wymieniamy także miejsca zatrudnienia. Podajemy datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę firmy, zajmowane stanowisko i zakres obowiązków.

  Ponieważ nie zawsze nazwy stanowisk oznaczają to samo, ważne jest zaznaczenie zakresu obowiązków, jaki mieliśmy w poprzednich pracach. Należy w kilku punktach, równoważnikami zdań, wymienić, co się robiło.

  Np. sales manager w jednej firmie może zajmować się tylko zarządzaniem ludźmi, a w drugiej - tylko sprzedażą.

  Kiedy nie mamy doświadczenia

  Jeżeli nie posiadamy doświadczenia zawodowego, w tym miejscu wspominamy o odbytych stażach i praktykach zawodowych. Osoby będące na początku kariery zawodowej powinny napisać o wszystkich doświadczeniach zdobytych w ten sposób.

 • Warto napisać nawet o działalności w harcerstwie lub organizacjach studenckich. To bardzo cenne dla pracodawcy informacje. Świadczą m.in. o umiejętności pracy w zespole, podejmowania samodzielnych decyzji, aktywności i zaangażowaniu.

  - Musimy brać też pod uwagę to, czego oczekuje od nas pracodawca. Być może jest wymagana umiejętność, której normalnie nie wpisalibyśmy do CV. Wtedy trzeba ją bezwzględnie zaznaczyć - mówi Marta Makowska.

  Kursy i szkolenia

  Następna sprawa to kursy i szkolenia. Należy podać te, które są istotne ze względu na ewentualne stanowisko.

  W CV można też zamieścić informację o istotnych dla pracodawcy cechach charakteru. Warto to zrobić wówczas, gdy nasze doświadczenie zawodowe jest ubogie i trzeba przedstawić inne własne mocne strony. Jeżeli jednak możemy się pochwalić bogatym przebiegiem kariery zawodowej, lepiej wpisać je do listu motywacyjnego.

  Hobby?

  Opisywanie hobby nie jest obowiązkowe, stanowi jednak okazję do wyróżnienia się spośród innych kandydatów.

  Referencje

  Jeżeli posiadamy referencje z poprzedniego miejsca pracy czy ewentualnie z uczelni, można o nich wspomnieć w dokumentach aplikacyjnych i zaznaczyć, że są dostępne na życzenie.

  Oświadczenie

  Musimy również pamiętać, aby u dołu CV umieścić oświadczenie zezwalające na przetwarzanie naszych danych osobowych.

  Jak aplikować

  Wśród kandydatów największym powodzeniem cieszy się życiorys za pośrednictwem e-maila. Popularne są również internetowe bazy danych kandydatów. Pozwalają one trafić do firm, którzy nie dają ogłoszeń do prasy, nastawiając się na znalezienie pracowników tą drogą. Poza tym dzięki internetowemu CV kandydat ma szansę trafić nie do jednego, ale wielu pracodawców.

  Na stronach wortali znajdują się gotowe aplikacje, w których rubryki wpisujemy dane, np. wiek, wykształcenie, skończone kursy, doświadczenie zawodowe. Wszystkie życiorysy tworzą jedną bazę danych, do której dostęp sprzedawany jest zainteresowanym firmom.

  Pracodawca określa swoje oczekiwania, a program proponuje mu kandydatów spełniających je całkowicie lub w jak największym stopniu. Korzystanie z bazy skraca też czas rekrutacji. Internetowe CV jest pomocne także z innych względów. To gotowy do wypełnienia wzór, nie trzeba więc już się martwić, czy właściwie je napisaliśmy. Najlepiej jest jednak wykorzystać wszystkie szanse - wysłać życiorys e-mailem i wypełnić internetowe CV.

  Tutaj założysz konto w naszym serwisie.

  Komentarze (6)
  Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: leszekmarc

   0

   CV to bardzo ważna część całego procesu rekrutacji. To CV pierwsze przykuwa oko pracodawcy a potem jest rozmowa kwalifikacyjna. Wcale nie jest tak prosto zrobić dobre CV, które zostanie zauważone. Mi pomogła w tym strona szybkicv. Wykupiłem wersję premium dzięki której miałem dostęp do różnych szablonów, które mogłem wykorzystać, żeby zrobić mega mocne CV. Dodałem szczegółowe informacje o swoim doświadczeniu (nie jest ważne do jakiej szkoły podstawowej chodziłeś tylko jak doświadczenie masz w pracy i w jakiej branży) i to wszystko sprawiło, że dostałem posadę o której zawsze marzyłem. Oczywiście nadrobiłem jeszcze rozmową bo bez tego ani rusz.

  • Gość: Leon

   0

   Ech, Cv, kiedyś sam je pisałem i to była mordęga... Tym bardziej, że nie mam dużego doświadczenia w temacie i tak naprawde początki korzystania z Worda to nie były dobre początki. Szczęście, że są dziś serwisy jak SzybkieCV, które robią to za nas :)

  • Gość: Marta

   0

   Polecam uszyte-cv.pl jesli potrzebujesz CV po ang

  • wiktorsmok

   0

   Grafika! To istotna sprawa. Monotonny teskt nie przyciągnie spojrzenia przyszłego pracowawcy... Można sobie pomóc wieloma programami, albo jeszcze lepiej - stronami internetowymi takimi jak szybkieCV. Fajnie, szybko, łatwo - tak tam się tworzy CV. Polecam.

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX