Komu wcześniejsza emerytura, komu pomostówka?

Leszek Kostrzewski
13.03.2007 , aktualizacja: 26.02.2008 00:00
A A A
Wcześniejsze emerytury tylko do końca tego roku. Od 1 stycznia 2008 r. zastąpią je mniej korzystne pomostówki. W naszym informatorze wyjaśniamy, kto już teraz może przejść na wcześniejszą emeryturę
Wybierz OFE dla siebie w naszym Centrum Finansowym

Od 2008 r. ma wejść tzw. ustawa pomostowa (co to takiego - wyjaśniamy niżej). Pomostówka może być mniejsza nawet o połowę od obecnych wcześniejszych świadczeń, będzie też zakaz dorabiania.

Zobacz także: • Zawody szczególne • Praca szczególna - jak ją wykazać • Dla tych, którym nie przysługuje wcześniejsza emerytura

Jednak z powodu opóźnień w systemie informatycznym rząd lada dzień może zdecydować o przedłużeniu starych praw jeszcze o rok. Oznacza to, że kolejne 80 tys. Polaków, kończących pracę w 2008 r. będzie miało prawo do wcześniejszej emerytury - na obecnych bardzo korzystnych zasadach.

Zanim jednak napiszemy o zmianach, pokażemy, jak jest obecnie. Sprawdź, czy wcześniejsza emerytura przysługuje ci już teraz.

Czy nauczyciele, górnicy i kolejarze stracą swoje uprawnienia - o tym napiszemy jutro.

Dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.

Na wcześniejszą emeryturę (tzw. pracowniczą) mogą w tej chwili przejść bez względu na warunki pracy urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., którzy spełnią podstawowe kryteria wieku i stażu pracy:

Kobiety, które ukończyły 55 lat i mają co najmniej 30 lat stażu pracy (okresy składkowe i nieskładkowe - patrz słowniczek) lub ukończone 55 lat i 20 lat pracy oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Mężczyźni, którzy skończyli 60 lat i mają 25 lat stażu, ale tylko wtedy, gdy orzeczono u nich całkowitą niezdolność do pracy.

Ale nie wystarczy mieć odpowiedniego wieku i stażu pracy. Trzeba jeszcze:

•  bezpośrednio przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę mieć tzw. ubezpieczenie pracownicze. Takie ubezpieczenie pracodawca opłaca każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę (także na pół etatu - wielkość etatu nie ma znaczenia);

•  w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku być zatrudnionym co najmniej przez pół roku na podstawie umowy o pracę (wymiar etatu nie ma znaczenia, ale - uwaga! - umowa zlecenia i inne umowy się nie liczą).

Ważne. Nie musisz spełniać warunku "pozostawania w stosunku pracy przez co najmniej sześć miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia", jeżeli w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę byłeś na rencie (ale przed rentą też powinieneś być pracownikiem, czyli mieć etat i odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne).

Uwaga! Chcesz przejść na wcześniejszą emeryturę? Musisz sam wystąpić o rozwiązanie dotychczasowej umowy o pracę. Nikt tego za ciebie nie zrobi! Ani ZUS, ani pracodawca.

Dla wykonujących szczególne zawody

Jesteś hutnikiem, strażakiem, celnikiem, a może pracowałeś w zakładach produkujących azbest? To znaczy, że pracowałeś w warunkach szczególnych lub wykonywałeś prace o szczególnym charakterze! Przeczytaj uważnie ten akapit - dowiesz się, czy możesz skorzystać z wcześniejszej emerytury. O nauczycielach, górnikach i kolejarzach - napiszemy jutro.

Na początek ważne zastrzeżenie: na świadectwie pracy musisz mieć poświadczoną pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (z wymienionym działem rozporządzenia, stanowiskiem, wymiarem zatrudnienia - musi być pełny etat). Nie znalazłeś na świadectwie takiego zapisu? Najpierw sprawdź, czy masz do niego prawo (gdzie i jak - piszemy za chwilę). Jeśli tak - wystąp o zmianę świadectwa pracy (szczegóły w ramce obok).

Na wcześniejszą emeryturę z powodu pracy w szczególnych warunkach (lub o szczególnym charakterze) mogą przejść urodzeni między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r., o ile do końca 2007 r. uzyskają wszystkie wymagane uprawnienia (wiek, staż pracy, staż w warunkach szczególnych) oraz nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego.

Uwaga! Osobom, które w tym roku spełnią wszystkie warunki do otrzymania wcześniejszej emerytury, a jedyną przeszkodą do jej otrzymania było uczestnictwo w OFE, pomogli posłowie. 21 lutego 2007 r. weszła w życie ustawa, która pozwala na wystąpienie z OFE i tym samym otrzymanie wcześniejszej emerytury. To dobra wiadomość dla kobiet urodzonych w 1952 roku. W 2007 r. spełnią kryterium wiekowe umożliwiające przejście na wcześniejszą emeryturę - będą miały 55 lat.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wydarzenia rynku pracy