Kodeks pracy 2012: urlop na żądanie

red.
12.01.2012 , aktualizacja: 12.01.2012 17:43
A A A
Urlop na żądanie to nie oddzielny rodzaj urlopu, ale prawo każdego pracownika do wzięcia dnia wolnego, o który może poprosić najpóźniej w tym dniu. Takich dni można zażądać tylko cztery razy w roku.
Urlop na żądanie można zgłosić szefowi nawet telefonicznie lub mailowo, warto jednak zadbać o potwierdzenie, że wiadomość dotarła do adresata - to pozwoli uniknąć zarzutów, że samowolnie nie przyszliśmy do pracy. Milczenie pracodawcy w tym wypadku oznacza zgodę. Taki urlop można wziąć nawet na wypowiedzeniu. Niestety, jeśli tych czterech dni nie wykorzysta się w ciągu roku, przepadło - nie można ich przenosić na następny rok.

Czy szef może odmówić urlopu?

Urlop pracownikowi się należy, a szef nie chce tego przyjąć do wiadomości albo dał mniej wolnego, niż powinien. Co robić? Najpierw rozmawiać, negocjować. Może w innym terminie będzie łatwiej - w końcu pracodawca nie ma obowiązku dać nam urlopu dokładnie wtedy, kiedy chcemy. A jeśli i tak się nie uda? Zostaje skarga do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy sprawdzą, czy pracodawca rzeczywiście łamie prawo. Jeśli tak - najpierw go upomną, a jak to nie poskutkuje, ukarzą grzywną. Można też oddać sprawę do sądu. W takim przypadku pracodawcy grożą nawet dwa lata więzienia za złośliwe naruszanie praw pracowniczych.

Cały Kodeks Pracy 2012 kupisz w Kulturalnym sklepie!

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wydarzenia rynku pracy