Kodeks pracy 2012: urlop bezpłatny

red.
12.01.2012 , aktualizacja: 12.01.2012 17:50
A A A
Czasem zwykły urlop wypoczynkowy nie wystarcza. Co robić? W nagłych wypadkach dobrym wyjściem może być urlop bezpłatny.
Sabbatical czyli urlop rozwojowy to w Polsce na razie rzadkość. Jeżeli ktoś nie jest kluczowym pracownikiem albo jego firma po prostu nie przewiduje takiej formy urlopu, zawsze może poprosić szefa o urlop bezpłatny. Ale on wcale nie musi się zgodzić.

A nawet jeśli się zgodzi, nie będzie różowo. Pracownik nie dostanie za czas urlopu wynagrodzenia, nie będzie miał praw pracowniczych ani socjalnych i zatrzyma się czas pracy, od którego zależą jego uprawnienia.

Na jak długo można wziąć bezpłatny urlop?

Urlop bezpłatny można wziąć na czas nieograniczony. Ale gdy trwa dłużej niż trzy miesiące, pracodawca może pracownika z niego odwołać. Musi mieć bardzo ważne powody - np. gdy z pracy nagle odeszła jedyna osoba, która mogła tę na urlopie zastąpić. Szef nie może jej w czasie trwania urlopu bezpłatnego wypowiedzieć umowy ani wręczyć wypowiedzenia zmieniającego (określające zmianę warunków pracy i płacy). Jeśli urlop trwa krócej niż trzy miesiące, nie można też w tym czasie zwolnić w ramach zwolnień grupowych. Ale jeżeli trwa dłużej - nie ma odwrotu. Pracownikowi przysługuje wtedy należna odprawa.

Cały Kodeks Pracy 2012 kupisz w Kulturalnym sklepie!

Zobacz także