Zwolnienie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

Natalia Waloch, agataki
13.01.2012 , aktualizacja: 12.03.2015 18:15
A A A
Zwolnienia na urlopie macierzyńskim i wychowawczym to proceder, którego boi się większość młodych matek. Jakie mają prawa? Czy można zwolnić pracownika na urlopie tacierzyńskim?
Nie można zwolnić m.in. kobiet na urlopie macierzyńskim, a od 2010 r. również ojców na tacierzyńskim.

Od 2010 r. urlop macierzyński rozbity jest na dwie części: obowiązkową i nieobowiązkową. Ta druga w 2014 r. ma wynosić aż 6 tygodni. W tym czasie kobieta będzie mogła pracować w firmie, która ją zatrudnia na pół etatu. Przed zwolnieniem nie ochroni tych, którzy urlop macierzyński wzięli na dziecko adoptowane lub któremu stworzyli rodzinę zastępczą. Przywileje mają tylko rodzice biologiczni.

Utraty posady nie muszą obawiać się ciężarne. Uwaga! Tylko te, które pracują na umowy na czas nieokreślony. Reszta ma gwarancję przedłużenia zatrudnienia do dnia porodu, jeśli wypada on po upływie trzech miesięcy ciąży. Są jednak wyjątki: przepis ten nie obowiązuje, jeśli kobieta:

*ma umowę na okres próbny krótszy niż miesiąc,

*pracuje na zastępstwo,

*jest pracownikiem tymczasowym, zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej.

Ciężarna jest też chroniona przed zwolnieniem grupowym. Pracodawca może tylko wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy. W dodatku, jeśli oznaczałoby to obcięcie pensji, kobiecie przysługuje dodatek wyrównawczy do nowego wynagrodzenia do końca okresu, kiedy normalnie korzystałaby z ochrony przed zwolnieniem. Pracownica, która dowiedziała się, że jest w ciąży już po tym, jak szef wręczył jej wypowiedzenie musi przedstawić mu zaświadczenie lekarskie, że w momencie przyjęcia dokumentu była w ciąży.

Rodzice na urlopie macierzyńskim mogą stracić pracę w przypadku likwidacji zakładu pracy lub upadłości. Na urlopie wychowawczym matka jest chroniona od momentu złożenia wniosku do jego końca urlopu. Uwaga! Nie jest chroniona, jeśli złoży wniosek już po tym, gdy szef zacznie procedurę zwolnienia.

Urlop wychowawczy, podobnie jak macierzyński (i tacierzyński), nie chroni, gdy zakład upada lub jest likwidowany. Nie pomoże też w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego i zwolnień grupowych (jeśli urlop jest dłuższy niż trzy miesiące).

Cały Kodeks Pracy 2012 kupisz w Kulturalnym sklepie!

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wydarzenia rynku pracy