Samozatrudnienie - własna działalność gospodarcza

red.
17.01.2012 , aktualizacja: 27.02.2015 12:53
A A A
Samozatrudnienie, czyli własna działalność gospodarcza, może się okazać korzystne dla wielu osób. Kiedy warto zdecydować się na własną firmę?
Założyć firmę, czyli przejść na samozatrudnienie, można na trzy sposoby:

* stworzyć firmę, którą chce się rozwijać, a później zatrudniać innych,

* pracować jako wolny strzelec na rzecz wielu zleceniodawców. To dobre rozwiązanie, jeśli wykonuje się tzw. wolny zawód, czyli jest się dziennikarzem, doradcą podatkowym, tłumaczem, architektem, czy aktorem,

* samozatrudnienie - założenie firmy, bo tego wymaga szef. Otwierając jednoosobową działalność zostaje się u dotychczasowego pracodawcy, tyle, że na innych warunkach niż w przypadku umowy o pracę.

Osoby i podmioty zamawiające usługi u samozatrudnionego zwolnione są ze wszelkich obowiązków pracodawcy. Zlecają zadanie, dostają usługę i na koniec miesiąca fakturę do opłacenia. Prowadzący własną firmę sam odprowadza za siebie składki do ZUS, może korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, przysługuje mu zwolnienie chorobowe, odkłada też na emeryturę. Przez pierwsze dwa lata płaci obniżoną składkę - od ok. 350 zł miesięcznie (obniżona składka to nie mniej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia). Później wynosi ona ponad 800 zł. Dodatkowo, rozliczając się, samozatrudniony może pomniejszać przychód o koszty jego uzyskania - mogą być one znacznie wyższe niż w przypadku umowy o pracę.

Samozatrudniony może wyjechać na urlop, kiedy zechce, o ile nie wiążą go terminy wykonania konkretnego zdania.

Cały Kodeks Pracy 2012 kupisz w Kulturalnym sklepie!