Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

e-prawnik
2008-09-08 , aktualizacja: 08.09.2008 15:01
A A A Drukuj
Osoba zatrudniona jest w spółce od 01 lipca 2007 na trzymiesięczny okres próbny, a następnie na czas nieokreślony. W styczniu 2008 r. chcemy wypowiedzieć temu pracownikowi umowę o pracę z powodu likwidacji całego działu. Chcemy aby w okresie wypowiedzenia pracownik wykorzystał urlop, a następnie ewentualnie był zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jakie wypowiedzenie należy zastosować, czy należy podać przyczynę wypowiedzenia oraz jaki okres wypowiedzenia obowiązuje?
Odpowiedź eksperta

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracownik jest aktualnie zatrudniony na czas nieokreślony od 1 października 2007 r. Zgodnie z powyższym zastosowanie będzie miał art. 30 §1 pkt 2 Kodeksu pracy, czyli rozwiązanie stosunku pracy przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pracownik był u Państwa zatrudniony od 1 lipca 2007 r., więc jego staż zakładowy wynosi co najmniej 6 m-cy. W związku z tym okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 miesiąc (art. 36 §1 pkt 2 KP). Zgodnie z art. 36[1] §1 KP okres wypowiedzenia pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy, bądź innych przyczyn niezależnych od pracowników, można skrócić najwyżej do 1 miesiąca. Stąd wniosek, że to uregulowanie nie będzie miało zastosowania, gdyż w tym przypadku okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Należy jednoznacznie stwierdzić, że zgodnie z art 30 § 4 KP w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (tak jest w Państwa przypadku) należy wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Dokładnie o tej problematyce wypowiedział się Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 15 września 2006 r. I PK 96/2006: "Z art. 30 § 4 kp wynika obowiązek pracodawcy wskazania w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny tej jednostronnej czynności. Pracodawca nie wywiązuje się z tego obowiązku wówczas, gdy w ogóle nie podaje przyczyny, albo gdy podana przyczyna nie jest dostatecznie skonkretyzowana". Jeżeli chodzi o kwestię wykorzystania urlopu przez pracownika w okresie wypowiedzenia to będzie tu miał zastosowanie art. 167[1] KP, z którego wynika, że w okresie wypowiedzenia pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, o ile pracodawca w tym okresie mu go udzieli. Możliwe jest także zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Z reguły jest ono dokonywane pisemnie, wraz ze złożeniem wypowiedzenia. Należy pamiętać jednakże, że jest to oświadczenie woli pracodawcy i nie może być cofnięte bez wskazania przyczyn uzasadniających takie działanie.

Wydarzenia rynku pracy