Dla pracodawców

Jak napisać CV, kiedy nie ma się doświadczenia?

Marta Piątkowska
11.10.2012 , aktualizacja: 11.10.2012 15:50
A A A Drukuj

Fot. Agnieszka Wocal / AG

Z pustego i Salomon nie naleje? Niekoniecznie. Czasem to, co uznajemy za nieistotne z perspektywy pracodawcy, może pomóc w otrzymaniu posady.
Każdy szablon CV składa się z żelaznych elementów takich jak: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie, języki obce, zainteresowania. Nie ma przebacz, trzeba uzupełnić wszystkie. O ile każdy ukończył jakąś szkołę, nauczył się w niej lepiej lub gorzej angielskiego i ma hobby, o tyle z rubryką dotyczącą doświadczenia nie zawsze idzie tak łatwo. Jak sobie z tym poradzić?

Po pierwsze - nie kłam

Wymyślanie na poczekaniu umiejętności, to droga na skróty, która nie doprowadzi nas zbyt daleko. Nawet, jeżeli zostaniemy zaproszeni na rozmowę, rekruter przy pomocy kilku sprawnych pytań odkryje, że niekoniecznie potrafimy to, co zadeklarowaliśmy. W CV należy podawać jedynie informacje, których prawdziwości jesteśmy pewni. Przykładowo, nie warto pisać, że ma się doświadczenie w organizowaniu imprez, jeżeli faktycznie tylko obserwowało się, jak robią to inni.

Po drugie - szukaj potencjału

- Przed napisaniem CV warto się zastanowić, czy rzeczywiście nie posiadamy absolutnie żadnego doświadczenia zawodowego. Często kandydaci pomijają istotne fakty ze swojego życia i nie rozpatrują ich w kategoriach materiału wartego wykorzystania we własnym życiorysie - tłumaczy Justyna Ścigler, konsultantka w agencji zatrudnienia ManpowerGroup. Mowa tu np. o udziale w kółkach zainteresowań, odbywanym wolontariacie, czy nawet takich aktywnościach, jak np. pisanie bloga. Również udział we wszelkiego rodzaju inicjatywach obywatelskich i lokalnych lub też organizacjach studenckich jest źródłem wielu cennych doświadczeń, których sami kandydaci często nie odbierają w kategorii doświadczenia zawodowego - dodaje.

Po trzecie - wiesz, co umiesz

Podając jako doświadczenie zawodowe jeden z wymienionych powyżej przykładów, warto uzasadnić, czego konkretnie się nauczyliśmy, jakie umiejętności okazały się przydatne, co okazało się naszą mocną cechą.

Przykładowo naszą mocną stroną okazuje się być pisanie bloga. Jeżeli jest to blog ekspercki, w którym poświęcamy się jednej dziedzinie, warto podkreślić, że posiadamy w niej głęboką wiedzą, którą dzięki regularnemu kontaktowi z czytelnikami potrafimy przekazać w przystępny sposób. Ponadto sprawnie posługujemy się programem do edycji strony, dzięki czemu byliśmy w stanie zadbać również o jej wymiar estetyczny. Jakie wnioski rekruter wyciągnie na tej podstawie? Że jesteśmy cierpliwi, potrafimy się zaangażować, nie mamy problemów z komunikacją i cenimy porządek.

Po czwarte - skup się na zaletach

Co w sytuacji, kiedy nie możemy się pochwalić żadnym z zaproponowanych doświadczeń? - W takiej sytuacji warto skupić się na swoich zaletach i umiejętnościach, które pozwolą przyszłemu pracodawcy wyodrębnić i docenić atuty naszej osoby spośród wielu innych kandydatów - mówi Justyna Ścigler. - Czasami warto postawić na nietypowe umiejętności, które zaświadczą o tym, że posiadamy nie tylko motywację, ale i swoisty talent.

Innymi słowy, zastanówmy się, co może okazać się naszą mocną stroną, jaką przewagę mamy nad innymi. Pustka w głowie? Najprostszym sposobem, żeby wpaść na rozwiązanie jest zadanie sobie pytania - W czym chciałbym się zmierzyć, żeby wygrać?

Po piąte - jestem studentem

- Niekiedy nawet przy braku doświadczenia zawodowego wystarczy jedynie wypunktować profil ukończonej uczelni, czy kierunku, który w pewien sposób także może pomóc w wybiciu się ponad rzesze pozostałych kandydatów - wyjaśnia Justyna Ścigler. - Ponieważ CV tworzy się pod konkretną pracę, o którą się ubiegamy, należy pamiętać, że w jednym miejscu kładzie się nacisk na wiedzę, w innym np. na realne umiejętności (np. umiejętność pracy w grupie, zdolności organizatorskie, elastyczność, języki),a jeszcze w innym na motywację. Umiejętne czytanie ofert pracy i wyłapywanie odpowiednich kryteriów wymagań pracodawców zwiększa szanse niedoświadczonego kandydata na efektywne znalezienie posady.

Po szóste - musisz mieć motywację

Żeby znaleźć pracę, trzeba naprawdę tego chcieć. Specjaliści podkreślają, że nawet osoby o niewielkim doświadczeniu, ale zdeterminowane na otrzymanie zatrudnienia, potrafią znaleźć w sobie cechy, które sprawiają, że rekruterzy przymykają oko na fakt, że jeszcze nigdzie nie pracowały.

PARTNEREM AKCJI "MŁODZI NA RYNKU PRACY" JEST:Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Wydarzenia rynku pracy

Jak szukać pracy