Firmy nie mogą wymagać zdjęcia w CV. Ale lepiej je dołączyć

Małgorzata Kryda
24.08.2015 , aktualizacja: 25.08.2015 13:04
A A A
CV

CV (rys. liravega / shutterstock.com)

Wygląd odgrywa ważną rolę w procesie rekrutacji. Zdaniem specjalistów lepiej więc dołączyć zdjęcie do CV, bo rekruter dokumenty bez zdjęcia może odrzucić w pierwszej kolejności.
Chociaż w Polsce żądanie CV ze zdjęciem jest standardem, w Stanach Zjednoczonych taka praktyka jest niedopuszczalna. Istnieje bowiem obawa, że rekruter zaprosi na rozmowę tylko te osoby, których fotografia przypadnie mu do gustu. Zbyt poważny wygląd, fryzura czy pochodzenie etniczne to cechy, które nie powinny mieć znaczenia przy selekcji kandydatów. Mając przed sobą aplikację pozbawioną zdjęcia kandydata, rekruter ocenia tylko zgodność życiorysu z wymaganiami na dane stanowisko, nie ulegając, nawet nieuświadomionym, uprzedzeniom.

Jak podkreśla dr Katarzyna Antolak-Szymanski z Wydziału Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, nie ma podstawy prawnej, żeby wymagać dołączenia do CV zdjęcia kandydata. - Kodeksowa lista informacji, których pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, jest zamknięta i nie zawiera wzmianki o fotografii - wyjaśnia. Wszelkich innych danych pracodawca może domagać się tylko wtedy, gdy wynika to z przepisów odrębnych - dodaje ekspertka. Żądanie zdjęcia w CV nie jest więc zgodne z Kodeksem pracy.

CV bez zdjęcia

Czy w takim razie warto zrezygnować z zamieszczania zdjęcia przy własnym curriculum vitae? Jak mówi Daria Dąbrowska z Antal International, CV z fotografią jest po prostu standardem rekrutacyjnym, więc jego brak budzi podejrzenia rekrutera. - Dlatego zawsze lepiej wysyłać aplikację ze zdjęciem - radzi.

Co więcej, niezamieszczenie zdjęcia może nawet zaszkodzić nam bardziej niż fotografia, na której nie wyglądamy najlepiej. - Brak zdjęcia może sugerować, że kandydat wstydzi się swojego wyglądu i nie akceptuje siebie, co może być niepożądaną cechą na danym stanowisku - tłumaczy Krzysztof Inglot z Work Service. Podczas rozmowy rekrutacyjnej mamy tylko kilka minut, żeby nawiązać dobry kontakt z rekruterem i przekonać go do siebie. Zdjęcie w CV może sprawić, że rekruter będzie do nas z góry przyjaźnie nastawiony. - Dzięki fotografii rekruter wyobraża sobie kandydata i podczas rozmowy czuje się, jakby znał go dłużej - mówi Krzysztof Inglot. - Poza tym jest tyle możliwości technicznych, że dzisiaj każdy może tak przerobić zdjęcie, żeby wyglądać na nim atrakcyjnie - dodaje.

Jakie zdjęcie zamieścić?

Rekruterzy nie rezygnują z zaproszenia kandydata ze względu na jego urodę, co nie znaczy, że nie zdarza im się odrzucać oferty kandydata przez zdjęcie wklejone do CV.

- Dostaję czasami życiorysy z fotografiami pań w bikini albo opartych o drzewo - opowiada Krzysztof Inglot. - Takie zdjęcia są nieodpowiednie i świadczą o tym, że kandydat nie wie, co wypada, a co nie wypada. Więc często nie jest zapraszany na rozmowę - wyjaśnia.

Jakie więc cechy powinna spełniać dołączona do aplikacji fotografia? Przede wszystkim należy ją dobrać do posady, o którą się ubiegamy. Jeżeli staramy się o stanowisko barmana czy kelnerki, wskazane będzie zdjęcie, na którym nie wyglądamy zbyt sztywno. Do aplikacji na stanowiska specjalistyczne powinniśmy dołączać fotografie bardziej oficjalne, na których wyglądamy mniej swobodnie.

Zdjęcia w kostiumie kąpielowym, z imprezy, w niestosownej pozie czy takie, na których widnieją też inne osoby albo nasi pupile, są absolutnie nie na miejscu. Fotografie aplikacyjne powinny przedstawiać nas samych, w kompletnym stroju. Warto zadbać także o przyjemną minę - brak uśmiechu i wygląd seryjnego mordercy na pewno nie pomoże w zdobyciu wymarzonej pracy.Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Xn

  Oceniono 2 razy 2

  PRACODAWCA NIE MA PRAWA wymagać zdjęcia w CV. Jest to niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych i z Kodeksem Pracy. W okolicach art. 22 i 23 obu ustaw znajdziecie podstawę prawną.

  Więc: albo wlepić kota (chciał zdjęcia - ma, nie było napisane czyje) lub pierwsza próba - CV bez zdjęcia. Ważne by umieszczane zdjęcie było legalne - pochodziło np. z domeny publicznej i raczej nie przedstawiało twarzy.

  Więc w Polsce ta kwestia ma się podobnie jak w stanach zjednoczonych.

 • Gość: Ala

  Oceniono 1 raz -1

  Jak się zastanawiacie jak ułożyć CV to może wypróbujcie jakieś programy. Mnie tak wspomogły szablony z szybkiecv. Tyle się głowiłam jak to wszystko skomponować i wybrnęłam gotowymi wzorami :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Jak szukać pracy