Białe plamy w CV

Dariusz Brzostek
26.10.2009 , aktualizacja: 28.10.2009 17:09
A A A
Jak dobrze pisać CV - odc. 3. Co zrobić, gdy z jakiegoś powodu mieliśmy zawodową przerwę i nie chcemy się jej powodami dzielić z innymi?

Nie tylko CV - sprawdź, jak szukać pracyW trzecim odcinku szkolenia, które dla "Gazety Praca" przygotowała firma IPK zajmująca się doradztwem zawodowym, poprawimy CV pani Marleny. Pracodawcy uważnie wczytują się w życiorysy kandydatów, chcąc się z nich dowiedzieć nie tylko tego, czym się zajmowali, ale także jakimi są osobami - jakie są ich mocne i słabe strony. W wielu przypadkach CV oglądają niemal "pod światło".

Jedną z informacji branych pod uwagę przez pracodawców bardzo serio jest to, czy przebieg dotychczasowej kariery kandydatów był płynny, czy nie było w nim przerw, niekonsekwencji lub nagłych i trudnych do wyjaśnienia zwrotów. Dlaczego? Bo decyzje rekrutacyjne oparte są na przekonaniu o przewidywalności kandydatów. Jedną z przesłanek do wnioskowania o czyjejś przewidywalności jest płynność jego kariery, uzależniona m.in. od tego, czy między poszczególnymi pracami/okresami zatrudnienia występowały jakieś dłuższe przerwy niemające tzw. kodeksowego charakteru (czyli niebędące urlopami macierzyńskimi, zdrowotnymi etc.). Kandydaci, którzy mają takie przerwy w pracy, często czują się zakłopotani i nie bardzo wiedzą, jak o nich pisać w swoich CV, żeby przyszły pracodawca się nie zraził. W takiej sytuacji są dziś np. młodzi ludzie - absolwenci, którzy z powodu kryzysu szukają pracy dłużej niż ich starsi koledzy zaczynający karierę rok czy dwa lata temu. I w takich przypadkach można przygotować uczciwe CV, ale można to zrobić lepiej i gorzej.

Dziś przyjrzymy się życiorysowi absolwentki teatrologii pani Marleny, która od roku nie może znaleźć pracy. Mimo że - jak twierdzi - wysyła aplikacje w odpowiedzi na wiele ofert z interesującej ją kategorii "reklama i marketing". Pani Marlena w przekonaniu, że nie ma żadnych zawodowych osiągnięć, umieściła w życiorysie opis artystycznych doświadczeń oraz informacje o udziale w projektach teatralnych:Dlaczego na CV wysyłane przez panią Marlenę nie ma odzewu od pracodawców? Pani Marlena przedstawia się jako osoba długotrwale bezrobotna, a właściwie jako absolwentka, która jeszcze dotychczas nigdzie nie pracowała. Życiorys jest napisany chaotycznie, opis doświadczeń jest jednostronny i uwypukla ich dorywczość, epizodyczność i artystyczny charakter. Jeśli pani Marlena nie stara się o pracę w teatrze, powinna zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy na inne aspekty doświadczeń: kwestie organizacyjne, administracyjne, kontakt z klientem - te rzeczy mogą stanowić informację o jej przydatności do pracy na stanowiskach, o które się ubiega. - CV jest przeładowane artystycznymi szczegółami, a już z całą pewnością niepotrzebne jest popisywanie się przed czytelnikiem wyrafinowanymi gustami czytelniczymi czy muzycznymi. Nie liczyłbym na to, że to zrobi na pracodawcy wrażenie - mówi dr Marek Suchar, dyrektor firmy IPK. Jak więc powinien wyglądać życiorys pani Marleny?W poprawnie napisanym CV widać, że pani Marlena, choć nie była w ciągu ostatniego roku nigdzie zatrudniona na umowę o pracę, prowadziła bardzo czynne życie zawodowe. Prowadzenie grupy teatralnej, organizacja festiwalu miały długotrwały, systematyczny charakter. Krótsze bądź bardziej okazjonalne doświadczenia zostały oddzielone i opisane jako działalność dodatkowa dla podkreślenia, że te wcześniej wspomniane były działalnością ważną/główną, zawodową. Przez stosowne nazewnictwo pokazano też rzeczywistą istotę doświadczeń pani Marleny.

Zamiast "pomoc w przygotowaniu", co sugeruje jakieś dorywcze i mało ważne czynności pomocnicze, piszemy o pracy w biurze organizacyjnym festiwalu oraz o uczestnictwie w pracach komitetu organizacyjnego konferencji naukowej, które podkreślają poważny i również pozaartystyczny charakter jej doświadczeń.

Poprawiona wersja życiorysu powinna komunikować: jestem kreatywną osobą o szerokich zainteresowaniach i licznych doświadczeniach organizacyjnych, zdobytych w bardzo poważnych instytucjach - chcę te doświadczenia wykorzystać w pracy w marketingu.

Psychotesty - czy potrafisz zarządzać czasem?Kwestie przerw w pracy bardzo często wiążą się ze stresem, doznawaniem przykrości, cierpieniem, mogą naruszać czyjeś poczucie własnej wartości. Trzeba to mieć na uwadze przy wyjaśnianiu w trakcie procesu rekrutacyjnego takich faktów z życia zawodowego. Wymaga to od osób zajmujących się rekrutacją szczególnej wrażliwości, taktu i empatii. Co poradzić tym, którzy nie wiedzą, jak informować przyszłych pracodawców o braku ciągłości w karierze?

- Pracodawcy oceniają nas nie tylko za to, co nas w życiu spotkało, ale przede wszystkim za to, jak dawaliśmy sobie radę w rozmaitych trudnych sytuacjach. Może opowiadając o tym, jak udało nam się przezwyciężyć trudności w znalezieniu pracy, przekonamy przyszłego pracodawcę o naszej umiejętności radzenia sobie z problemami? - mówi dr Suchar.

Za tydzień, w ostatnim odcinku szkolenia, poprawimy CV, w którym są same nazwy firm, bez zajmowanych w nich stanowisk.

Wszystkim zainteresowanym analizą kariery przy użyciu parametrów opisywanych w cyklu (mobilność, rotacyjność, płynność oraz wertykalizm) polecamy mającą się ukazać wkrótce nakładem wydawnictwa C.H. Beck książkę dr. Marka Suchara "Modele kariery", której obszerne fragmenty dostępne są już dziś na portalu www.pracorama.pl .

Uwaga konkurs!

W związku z ogromnym zainteresowaniem akcją firma IPK tym razem pomoże poprawić CV aż 15 pierwszym czytelnikom "Gazety Praca". Decyduje kolejność zgłoszeń - w tytule maila proszę napisać: "Gazeta Praca" i IPK. Zgłoszenie trzeba wysłać na adres: konkurs@ipk.com.pl .Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wydarzenia rynku pracy

Jak szukać pracy