Dla pracodawców

Jak napisać dobre CV - instrukcja krok po kroku

Dominika Karp
21.09.2010 , aktualizacja: 31.05.2011 16:42
A A A Drukuj
Powinno być przede wszystkim zwięzłe, lakoniczne, merytoryczne i... prawdziwe. Jeśli w ogóle musimy je koloryzować, róbmy to z umiarem, pamiętając, że może się to na nas zemścić.

fot. Internet

Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w naszym życiorysie to: imię i nazwisko, adres i numer telefonu kontaktowego i/lub adres e-mail. Po zamieszczeniu podstawowych danych, należy skupić się na części dotyczącej doświadczenia. Są to dane na temat: wykształcenia (jeśli mamy na koncie dyplom wyższej uczelni, nie skupiajmy się na opisie szkoły podstawowej), doświadczenia zawodowego, przebytych kursów i szkoleń (tylko tych, które są istotne z punktu widzenia pracy, o którą się ubiegamy), poziomu znajomości języków obcych, a także wszystkie informacje będące odpowiedzią na merytoryczne wymogi oferty pracy (np. umiejętności związane z poziomem obsługi komputera, programów graficznych, z prawem jazdy, etc.).

Jak podrasować CV?

Nie możemy również zapominać o umieszczeniu klauzuli o tym, że zgadzamy się na przetwarzanie danych osobowych. Coraz częściej pracodawcy i przedstawiciele agencji rekrutacyjnych chcą, by były one własnoręcznie podpisane. Stąd prośby o faks, skanowanie dokumentu lub przesłanie go pocztą. Wszystko to powinno być napisane normalną (nie za dużą i nie za małą czcionka), najlepiej na jednej, maksymalnie dwóch stronach formatu A4.

Zobacz więcej na temat:

  • Re: Jak napisać dobre CV - instrukcja krok po kro vonsmroden 02.10.10, 16:58

    Skuteczne cv w Polsce... a - zanieść je ciotce (opcjonalnie wujkowi) dyrektorceb - zrobić laskę dyrektorowic - poszukać kogoś kto ma ciotkę dyrektorkęd - no chyba że jesteś tak zajebisty/a i»

  • a co z wracającymi na rynek pracy po przerwie? rabbinhood 24.05.11, 13:23

    jeśli miałem problem znaleźć pracę w kraju, wyjechałem za granicę na rozmowy i potem czekałem zgodnie z zaleceniem rekruterki, ale pracy nie znalazłem w zawodzie, aby przeżyć podjąłem inną, »

  • Jak napisać dobre CV - instrukcja krok po kroku piggy1 16.01.12, 21:34

    A ja mam praktyczną radę. Nie wysyłajcie CV wraz ze zgodą na przetwarzanie danych anonimowym pracodawcom, czyli takim, którzy w ogłoszeniu podaja tylko swój adres mail na bezpłatnym, a nie »