Office Manager - kierownik biura

redPor
01.04.2001 , aktualizacja: 05.04.2007 16:52
A A A
Stanowisko spotykane we wszystkich sektorach przemysłu oraz typach i rozmiarach organizacji. Osoba taka odpowiedzialna jest za właściwe funkcjonowanie biura bądź siedziby firmy. Średnia wieku analizowanych osób z bazy TMP Worldwide to 33 lata
Szukasz pracy na stanowisku kierownika biura? Zobacz oferty pracy w naszym serwisie

Office manager to stanowisko spotykane we wszystkich sektorach przemysłu oraz typach i rozmiarach organizacji. Osoba taka odpowiedzialna jest za właściwe funkcjonowanie biura bądź siedziby firmy. Średnia wieku analizowanych osób z bazy TMP Worldwide to 33 lata.

Polski odpowiednik lub opis: kierownik biura.

Przełożony: w zależności od wielkości firmy raportuje do kierownika/dyrektora oddziału, kierownika/dyrektora administracyjnego lub kierownika/dyrektora finansowego.

Podwładni: (średnio 6-10 osób) w małych firmach jest to samodzielne stanowisko. W większych kierownikowi biura podlegają pracownicy administracyjni oraz pracownicy recepcji. Także wieczorna zmiana raportuje do kierownika biura.

Zakres obowiązków: koordynacja korespondencji przychodzącej i wychodzącej (także e-maili i faksów), zarządzanie dostawami, przygotowanie zamówień, kontakty z dostawcami urządzeń biurowych, materiałów piśmienniczych, serwisowanie sprzętu, koordynacja cateringu i przesyłek kurierskich, rezerwacja biletów, kontakty z biurami tłumaczeń i innymi współpracującymi firmami. Odpowiedzialność za prawidłowy przepływ informacji, dystrybucję poczty wśród pracowników, uaktualnianie wewnętrznych numerów telefonów i adresów, w mniejszych firmach także za odbieranie telefonów. Często kierownik biura zajmuje się także zestawieniami wydatków dla księgowości, w mniejszych firmach może być odpowiedzialny za rekrutację pracowników niższego szczebla.

Oczekiwane kompetencje: Dobrze widziane jest wykształcenie wyższe. Wymagane: bardzo dobre umiejętności organizacyjne i interpersonalne, komunikatywność, znajomość obsługi Pakietu MS Office w środowisku Windows (szczególnie Word i Excel). Duże firmy oczekują również co najmniej dwuletniego doświadczenia w prowadzeniu biura oraz bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Międzynarodowe korporacje wymagają także znajomości drugiego języka obcego angielskiego, niemieckiego lub francuskiego.

Ścieżka rozwoju zawodowego: kierownik biura zwykle może awansować do stanowiska kierownika administracyjnego lub na stanowisko osoby odpowiedzialnej za projekt lub logistykę. Inna ścieżka rozwoju zawodowego zakłada awans na stanowisko asystenckie CEO (chief executive officer - prezes) dużej firmy, gdzie wymagane są bardzo dobre umiejętności w zarządzaniu projektami.

Wynagrodzenie: z danych firmy doradztwa personalnego TMP Worldwide wynika, że wynagrodzenie miesięczne na tym stanowisku waha się od 2 do 9 tys. zł. Do tego dochodzi premia (w wysokości dwóch-trzech pensji podstawowych), samochód służbowy, laptop, komórka, prywatna opieka medyczna, wyjazdy na konferencje i seminaria, a także (w formie uznaniowej) wczasy na koszt firmy.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wydarzenia rynku pracy