Dietetyk

Z książki Pawła Hebdy i Jerzego Madejskiego "Zawód z pasją", wyd. "Park"
18.10.2005 , aktualizacja: 18.10.2005 17:07
A A A
Definicja

Dietetyk (fr. diététique, łac. diaetetica, gr. diaita) to specjalista interdyscyplinarny, skupiający się na badaniu produktów żywnościowych, planowaniu, nadzorowaniu i stosowaniu na podstawach naukowych żywienia indywidualnego i zbiorowego dla wszystkich grup ludności. Dietetyk zajmuje się prawidłowym i racjonalnym odżywianiem, zwłaszcza w czasie choroby i w specjalnych stanach organizmu ludzkiego. Jego wiedza obejmuje zarówno pochodzenie żywności, jak i proces przygotowania potraw, a także problematykę jej dostosowania do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu i wieku.Predyspozycje

Jako osoba pracująca z pacjentami, dietetyk musi być otwarty na ich potrzeby, cierpliwy i wyrozumiały. Powinien mieć umiejętność empatii, a także pasję studiowania nowości i uzupełniania wiedzy, znajomość języków obcych. Dietetyk musi również umieć współpracować z lekarzem, psychologiem czy rehabilitantem.

Jego zadaniem jest wspomóc proces leczenia odpowiednim doborem diety lub poprawić samopoczucie pacjenta poprzez odżywianie, dlatego musi doskonale znać nie tylko anatomię i fizjologię człowieka, ale też skutki działania produktów żywnościowych.Dawniej i dziś

Tradycje dietetyki - mimo że długie - nie znaczą, że istnieje kierunek studiów o takiej nazwie. Nie ma dietetyki jako kierunku, jest jedynie specjalność w obrębie bądź to zdrowia publicznego (na akademiach medycznych), bądź technologii żywienia (w ramach akademii rolniczych). Studia różnią się nie tylko otrzymywanymi dyplomami (na akademiach medycznych jest to dyplom magistra, na rolniczych - dyplom inżyniera), ale i profilem nabytej wiedzy.

Wkrótce zawód dietetyka zostanie uznany za profesję medyczną. Jego przyszłość na terytorium krajów Unii jest więc zagwarantowana, ponieważ stosowne przepisy przewidują obowiązkowe zatrudnienie dietetyków w określonych instytucjach.

W naszym kraju dietetycy znajdą też swoje miejsce jako osobiści konsultanci polityków czy gwiazd estrady. Taki model obowiązuje od dawna na Zachodzie.

Na razie dietetycy muszą stawić czoło przeciwnościom i opinii, że ich praca nie jest koniecznie potrzebna.Status społeczny

Status społeczny dietetyka jest na razie mało rozpoznawalny. Dietetyka zdobywa póki co swoją pozycję, która - jak w krajach europejskich - stanie się wkrótce popularna i ważna. Niewątpliwie wzrośnie więc prestiż dietetyków, podobnie jak ich wynagrodzenia.Jak zostać dietetykiem?

Przyszły dietetyk powinien ukończyć studia o odpowiedniej specjalności, choć może zaczynać także od technikum lub studium policealnego z tego zakresu. Jednak przyszłe zadania na rynku pracy będą wymagać od niego szerokiej wiedzy interdyscyplinarnej.

Dietetykę studiuje się na akademiach rolniczych lub od niedawna na akademiach medycznych. Kandydaci mają przed sobą wstępny egzamin testowy (biologia, chemia) połączony z konkursem świadectw dojrzałości.

Studia dietetyczne składają się z dwóch etapów: stopnia licencjackiego oraz stopnia magisterskiego. Te pierwsze zaczynają się niezbyt intensywną nauką na I roku (3 egzaminy), na którym studenci zapoznają się z dietetyką. Uczą się wówczas podstaw fizjologii człowieka połączonej z anatomią, biochemii, chemii ogólnej z elementami chemii fizycznej oraz mikrobiologii i wirusologii wraz z biologią, genetyką i parazytologią.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX