Dla pracodawców

Lista płac 2006, czyli ile zarabiają Polacy

Zebrali dziennikarze "Gazety Wyborczej"
15.09.2006 , aktualizacja: 23.10.2006 13:14
A A A Drukuj
500 zł

Ogrodniczka z Wrocławia. Zarabia o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Zatrudniona jest we własnej firmie, która zajmuje się pielęgnacją zieleni. Ma wyższe wykształcenie, ukończyła bibliotekoznawstwo. Ma 47 lat i dorosłego syna, w zawodzie od 16 lat. Pracuje minimum 60 godzin w tygodniu. Nie wybiera się do pracy na Zachód, za to marzy o podróżach. W przyszłości mogłaby robić to samo, gdyby zarabiała dziesięć razy więcej niż dzisiaj. Pomysł na życie to własne automaty z przekąskami, ale nie widzi szans, by zdobyć na taką inwestycję pieniądze.

600 zł

Człowiek reklama

Tegoroczny maturzysta pracuje tak dorywczo w wakacje. W przyszłym roku na wakacje wyjedzie do pracy na Zachód. Chce tam być kelnerem. Angielski zna średnio.

630 zł

Asystentka w gabinecie stomatologicznym. Jednocześnie studiuje pielęgniarstwo w Rzeszowie. Po skończeniu studium medycznego dostała staż w przychodni przez urząd pracy. Właśnie kończy się jej terminowa umowa, ma nadzieje, że będzie przedłużona, bo do końca studiów zostały jeszcze dwa lata. Pracuje 40 godzin w tygodniu. Nie wyjedzie na Zachód, widzi w Polsce miejsce dla siebie.

650 zł

Opiekunka do dzieci z Białegostoku. Ma 24 lata, wykształcenie średnie (dietetyk), obecnie studiuje zaocznie turystykę i zarządzanie (licencjat). Kiedy rodzice dziecka wychodzą wieczorem, dostaje dodatkowe pieniądze (100 zł). Dorabia, pisząc dla serwisu internetowego drobne artykuły o prawidłowym żywieniu (50 zł). Zastanawia się nad wyjazdem za granicę. Ma koleżanki pracujące w Irlandii. Musi tylko nauczyć się angielskiego. Za dziesięć lat chce mieć rodzinę i stałą pracę w Polsce.

800 zł

Pomoc biurowa z Warszawy. Do tej pracy wciągnęła ją mama, która pracuje w tym samym biurze jako sekretarka. Miało to być zajęcie tymczasowe, a pracuje tam już dwa lata po siedem godzin dziennie. Odpowiada za porządek w dokumentach i wysyłanie listów. Nigdy nie dostała podwyżki, nie szukała też innej pracy. Ma chorego sześcioletniego syna, którego sama wychowuje. Mieszka z mamą. Mimo że maturę w renomowanym warszawskim liceum zdała na same piątki, to studiów nie skończyła. Nie miała czasu - jeździła po lekarzach. Wkrótce syn będzie miał operację, która - ma nadzieję - odmieni im obydwojgu życie.

820 zł

Kelner z małej sopockiej restauracji. Jest na trzecim roku ekonomii. Studiuje dziennie, ale spokojnie znajduje czas, by popołudniami pracować. Formalnie zatrudniony jest na pół etatu (choć na ogół spędza w pracy minimum osiem godzin). W sezonie miesięczny rekord z napiwków to 2,5 tys. zł. Poza sezonem - ok. 800-1000 zł. Po studiach chce pracować jako ekonomista. Jeszcze nie wie, czy w Polsce, czy za granicą. Co roku zarabia więcej. Zanim był kelnerem, dorabiał korepetycjami z angielskiego, ale wtedy - jak przyznaje - szło mu gorzej.

825 zł

Teleankieter. W zawodzie od czterech lat, pracuje pięć godzin dziennie. Ma 27 lat i wykształcenie średnie. Przeprowadza ankiety telefoniczne, uważa, że ma bardzo odpowiedzialną i nerwową pracę. Znalazł ją po znajomości.

840 zł.

Szewc, właściciel niewielkiego warsztatu na osiedlu mieszkaniowym. Połowę wpływów z naprawy butów pochłania opłata wynajmu pomieszczenia. Skarży się, że z roku na rok spada liczba klientów i zarobki. W ubiegłym roku zarabiał o 100 zł więcej. Ma 72 lata. Pracuje osiem godzin dziennie.

850 zł

Florystka. Praca w kwiaciarni miała być spełnieniem marzeń Michaliny. Jako dziecko zawsze zbierała kwiaty, układała bukiety, malowała. Dlatego po skończeniu pedagogiki na Uniwersytecie Śląskim zdecydowała się na pracę w kwiaciarni. Ofertę znalazła przez internet. Pracuje 40 godz. tygodniowo, od trzech lat, na razie nie widać szans na podwyżkę. Zna języki angielski i rosyjski. Nie planuje wyjazdu na Zachód. Za pięć lat chciałaby założyć własną firmę zajmującą się wystrojem wnętrz, dekoracją restauracji, kościołów, wystaw.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Wydarzenia rynku pracy