Lista płac 2006, czyli ile zarabiają Polacy

Zebrali dziennikarze "Gazety Wyborczej"
15.09.2006 , aktualizacja: 23.10.2006 13:14
A A A Drukuj
500 zł

Ogrodniczka z Wrocławia. Zarabia o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Zatrudniona jest we własnej firmie, która zajmuje się pielęgnacją zieleni. Ma wyższe wykształcenie, ukończyła bibliotekoznawstwo. Ma 47 lat i dorosłego syna, w zawodzie od 16 lat. Pracuje minimum 60 godzin w tygodniu. Nie wybiera się do pracy na Zachód, za to marzy o podróżach. W przyszłości mogłaby robić to samo, gdyby zarabiała dziesięć razy więcej niż dzisiaj. Pomysł na życie to własne automaty z przekąskami, ale nie widzi szans, by zdobyć na taką inwestycję pieniądze.

600 zł

Człowiek reklama

Tegoroczny maturzysta pracuje tak dorywczo w wakacje. W przyszłym roku na wakacje wyjedzie do pracy na Zachód. Chce tam być kelnerem. Angielski zna średnio.

630 zł

Asystentka w gabinecie stomatologicznym. Jednocześnie studiuje pielęgniarstwo w Rzeszowie. Po skończeniu studium medycznego dostała staż w przychodni przez urząd pracy. Właśnie kończy się jej terminowa umowa, ma nadzieje, że będzie przedłużona, bo do końca studiów zostały jeszcze dwa lata. Pracuje 40 godzin w tygodniu. Nie wyjedzie na Zachód, widzi w Polsce miejsce dla siebie.

650 zł

Opiekunka do dzieci z Białegostoku. Ma 24 lata, wykształcenie średnie (dietetyk), obecnie studiuje zaocznie turystykę i zarządzanie (licencjat). Kiedy rodzice dziecka wychodzą wieczorem, dostaje dodatkowe pieniądze (100 zł). Dorabia, pisząc dla serwisu internetowego drobne artykuły o prawidłowym żywieniu (50 zł). Zastanawia się nad wyjazdem za granicę. Ma koleżanki pracujące w Irlandii. Musi tylko nauczyć się angielskiego. Za dziesięć lat chce mieć rodzinę i stałą pracę w Polsce.

800 zł

Pomoc biurowa z Warszawy. Do tej pracy wciągnęła ją mama, która pracuje w tym samym biurze jako sekretarka. Miało to być zajęcie tymczasowe, a pracuje tam już dwa lata po siedem godzin dziennie. Odpowiada za porządek w dokumentach i wysyłanie listów. Nigdy nie dostała podwyżki, nie szukała też innej pracy. Ma chorego sześcioletniego syna, którego sama wychowuje. Mieszka z mamą. Mimo że maturę w renomowanym warszawskim liceum zdała na same piątki, to studiów nie skończyła. Nie miała czasu - jeździła po lekarzach. Wkrótce syn będzie miał operację, która - ma nadzieję - odmieni im obydwojgu życie.

820 zł

Kelner z małej sopockiej restauracji. Jest na trzecim roku ekonomii. Studiuje dziennie, ale spokojnie znajduje czas, by popołudniami pracować. Formalnie zatrudniony jest na pół etatu (choć na ogół spędza w pracy minimum osiem godzin). W sezonie miesięczny rekord z napiwków to 2,5 tys. zł. Poza sezonem - ok. 800-1000 zł. Po studiach chce pracować jako ekonomista. Jeszcze nie wie, czy w Polsce, czy za granicą. Co roku zarabia więcej. Zanim był kelnerem, dorabiał korepetycjami z angielskiego, ale wtedy - jak przyznaje - szło mu gorzej.

825 zł

Teleankieter. W zawodzie od czterech lat, pracuje pięć godzin dziennie. Ma 27 lat i wykształcenie średnie. Przeprowadza ankiety telefoniczne, uważa, że ma bardzo odpowiedzialną i nerwową pracę. Znalazł ją po znajomości.

840 zł.

Szewc, właściciel niewielkiego warsztatu na osiedlu mieszkaniowym. Połowę wpływów z naprawy butów pochłania opłata wynajmu pomieszczenia. Skarży się, że z roku na rok spada liczba klientów i zarobki. W ubiegłym roku zarabiał o 100 zł więcej. Ma 72 lata. Pracuje osiem godzin dziennie.

850 zł

Florystka. Praca w kwiaciarni miała być spełnieniem marzeń Michaliny. Jako dziecko zawsze zbierała kwiaty, układała bukiety, malowała. Dlatego po skończeniu pedagogiki na Uniwersytecie Śląskim zdecydowała się na pracę w kwiaciarni. Ofertę znalazła przez internet. Pracuje 40 godz. tygodniowo, od trzech lat, na razie nie widać szans na podwyżkę. Zna języki angielski i rosyjski. Nie planuje wyjazdu na Zachód. Za pięć lat chciałaby założyć własną firmę zajmującą się wystrojem wnętrz, dekoracją restauracji, kościołów, wystaw.

ZOBACZ TAKŻE
  • Re: Lista płac 2006, czyli ile zarabiają Polacy asteroida2 13.09.06, 17:45

    Nie rozumiem jak możesz zwalać winę na tę florystkę. Winny jest bzdurny systemszkolnictwa, który produkuje tysiące magistrów z dziedzin które nikomu doniczego nie są potrzebne. Bo jeśli »

  • Lista płac 2006, czyli ile zarabiają Polacy anders76 13.09.06, 22:29

    Hej dyskutanci !Zmienilicie temat dyskusji, czyli "ile zarabiaja Polacy". Dajcie spokojkwiaciarce i pomyslcie skąd sie bierze tzw. średna krajowa pensja 2400 zetajezeli w podanych »

  • Re: Lista płac 2006, czyli ile zarabiają Polacy eluch_a 14.09.06, 17:45

    Takich argumentów, że na studia dostają się najlepsi, także ci, których nie stać na te płatne. Po tymt woim durnym komentarzu sądzę, żeś się nie dostał na studia... Uczyć się było trzeba, a »

Wakacyjne zastępstwa w opiece

Wakacyjne zastępstwa w opiece

Praca na zastępstwo w charakterze opiekuna/opiekunki osoby starszej w Niemczech jest szansą na lepszą przyszłość

Wydarzenia rynku pracy