Praca w Allegro

bsn
03.04.2015 , aktualizacja: 03.04.2015 15:46
A A A
Allegro

Allegro (fot. TOMASZ WIECH)

Jak dostać się do pracy w największym serwisie aukcyjnym w Polsce? Kto w ogóle ma szansę tam popracować i ile można zarobić? Wszystko co chcecie wiedzieć o pracy w allegro, ale nie wiecie kogo zapytać
Codziennie tysiąc Polaków kupuje i sprzedaje tysiące rzeczy na allegro - największej i najpopularniejszej wirtualnej platformie handlowej w Polsce. Przedmiotem handlu jest wszystko, od skarpetek po duże artykuły gospodarstwa domowego, samochody, a nawet mieszkania. Wirtualna giełda już lata temu stała się stałym elementem internetowego krajobrazu. Niektórzy zaglądają na nie czasami, inni zrobili handlu na tej platformie sposób na życie.

Samochody na allegro sprzedaje Tomasz, ma 32 lata mieszka w podwarszawskim Legionowie i jak przyznaje auto-handel to jego jedyne źródło utrzymania. - Sprowadzam samochody i czasami motocykle z Francji, Włoch, czy Belgii - większość wystawiam na allegro. Inne kupują ode mnie znajomi zanim jeszcze znajdą się na internetowej aukcji - opowiada. O szczegółach finansowych swojej działalności nie chce mówić, ale zapewnia, że "biedy nie klepie". Polaków, którzy żyją z allegro jest znacznie więcej. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ten serwis wygląda od kuchni, kto tworzy i usprawnia działanie allegro i na czym w ogóle polega praca w allegro.

Praca w allegro: jak to się zaczęło?

Allegro miało być polskim e-bayem i powstało na kanwie sukcesu tego amerykańskiego serwisu. Zaskakujące może być to, że największy polski serwis aukcyjny ma już 16 lat. W 1999 r. założyła go poznańska spółka Surf Stop Shop. Twórcy przyznają, że tworząc allegro wzorowali się na niemieckim portal www.olando.de, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonalność serwisu. Oficjalnie, po raz pierwszy, świat usłyszał o allegro 13 grudnia 1999 roku. Wówczas w magazynie "Chip" ukazał się tekst anonsujący start platformy.

Ledwie kwartał później serwis został przejęty przez brytyjskiej firmy specjalizującej się w budowie serwisów aukcyjnych - QXL.com PLC. Nabywca zapłacił za allegro 75 tys. dolarów. Z czasem - mimo drobnych przepychanek między właścicielami - serwis rósł w siłę przejmując mniejsze serwisy z branży e-commerce m.in. Ceneo, czy OtoMoto z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. W kolejnych latach wzrost allegro doprowadził do powstania Grupy Allegro, którą tworzą spółki QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier i Internet Service. Właścicielem połączonej grupy jest południowoafrykański koncern medialny Naspers.

Na początku tego roku grupa sprzedała portal Bankier.pl oraz wszystkie powiązane serwisy finansowo-podatkowe wydawcy dziennika "Puls Biznesu". Pojawiły się też informacje o sprzedaży samego allegro, ale do momentu powstania artykułu właściciel się nie zmienił.

Praca w allegro: jak ją zdobyć

Za sukcesem firmy nie stoją jedynie sprytni menedżerowie, jej rozwój zapewnili także specjaliści z IT, którzy dbali o to, by serwis był funkcjonalny, przejrzysty, intuicyjny i spełniał oczekiwania użytkowników. Ale allegro to nie tylko informatycy, a także HR-owcy, marketingowcy, sprzedawcy, czy eksperci zajmujący się obsługą klienta.

Najprościej zdobyć tę pracę uważnie śledząc zakładkę kariera na stronie internetowej grupy. Ogłoszenia podzielone są na 6 grup: IT, produkt, obsługa klienta, sprzedaż i wsparcie biznesu.

- Stale podnosimy sobie poprzeczkę i doskonalimy sposób w jaki wytwarzamy nasze produkty, stawiamy na ciągły rozwój, współpracę i komunikację. Bardzo dużą wagę przywiązujemy do wydajności, jakości i skalowalności naszych rozwiązań - serwisy grupy allegro są odwiedzane przez miliony użytkowników. Używamy technologii najwłaściwszych do napotkanego problemu (np.: Java, Scala, Groovy, PHP, Python, Gradle, Spring Framework, Cassandra, MongoDB, Hadoop...) Angażujemy się w open source, community, hackathony - tak grupa allegro kusi informatyków. Na początku kwietnia na jej stronie, dostępnych było ponad 30 ofert pracy większość dla specjalistów IT. Gdyby ktoś marzył o pracy na stanowisku Mobile Test Engineer - może wybierać spośród ofert w Warszawie i Wrocławiu, ale nie brakuje też ofert z Poznania (np. specjalista SEO, Junior Cognos Administrator), Krakowa (np. Data Engineer / Administrator Hadoop, czy inżynier systemowy) i Torunia (Junior Software Engineer, Software Engineer, czy Data Engineer / Administrator Hadoop)

Czego firma wymaga od osób ubiegających się np. o stanowisko Mobile Test Engineer. M.in. umiejętności przeprowadzania testów funkcjonalnych aplikacji i raportowania wyników, znajomości eksploracyjnych technik testowania oprogramowania, podstawowej znajomości narzędzi do automatyzacji testów na platformy mobilne, i znajomości, także podstawowej, platformy Linux/Unix. do tego oczywiście niezbędna będzie zdolność analitycznego myślenia i samodzielnego, kreatywnego rozwiązywania problemów. Firma przekonuje, że dodatkowymi atutami będą certyfikat ISTQB/ISEB, czy znajomość systemów kontroli wersji SVN, GIT

Do zadań osób zatrudnionych na tym stanowisku poszukuje będzie należała m.in. kontrola jakości aplikacji mobilnych, weryfikacja zgodności wytwarzanego oprogramowania z założeniami projektowymi, automatyzacja testów funkcjonalnych, ale też współpraca z analitykami biznesowymi, projektantami i programistami.

W zamian za to wszystko grupa allegro oferuje m.in. "możliwość zdobycia doświadczenia w dużej organizacji, w międzynarodowym zespole (Europa Wschodnia), realizację ambitnych i ciekawych projektów oraz możliwość rozwoju poprzez udział w ciekawych konferencjach, nie tylko w Polsce. Obiecuje też udział w szkoleniach, jasną ścieżkę kariery, udział w imprezach integracyjnych oraz możliwość nauki języków obcych.

Czego firma wymaga np. od kandydatów na stanowisko Data Engineer / Administrator Hadoop? Taka osoba będzie pracować nad "utrzymaniem i rozwojem rozwiązań Big Data w Grupie Allegro". A zatem powinna mieć oświadczenie w pracy na podobnym stanowisku (3 lata), znać technologii: Hadoop (HDFS, Yarn), Hbase, Hive, Pig, Kafka, Spark, Sqoop, Hue i przynajmniej jeden język programowania: Python, Java lub Scala. Do tego niezbędne jest doświadczenie w zarządzaniu dużymi zbiorami danych oraz procesami ETL, praktyczna znajomość baz relacyjnych SQL oraz baz danych typu NoSQL. Wszystko powinno być okraszone bardzo dobrą znajomością systemu Linux, szeroką wiedzą i znajomością najnowszych technologii IT, języka angielskiego, komunikatywnością oraz umiejętnością pracy w zespole.

W zamian kandydat dostanie: Atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny i atrakcyjny pakiet benefitów, świetną atmosferę pracy w kreatywnym zespole, szansę rozwijania kwalifikacji i kariery zawodowej poprzez szkolenia i konferencje.

Jako ciekawostkę warto dodać, że firma faktycznie miewa niebanalne pomysły na wsparcie pracowników. W jednym z badań pracowniczych ponad dwieście osób z poznańskiego biura zadeklarowało, że codziennie dojeżdża do biura na rowerze. Firma postanowiła więc przed swoją siedzibą postawić drewniane domki, w których można zaparkować jednoślady. Do tego pokryła koszty pakietów startowych dla 100 pracowników, którzy wystartowali w Poznań Bike Challenge - maratonie rowerowym.

Praca w Allegro: zwolnienia grupowe

W ubiegłym roku firma, choć ciągle zapewniała o dynamicznym rozwoju, zwolniła około 90 osób. Ale to nie jedyna zmiana: - "Kolejnych około 80 pracowników zostanie przeniesionych do innych firm, które będą świadczyły usługi dla Allegro w ramach outsourcingu. Blisko 70 pracowników trafi z centralnych zespołów wsparcia bezpośrednio do segmentów biznesowych, przez co będą lepiej zaangażowane w realizację tylko tych zadań, które są kluczowe z perspektywy przyszłego rozwoju Allegro" - głosił komunikat firmy wydany w październiku 2014r.

Jako przyczynę grupa allegro podała zmianę strategii i sposobu organizacji firmy, która miała zacząć się koncentrować się na rozwoju mobilnych technologii. - "Reorganizacja jest niezbędna, abyśmy mogli myśleć o sukcesie w przyszłości. Chcemy mieć możliwość efektywnego rozwoju produktów i usług, których nasi klienci oczekują w dynamicznie zmieniającym się, mobilnym świecie" - to ciąg dalszy komunikatu

Sądząc po treści ogłoszeń rekrutacyjnych firma dotrzymuje słowa, a potwierdza to spora liczba ogłoszeń dla specjalistów zajmujących się aplikacjami mobilnymi.

Do zwolnień odnoszą się także internauci oceniający pracę w grupie allegro. - (...)ludzie spoko, ale chociaż będziesz najlepszy z najlepszymi wynikami to i tak nie znasz dnia ani godziny kiedy wylecisz - pisze użytkownik romek na forum gowork.pl. Co ciekawe ten sam użytkownik wyjaśnia przyczyny skąpości informacji o pracy w firmie. - Dlaczego nie ma opinii o firmie ? Ponieważ podpisując umowę podpisujesz że nigdy nie będziesz wypowiadał się publicznie na temat firmy - twierdzi. Rzeczywiście opinii byłych i obecnych pracowników jest w "sieci" mało. Co prawda kiedyś, w serwisie Wykop.pl pojawiła się sesja AMA z byłym pracownikiem allegro, ale szybko znikła. Ciekawe, czy ma to związek, z faktem, że przez dwa lata właścicielem Wykop.pl była właśnie grupa allegro.

Praca w allegro: zarobki

Tak jak sama atmosfera pracy, tak i zarobki w allegro owiane są tajemnicą. Z danych dostępnych wynika, że wahają się one od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Choć najczęściej padają kwoty rzędu 2,5 - 3,5 tys. zł brutto. - Allegro tak dobrze nie płaci... wiem coś o tym... Co innego gdy się zarabia 5k co jest świetne na Polskie warunki a co innego jak zarabiasz 20k, a firm, które tyle zapłacą nie brakuje - to opinia jednego z komentujących na wykop.pl. Rynkowo np. programiści - najlepiej wynagradzana grupa zawodowa na rynku - zarabiają przynajmniej 4 tys. zł na rękę - to pensja początkującego specjalisty znającego w stopniu przyzwoitym jeden język programowania. Wraz z poszerzeniem kompetencji może on liczyć na wzrost wynagrodzenia nawet do kilkunastu tys. zł na rękę.Zobacz także