Kto w IT zarabia najwięcej?

MARTA PIĄTKOWSKA
07.03.2016 , aktualizacja: 11.03.2016 14:18
A A A

123RF

Branża IT należy do grona najhojniejszych pracodawców i jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby miała utracić swoją pozycję. Wysokie zarobki to zresztą jeden z głównych powodów, dla których młodzi wiążą swoją przyszłość z tym sektorem.
Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego po raz kolejny przez firmę Sedlak&Sedlak, w 2015 roku mediana* zarobków w IT wyniosła 5,7 tys. zł brutto miesięcznie. Warto jednak zaznaczyć, że strumień pieniędzy nie spływa na wszystkich po równo i to, ile finalnie będziemy zarabiać, zależy od wielu czynników. Oto one.

Specjalizacja

W podziale na specjalizacje najwyższe wynagrodzenia odnotowano w konsultingu - przeciętnie 6,5 tys. zł brutto miesięcznie. Na drugim miejscu znalazł się software i hardware - po 6 tys. zł brutto. Najniższe wynagrodzenia w branży IT otrzymywali zatrudnieni w serwisie, gdzie przeciętne wynagrodzenie wyniosło 3,9 tys. zł brutto.

Szczebel kariery

Jak w każdej branży, największe kwoty wpływały na konto kadry zarządzającej. Mediana zarobków dyrektorów to 15 tys. zł brutto. Za to kierownicy otrzymywali wynagrodzenie na poziomie 9 tys. zł brutto. Specjaliści 5,5 tys. zł, a pracownicy szeregowi 3,4 tys. zł.

Lokalizacja

Nie bez znaczenia pozostało miejsce zatrudnienia, a konkretnie - miasto. Na czele stawki uplasowała się Warszawa, gdzie mediana zarobków wyniosła 7 tys. zł brutto. Wysokie wynagrodzenia odnotowano również w Gdańsku, Gdyni i Sopocie (mediana płac 6,5 tys. zł brutto) oraz we Wrocławiu (6,3 tys. zł brutto) i Krakowie (6,2 tys. zł brutto).

Ponadprzeciętne stawki w tych regionach wynikają bezpośrednio z ulokowania na terenie wymienionych miast siedzib dużych, zagranicznych firm. Centrale zazwyczaj zatrudniają kadrę specjalistyczną i kierowniczą, co też ma wpływ na medianę wynagrodzeń.

Dla porównania w miastach znajdujących się we wschodniej części Polski, m.in. w Rzeszowie, Białymstoku i Lublinie, gdzie wymienione czynniki występują rzadziej, mediany wynagrodzeń wyniosły kolejno: 4,2 tys. zł brutto, 4,2 tys. zł brutto oraz 4,5 tys. zł brutto.

Kapitał firmy

Wyższe stawki łatwiej było wynegocjować w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło tam 7 tys. zł brutto, przy czym w przedsiębiorstwach o przewadze kapitału polskiego 5 tys. zł brutto.

Wykształcenie

Jak się okazuje, opłacało się studiować, ponieważ dyplom również miał przełożenie na stan konta. Osoby, które ukończyły studia uzyskując tytuł magistra, zarabiały 6,9 tys. zł brutto. Najniższe przeciętne wynagrodzenia - 3,9 tys. zł brutto - otrzymywały osoby, które edukację zakończyły na szkole średniej.

Stanowisko

Mediana wynagrodzeń całkowitych projektantów systemów IT wyniosła 11 tys. zł brutto. Prawie o połowę mniej otrzymywali programiści.NET - przeciętnie 5,6 tys. zł brutto miesięcznie. Znacznie poniżej mediany wynagrodzeń dla całej branży wynagradzani byli testerzy oprogramowania oraz graficy komputerowi. Mediany ich wynagrodzeń wyniosły kolejno 4,6 tys. zł brutto i 4 tys. zł brutto.*mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50 proc. danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 2 tys. zł, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 2 tys. zł

Zobacz także