Ile zarabia się jako top model?

Aneta Zadroga
28.12.2010 , aktualizacja: 30.12.2010 10:57
A A A
Paulina Papierska wzięła udział w kolejnej sesji. Tym razem dla Agencji Gazeta. Trzeba przyznać, że modelka wyszła na nich znakomicie. Widać, że wiele się nauczyła. Autorem zdjęć jest Maciej Zienkiewicz.

Paulina Papierska wzięła udział w kolejnej sesji. Tym razem dla Agencji Gazeta. Trzeba przyznać, że modelka wyszła na nich znakomicie. Widać, że wiele się nauczyła. Autorem zdjęć jest Maciej Zienkiewicz. (AGENCJA GAZETA)

Niedawno zakończył się konkurs Top Model emitowany przez telewizję TVN. Uczestniczki biorące w nim udział marzyły o karierze modelek. Bycie top modelką oznacza nie tylko sławę i pieniądze, ale też mnóstwo wyrzeczeń i dużo ciężkiej pracy.
Kate Moss, Heidi Klum, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, a obecnie również Polka Joanna Krupa - to nazwiska, którym sławą i przede wszystkim zarobkami dorównać chcą tysiące początkujących modelek. Takich jak Kama. Związana jest z jedną z krakowskich agencji modelek. Jej twarz i portfolio widnieje w zbiorach agencji. Jeśli fotograf lub stylista zainteresuje się modelką, dostaje zlecenie i bierze udział w sesji. Jednak codzienność to występy na mini pokazach mody i eventach organizowanych przed duże sklepy, galerie handlowe, czy salony fryzjerskie. - Jestem w branży od trzech lat. Na razie kompletuję portfolio. Biorę udział w niemal wszystkich interesujących projektach zdjęciowych, które proponują mi fotografowie. Za darmo. Dzięki temu edytoriale z moją twarzą pojawiły się już w kilku pismach kobiecych - mówi Kama. - Początkujące modelki, tzw. nowe twarze agencje udostępniają fotografom za darmo. Można dzięki temu wypróbowywać różne koncepcje. Fotograf szlifuje warsztat, a modelka kompletuje portfolio - mówi Joanna Kustra, fotografka modowa z Londynu.

Gdzie zatem są pieniądze? - Zarabiam na pokazach. Niewiele. Zwykle jest to 100 - 200 zł za pokaz - przyznaje Kama. Taki pokaz zajmuje kilka godzin. Modelki muszą pojawić się na miejscu najczęściej na co najmniej dwie, trzy godziny przed rozpoczęciem. Najpierw zwykle odbywa się próba pod okiem stylisty, później trzeba wszystkie modelki uczesać i umalować, na koniec zakłada się stroje i wychodzi na kilka minut na wybieg.

Zarobki najsłynniejszych twarzy światowych domów mody sięgają kilkudziesięciu, kilkuset tysięcy złotych rocznie. Pojedyncze sesje dla najbardziej znanych magazynów to również stawki z co najmniej czterema zerami. Jednak modelki mniej znane, lub takie, które jeszcze nie trafiły na najbardziej prestiżowe wybiegi w Londynie, czy Paryżu, muszą liczyć się ze znacznie niższymi stawkami.

Za profesjonalną sesję zdjęciową modelka z dobrym portfolio może policzyć sobie od 500 do tysiąca złotych. Zdarzają się oczywiście przypadki, gdy wynagrodzenie sięga kilku tysięcy złotych. Ale są też projekty, które realizuje się dla prestiżu.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku panów. Rynek modeli w Polsce jest nadal niezwykle skąpy. - Wśród modelek można przebierać. Znalezienie mężczyzny, który nadawałby się na przykład do reklamy bielizny to już spory kłopot - mówi Anna, sekretarz redakcji jednego z kobiecych portali.

W bankach twarzy agencji mężczyzn jest zwykle kilka, a nawet kilkanaście razy mniej niż kobiet. Co więcej, często się powtarzają, bo modele współpracują zazwyczaj z kilkoma naraz.

A zarobki? Za dzień pracy zdjęciowej - od 200 zł w przypadku mało znanej twarzy i do kilku tysięcy złotych, jeśli model jest już rozpoznawalny. - Rozpoznawalny, to znaczy jego twarz pojawia się na bilbordach, w telewizji. Ale takich jest w Polsce najwyżej kilku - mówi Piotr, twarz jednej z czołowych firm w Polsce produkującej garnitury. Za dzień pracy na planie Piotr bierze około tysiąc złotych. - To nie tak lekki kawałek chleba, jak by się mogło wydawać - uśmiecha się model. - Cały czas muszę dbać o swoje ciało, ćwiczyć, pilnować diety, prowadzić regularny tryb życia. Nie wspominając o sesji, która trwa zazwyczaj kilkanaście godzin. Na planie trzeba być cały czas świeżym i uśmiechniętym, nawet, gdy czasami bolą już wszystkie mięśnie - przyznaje.Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX