Kto zarabia najwięcej?

Advisory Group TEST Human Resources, mp
01.09.2011 , aktualizacja: 01.09.2011 16:49
A A A
Pionami w których od wielu lat zarabia się najwięcej są Finanse i Marketing. Jak pokazują wyniki najnowszego Raportu Płacowego firmy Advisory Group TEST Human Resources, w tym roku jest podobnie.
Rekordzistami są dyrektorzy w pionie finansów którzy zarabiają niecałe 19 tys. zł. brutto. O około 1 tys. zł mniejsze są pensje dyrektorów marketingu i administracji, ze średnimi pensjami odpowiednio 17,8 tys. zł. i 17,6 tys. zł. Dyrektorzy działu Badań i Rozwoju oraz Informatyki mogą liczyć na pensje niewiele przekraczające 15 tys. zł. brutto.

Powyższa tendencja ma zastosowanie dla dyrektorów, kierowników i członków zarządu. W przypadku specjalistów najlepiej opłacani są informatycy. Typowy Specjalista w dziale IT może liczyć na ok. 6 tys. zł. brutto, czyli o ok. 500 zł. więcej niż Specjalista ds. Marketingu czy Finansów. Na kolejnych miejscach są inżynierowie, którzy obok informatyków są drugą grupą o którą pracodawcy muszą coraz bardziej zabiegać. Co ciekawe, specjaliści od HR-u są grupą niemal tak samo dobrze wynagradzaną jak inżynierowie, co może świadczyć o rosnącej roli pionów personalnych w strategiach firm.

Kobieta czy mężczyzna?

Choć płeć nie jest czynnikiem, który powinien determinować wysokość wynagrodzenia, to analizując wyniki Raportu Płacowego można stwierdzić, że niestety często taka sytuacja ma miejsce. Przyczyn możemy doszukiwać się w tradycyjnej roli kobiety definiowanej przez kulturę, umiejętnościach negocjacyjnych czy stereotypowym przeświadczeniu o niższym zaangażowaniu kobiet w pracę. Tendencja wyższego wynagradzania mężczyzn jest szczególnie mocno widoczna na kierowniczych stanowiskach oraz wśród osób z wyższym wykształceniem. Kobieta pracująca jako Specjalista ds. Administracyjnych zarobi średnio 3 463 zł brutto, podczas gdy mężczyzna na tym samym stanowiskou może liczyć na wynagrodzenie rzędu 4 289 zł. Podobne różnice obserwujemy w przypadku radców prawnych, tutaj kobieta otrzyma średnio 9 598 zł brutto, a mężczyzna 10 468 zł. Oczywiście przy niektórych stanowiskach tego typu różnice nie występują, bądź występują na nieznacznym poziomie. Nie pozostaje nam nic innego jak liczyć, iż w niedługim czasie zaobserwujemy wyrównanie wynagrodzeń na wszystkich stanowiskach.

Na Śląsku czy w Wielkopolsce?

Zarobki w Warszawie są znacznie wyższe niż w jakimkolwiek innym mieście Polski.,J jest to tendencja obserwowalna dla stolic wielu krajów i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie sytuacja ta miała ulec zmianie. Jednak reszta województwa mazowieckiego nie jest już tak dobrze wynagradzana i średnie płace znacznie odbiegają od tych oferowanych w Warszawie. Bardzo korzystnie na tle innych województw wypada Wielkopolska. Ze względu na obecność dużych rodzimych i zachodnich przedsiębiorstw produkcyjnych oraz bliskość Niemiec, zarobki w całym regionie są na wyższym poziomie niż w reszcie kraju. Z kolei wynagrodzenia na południu są zazwyczaj na poziomie średnich krajowych lub nawet niższe. Najniższe płace obserwujemy w rejonach Polski wschodniej, z kilkoma wyjątkami oczywiście. Podkarpacie na skutek rozwoju w ostatnich latach tzw. "doliny lotniczej" oraz branży motoryzacyjnej, obecnie oferuje wynagrodzenia wyższe niż inne regiony Polski wschodniej.Podwyżki (choć mało odczuwalne)

Optymistyczne są deklaracje pracodawców w obszarze podwyżek. Od początku roku 2011 wiele przedsiębiorstw musiało zmierzyć się z rosnącymi żądaniami płacowymi. Po okresie kryzysu, który na kilka miesięcy zamroził płace, pracownicy domagają się podwyżek uargumentowanych wzrostem inflacji oraz dobrą koniunkturą w produkcji przemysłowej. Niestety to właśnie wysoka inflacja, będzie podstawowym problemem, z którym będziemy musieli zmierzyć się w tym roku. Wg danych podawanych przez firmy w badaniu Raport Płacowy, średni wskaźnik podwyżek na rok 2011 wyniesie 4,1% . Przy obecnym wskaźniku inflacji podwyżki te nie będą realnie odczuwalne, gdyż o tyle właśnie procent średnio drożeją rocznie towary, za które płacimy każdego dnia.

Aktualną wysokość zarobków znajdziesz w Kalkulatorze Wynagrodzeń
Dzięki niemu sprawdzisz, ile możesz zarobić na wybranym stanowisku!
Pełen Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources obejmuje ponad 200 stanowisk z obszaru administracji, finansów, informatyki, inżynierii, itd. Więcej informacji na www.RaportPlacowy.plSkomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX