Ile zarabia polska gosposia?

Katarzyna Pawłowska-Salińska
10.04.2012 , aktualizacja: 11.04.2012 13:20
A A A
Pomoc domowa, gospodyni, gosposia albo "pani sprzątająca". Czy w Polsce taka praca się opłaca? Ile zarabia pomoc domowa w naszym kraju?
- Sprzątam raz w tygodniu prawie 200-metrowy dom. Zajmuje mi to 7, czasem 8 godzin. Dostaję 200 zł miesięcznie - pisze na forum Agnieszka z okolic Gliwic. To niewiele ponad 6 zł na godzinę.

Z kolei Jadwiga z Łodzi stawkę 15 zł za godzinę sprzątania uważa za zaniżoną. - Dla mnie to ciężka praca, bo z reguły przez sześć godzin pracuję bez przerwy. Nie mam przerw na śniadanka, kawki, herbatki czy pogaduszki - twierdzi.

Rzeczywiście, zarobki pomocy domowych w Polsce różnią się bardzo, przede wszystkim w zależności od regionu. Jak podaje serwis Pomocedomowe.pl gosposie najwięcej zarabiają w dużych miastach. W Warszawie mogą liczyć średnio na 13,63 zł za godzinę, w Poznaniu i Wrocławiu - ok. 11,20 zł, w Krakowie - 10,72 zł, zaś w Łodzi - 10 zł. W tej kwocie są prace podstawowe, takie jak odkurzanie czy mycie podłóg w pokojach, kuchni i łazience. Prace dodatkowe, takie jak mycie okien to dodatkowa opłata od 10 do 50 zł, naliczana najczęściej od sztuki i w zależności od wielkości. Zaś wyprasowanie koszuli kosztuje od 5 zł za sztukę w górę.Mimo nieraz dość wysokich kosztów, według cytowanego raportu Polacy coraz chętniej zatrudniają pomoc przy domowych porządkach. - Usługi sprzątania, prasowania lub mycia okien na telefon przestają być ekstrawagancją dostępną tylko dla najbogatszych - mówi Anna Karcz z serwisu PomoceDomowe.pl. - Liczba ofert pracy zamieszczonych w serwisie w ubiegłym roku wzrosła do ponad 6 tysięcy. Dla porównania, rok wcześniej tylko niecałe 4 tysiące gospodarstw domowych poszukiwało w ten sposób pomocy w pracach porządkowych.W jakich miastach zapotrzebowanie na pomoce domowe jest największe? Przede wszystkim w Warszawie - stolica to aż 38,5 proc. wszystkich ofert pracy. Na kolejnych miejscach są Wrocław (13,4 proc.), Poznań (12, 9 proc.), Kraków (12,1 proc.) oraz Łódź (5,2 proc.).Kim jest polska gosposia?

Statystyczna polska pomoc domowa to kobieta w wieku 31 lat, pracująca i mieszkająca w dużym mieście. Ale w tym zawodzie można też spotkać mężczyzn, choć stanowią jedynie 12,4 proc. tej grupy.Prawie połowa polskich pomocy domowych to kobiety w wieku 18-25 lat. Najczęściej są studentkami i pracują dorywczo, żeby opłacić czesne na studiach i pokryć koszt samodzielnego życia w dużym mieście. Druga liczna grupa to osoby między 25. a 40. rokiem życia, nie tyle dorabiające do regularnej pensji, ale traktujące pracę jako główne źródło dochodów.

Jak pracują pomoce domowe?

Polskie gosposie opiekują się zazwyczaj kilkoma domami - inaczej trudno byłoby o godziwe zarobki. Na każde z gospodarstw poświęcają od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo.

Zdarzają się gosposie pracujące i mieszkające "przy rodzinie". - Ale to rzadkość - twierdzi Anna Karcz. - Najczęściej wybieranym modelem jest praca dorywcza. Decyduje się na nią aż 60 proc. użytkowników serwisu.

Nieco mniej interesujący jest dla gosposi cały etat - opcję tę wybrała zaledwie jedna trzecia badanych. Pomoce domowe wolą pracować na umowę zlecenie. Wiele z nich zakłada też własną działalność gospodarczą, pracując także w biurach biur i powierzchniach handlowych.

Gosposia też może dorobić

Do głównych obowiązków pomocy domowej należy sprzątanie i odkurzanie mieszkań oraz mycie naczyń. Jest też sporo prac dodatkowych, których zatrudniające gosposie rodziny nie chcą robić samodzielnie. Najpopularniejszą jest mycie okien. Aż 71 proc. badanych nie chce bądź nie może wykonywać tej pracy samodzielnie. Dużym zainteresowaniem cieszy się także pranie (32,7 proc.) oraz prasowanie (43,2 proc.).

Polacy chętnie zlecają też gosposiom gotowanie (co piąty) - zarówno stałe, jak i okazjonalne. Do najmniej popularnych prac należy opieka nad zwierzętami (4 proc.) oraz koszenie trawy i opieka nad ogrodem (5,3 proc.).

Raport "Kto sprząta polskie domy?" przygotował serwis PomoceDomowe.pl. Przebadano 17199 użytkowników korzystających z serwisu w 2011 r.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: JAnomiej

    0

    cleanspot.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX