Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Ile zarabiają lekarze, a ile pielęgniarki?

Michał Pulanecki, Sedlak & Sedlak
27.05.2014 , aktualizacja: 01.03.2016 12:24
A A A
Pracownicy służby zdrowia mogą liczyć na podobne wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym. Lekarze, pielęgniarki i położne otrzymują nieznacznie wyższe pensje w "budżetówce", natomiast diagności laboratoryjni i dentyści w sektorze publicznym zarabiają nawet o 23% więcej niż w prywatnym - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Okazuje się, że pracownicy służby zdrowia, biorąc pod uwagę zarobki z umów o pracę, zarabiają w większości bardzo podobnie w sektorze publicznym i prywatnym.Lekarze wraz ze wzrostem stażu pracy zarabiają średnio coraz więcej i ta tendencja utrzymuje się przez okres nawet 20 lat. Inna sytuacja jest w przypadku dentystów - powyżej ok. 15 lat stażu pracy ich płace są niższe. Pielęgniarki i położne na początku kariery zarabiają na ogół dwa i pół tysiąca złotych i w toku rozwoju zawodowego mogą przeciętnie liczyć tylko na kilkaset złotych podwyżki.Znaczna większość (ponad 80%) pielęgniarek i położnych zarabia poniżej 3 900 PLN. Około 17% zarabia w przedziale 3 900-5 840 PLN. Prawie nie występują natomiast w tych grupach zawodowych wyższe zarobki. Przeciętnie wyższe są zarobki diagnostów laboratoryjnych oraz dentystów. Największy odsetek wysoko zarabiających jest wśród lekarzy. Tylko 20% zarabia poniżej 3 900 PLN. Zarobki połowy mieszczą się w przedziale 3 900 - 7 800 PLN. Aż 30% z nich zarabia powyżej 7 800 PLN.Ciekawe wnioski płyną również z analizy wynagrodzeń 20% najlepiej i najsłabiej wynagradzanych specjalistów reprezentujących dane zawody. Najsilniej zróżnicowane są zarobki lekarzy i dentystów. Przeciwnie jest u pielęgniarek i położnych - większość z nich zarabia w stosunkowo wąskim przedziale płacowym. Warto zauważyć zbieżność granicy zarobków najsłabiej opłacanych lekarzy z najlepiej opłacanymi pielęgniarkami i położnymi - ok. 3 800 PLN.Biorąc pod uwagę powyższe dane należy pamiętać, że w służbie zdrowia etat rzadko jest jedynym źródłem przychodu. Specyfika pracy i wynagrodzeń lekarzy wynika w dużej mierze z przepisów, które ograniczają czas pracy, pozwalając równocześnie na kontraktowanie usług medycznych, rozliczanych poza etatem. Dlatego lekarz, poza pensją, ma często dodatkowe wpływy finansowe, płynące np. z dyżurów rozliczanych kontraktowo. Badanie, przeprowadzone przez GUS w październiku 2012 roku, uwzględnia tylko zarobki z umowy o pracę. Daje więc tylko pewien szacunek przychodów w zawodach medycznych.

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.Komentarze (2)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Położna

    0

    Co za bzdury! Jestem położną i pracuje za 13zł za godzinę. Skonczyłam medycyne a nie mam za co opłacic rachunków. Pracuje w święta, weekendy, nocki zawsze po 12h. Zdaża się ze dostaje mniej niż najniższa krajowa bo nie mam umowy o prace tylko zlecenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX