Lista Płac Zawodów

Paweł Słupski
18.09.2008 , aktualizacja: 24.09.2008 09:53
A A A
Kierowca w Trójmieście potrafi zarobić dwa razy więcej niż jego kolega w Warszawie, z kolei spawacz w Słupsku wyciąga co miesiąc trzy razy tyle, co nauczyciel w Lublinie. Sprawdziliśmy w 10 miastach Polski, zarobki przedstawicieli 30 najpopularniejszych zawodów. Porównaj swoje dochody i zobacz, w którym rejonie kraju zarobisz najwięcej!
Dziesięciu dziennikarzy w największych, średnich i niewielkich miastach w Polsce sprawdziło, ile zarabiają przedstawiciele 30 najpopularniejszych zawodów w naszym kraju (kryterium to zainteresowanie ogłoszeniami oraz największa liczba ofert w danych zawodach we wszystkich serwisach rekrutacyjnych - według raportu serwisu GazetPraca.pl). Dzięki temu powstała Lista Płac Zawodów, która jest sednem naszej akcji "Co z tą płacą?".

Kto, gdzie, za ile

Nasza lista ma za zadanie pokazać przedstawicielom danego zawodu, ile zarabiają ich koledzy w innych miastach. Jednocześnie też podajemy średnie koszty życia w danym mieście, aby móc sobie porównać opłacalność np. przeprowadzki do innego miasta dyktowanej większą pensją. Wiadomo, że w sporej większości przypadków największe pieniądze oferowane są w Warszawie, ale za to czeka nas drogi wynajem mieszkania (jeszcze droższe kupno), plus wyższe koszty żywności i usług. Dlatego też, po lekturze naszej listy, można dojść do ciekawych wniosków, że np. lepiej nadal pracować w Słupsku jako spawacz, niż jechać za taką pracą do Warszawy czy Wrocławia. Poza tym warto też zwrócić uwagę na to, w jakich przypadkach opłaca się pomyśleć o własnej działalności gospodarczej, w jakim zawodzie można najwięcej dorobić na boku, w jakiej branży dba się o czas pracy itd. Kolejna sprawa to najbardziej opłacalne zawody - warto zobaczyć co dziś jest w cenie, może jeszcze czas się przekwalifikować?Z Listy Płac Zawodów wynika, że na najwyższe zarobki liczyć mogą adwokaci, pobierający wynagrodzenie w wysokości od 3 200 zł (Kielce) do 30 000-50 000 zł (Warszawa) oraz programiści, zarabiający od 1753 zł (Rzeszów) do 7000 zł (Warszawa). Najmniejsza miesięczna stawka na naszej liście to zarobki sprzedawcy ze Słupska, kształtujące się na poziomie 620 zł. Największą rozpiętością z kolei, charakteryzują się płace księgowej, kształtujące się na poziomie od 850 zł w Słupsku do 14 000 zł w Warszawie. Okazuje się także, że najwyższe płace to niekoniecznie wyróżnik stolicy. Spawacz mieszkający w Warszawie może zarobić 2500 zł, podczas gdy jego kolega w Słupsku zarabia dwa razy tyle.

Zapraszamy do lektury i odpowiedzi na pytanie "Co z tą płacą?"

Oto przegląd zarobków w 30 zawodach (dane z 10 miast - Trójmiasto, Lublin, Kraków, Kielce, Rzeszów, Łódź, Poznań, Słupsk, Warszawa, Wrocław).

Kierowca W Kielcach słabo, w Trójmieście najlepiejSprzedawca Warszawa górą, ale koszty życia...Przedstawiciel handlowy Wszystko zależy od sprytu, ale i wielkości miastaMagazynier W tym fachu kokosów nie zbijesz, ale...Sekretarka Dobre zarobki nie tylko w stolicy...Księgowa Od 1350 do 14000 zł miesięcznie...Inżynier Oni naprawdę sporo zarabiają...Spawacz 5 tys. zł miesięcznie w Słupsku... Co chcieć więcej?Budowlaniec Pomocnik na budowie w Kielcach ma 3 tys. złUrzędnik Mają powody, żeby szukać nowej pracyGrafik Pozwalaj dziecku bawić się komputerem, opłaci sięNauczycielka Długa droga do normalności...Menedżer Od zarządzania pubem do kierowania firmą...Kelner/ka Praca nie na lata, ale te napiwki...Opiekunka Zarobi tam, gdzie ludzie mają kasęInformatyk Do wyboru, do koloru, byle nie w administracjiKosmetyczka Najlepiej zarabia "na swoim"Fryzjer/ka Podobnie jak u kosmetyczki, lepiej założyć działalnośćProgramista 7 tys. zł to tak akurat...Murarz Budowlańcy i fachowcy górą!Dziennikarz Nie tak różowo, jak mogłoby się wydawaćMechanik Czasem 1600 zł, czasem 4000 złKucharz Smacznie i przyzwoicieHostessa Stawki za godzinę są bardzo różnorodneTaksówkarz Trochę sprytu i szczęście i 3 tys. zł zapewnioneOchroniarz Warto walczyć o wyższe stawki...Adwokat Dlaczego nie zarabiać 50 tys. zł miesięcznie?Policjant Na początku nie jest za dobrze...Pielęgniarka Nie ma szans na więcej niż 3 tys. złLekarz Grosz do grosza i 7 tys. zł się uzbieraPrzeczytaj komentarz ekspertów Advisory Group TEST Human Resources na blogu zarobki.blox.plInformacje przedstawione powyżej to zebrane przez dziennikarzy GazetaPraca.pl zarobki przykładowych osób w wybranych miastach Polski. Nie są to średnie zarobki dla danego zawodu. Wszystkie wynagrodzenia podajemy w kwotach netto (to znaczy "na rękę"), chyba że zaznaczono inaczej.Zobacz także