Osobowość najważniejsza dla pracodawcy

Agata Kulczycka
03.11.2008 , aktualizacja: 03.11.2008 10:00
A A A
Warto dbać o porządek, nawet pracodawca może to docenić...

Warto dbać o porządek, nawet pracodawca może to docenić... (GOSIAA1989)

To, że nie jesteś bałaganiarzem i potrafisz tak zorganizować sobie czas, by efektywnie pracować, może być większym atutem podczas rozmowy kwalifikacyjnej niż znajomość trzech języków obcych. Zmieniają się oczekiwania pracodawców wobec pracowników
Agata Kulczycka: Osobowość przyszłych pracowników jest dziś najważniejsza dla pracodawców w Polsce?

Barbara Przywara*: W 2005 r. przeprowadziliśmy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie badania porównujące preferencje naszych pracodawców i pracodawców niemieckich z regionu zbliżonego liczebnie i gospodarczo do Podkarpacia. Bardzo wyraźna była różnica: u nas liczyła się przede wszystkim twarda wiedza, umiejętności, kwalifikacje oraz teoretyczne i praktyczne przygotowanie do pracy. Na cechy osobowe nie zwracano wówczas uwagi. W przeciwieństwie do Niemców, dla których ważne było, czy kandydaci do pracy są zorganizowani, czy mają umiejętność samokontroli, czy są optymistami.

Ale teraz i u nas się to zmienia.

- Ciągle pożądaną umiejętnością jest praca przy komputerze, ale mniej uwagi przykłada się np. do znajomości języków obcych czy posiadanego doświadczenia.

Jaki jest więc idealny kandydat?

- Ustalaliśmy profil idealnego kandydata, przypisując cechom, jakie powinien on posiadać, punkty w skali od 1 do 5. Wiedza zawodowa, umiejętność obsługi komputera ciągle są w cenie. W naszej skali dostały po 4,7 i 4,6 pkt. Ale już znajomość rynku, języków obcych czy doświadczenie zawodowe - nieco mniej. Równie ważne i wysoko punktowane jak wiedza zawodowa czy umiejętność obsługi komputera okazało się to, co wiąże się z cechami charakteru. Na pierwszym miejscu jest zorganizowanie, później umiejętność pracy w zespole, czyli współpraca, dzielenie się pomysłami, praca na zasadach zdrowej konkurencji oraz korzystanie z pomysłów innych, komunikatywność. Ta ostatnia cecha dlatego, że pracodawcy bardzo często poszukują przedstawicieli handlowych i handlowców. I - co ciekawe - najmniej cenionymi cechami są przywództwo i empatia.

Z czego to wynika? Zmienił się rynek pracy i pracodawcy nie mogą już grymasić?

- Rynek się zmienił i mimo kryzysu wciąż nie jest łatwo znaleźć i zatrzymać dobrych pracowników. Trudno też o lojalnych i zaangażowanych ludzi. Często słyszymy, że choć bezrobocie jest wciąż na poziomie 11 proc., to najtrudniej znaleźć ludzi, którzy mieliby motywację do pracy. Najgorszy jest brak chęci. Bo każdy, kto pracował, wie, że konkretną wiedzę potrzebną w pracy zdobywamy podczas wykonywania swoich obowiązków. Obsługi konkretnych programów możemy się nauczyć w dwa-trzy dni. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że najważniejszym kapitałem firmy są ludzie i to, co wnoszą do firmy. Stąd tak duża waga przykładana do ich cech charakteru.

Warto się więc nimi chwalić w CV.

- Ale tylko tymi prawdziwymi. Techniki selekcji kandydatów są tak zaawansowane, że dziś bardzo łatwo sprawdzić już podczas pierwszej rozmowy, czy kandydat nie kłamie.

Ale to niejedyne ciekawe wnioski wynikające z przeprowadzonych przez państwa badań.

- Blisko 70 proc. pracodawców deklaruje, że przyjęłaby pracowników prosto po studiach. Do tej pory funkcjonował mit, że pracodawcy wolą osoby z większym doświadczeniem, a niechętnie przyjmują do pracy absolwentów. Tymczasem okazuje się, że przewagą osób bez doświadczenia jest zaangażowanie, entuzjazm do pracy, brak nawyków, kłopotliwych przyzwyczajeń, dyspozycyjność. I to zaczynają cenić pracodawcy.*Barbara Przywara jest socjologiem w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, kierownikiem zespołu ds. badania potrzebBadania preferencji pracodawców prowadzone są przez WSIiZ regularnie od 2000 r. Dane, o których mowa, pochodzą z badań przeprowadzonych między czerwcem a listopadem ub. roku wśród 114 podkarpackich pracodawców branży informatycznej, handlowej, bankowej, w urzędach państwowych i samorządowych.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX