Kogo brakuje na rynku pracy? Techników.

PAP, ak
08.11.2011 , aktualizacja: 08.11.2011 13:46
A A A

Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta

Kogo brakuje na warszawskim rynku pracy? Techników i średniego personelu technicznego do obsługi nieruchomości i firm, budownictwa, transportu i ochrony zdrowia.
Oferta szkolnictwa w Warszawie powinna zwiększyć się w tych obszarach kształcenia, bo najbardziej brakuje w stolicy techników - wynika z badań nad potrzebami warszawskiego rynku pracy, które prowadzone były w ramach projektu "Rozwój szkolnictwa zawodowego w Warszawie a potrzeby rynku pracy - diagnoza i prognoza" prowadzonego przez Biuro Edukacji stołecznego urzędu miasta wraz z Instytutem Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Badanie prowadzono m.in. wśród gimnazjalistów, uczniów ostatnich klas szkół zawodowych oraz wśród pracodawców. W poniedziałek przedstawiono jego wyniki.

Kogo szukają pracodawcy?

Jak powiedziała prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, według prognoz ekspertów w 2020 r. w Warszawie największy popyt będzie na pracowników w usługach osobistych (chodzi m.in. o usługi opiekuńcze, ale też usługi fryzjerskie i kosmetyczne, rehabilitacja), w transporcie i dystrybucji, a także w usługach informatycznych, gastronomicznych, elektronicznych, turystyczno-hotelarskich, budowlanych i medycznych. - Z kolei zawody "spadkowe" to zawody ekonomiczno-administracyjne, związane z przetwórstwem spożywczym oraz ogrodnicze i rolnicze - powiedziała Kłosiewicz-Górecka. - Najmniejsze zapotrzebowanie będzie na pracowników niewykwalifikowanych - podkreśliła.

Oczywiście żadne badanie - także i to - nie jest w stanie wskazać w sposób jednoznaczny i ostateczny, czy dana szkoła i dany zawód za 20 lat będą w danym miejscu potrzebne, a inne nie. - To bardzo długi okres prognozowania, a nasza rzeczywistość jest bardzo chwiejna, dynamiczna i zaskakująca - oceniła.

Szkolnictwo zawodowe: warto?

Wicedyrektor Biura Edukacji Mieczysława Nowotniak przypomniała, że od 2007 r. władze Warszawy prowadzą działania na rzecz dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy i promujące szkolnictwo zawodowe wśród gimnazjalistów. Z danych Biura Edukacji wynika, że z roku na rok rośnie w Warszawie zainteresowanie uczniów nauką w szkołach zawodowych. W 2006/07 do klas I techników przyjęto 3473 uczniów, a w 2011/12 - już 4783 uczniów. Obecnie ok. 30 proc. uczniów stołecznych szkół ponadgimnazjalnych kształci się w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych.

Projekt "Rozwój szkolnictwa zawodowego w Warszawie a potrzeby rynku pracy - diagnoza i prognoza", realizowany w latach 2009-2011, o wartości 1,5 mln zł, był współfinansowany przez Unię Europejską. Celem projektu było pogłębienie wiedzy na temat kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, wykazanie zawodów deficytowych i nadwyżkowych, określenie motywów wyboru kształcenia zawodowego przez młodzież.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX