Praca sezonowa: jak zarobić na święta

Sonia Grodek, Katarzyna Włodkowska
05.12.2011 , aktualizacja: 05.12.2011 17:59
A A A
Choinka na Rynku

Choinka na Rynku (kt)

Wciel się w Świętego Mikołaja, hostessę lub sprzedawcę fajerwerków. Można zarobić nawet 120 zł w godzinę!
Według najnowszego badania firmy doradczej Deloitte przeciętna polska rodzina, mimo kryzysu, wyda w tym roku na święta o 4 proc. więcej niż rok temu, a zakupy zrobi najpewniej w supermarketach i galeriach handlowych. Wpłynie to na większe zapotrzebowanie na magazynierów, osoby układające towary, pakowaczy prezentów i opiekunów dla dzieci.

- W okresie przedświątecznym najczęściej poszukiwane są jednak osoby na stanowiska kasjera i sprzedawcy - przekonuje Gracjan Sturzbecher, rzecznik supermarketów Carrefour.

Liczba ofert co roku się zmienia zależnie od sytuacji na rynku, ale stawki zwykle nie różnią się od tych, które obowiązują przez resztę roku. Plus - dzięki sezonowej pracy można zaczepić się na dłużej. Ci, którzy dopiero zaczęli się rozglądać za pracą, mają w czym wybierać.

Święty Mikołaj rządzi

Jak się okazuje, najwięcej można zarobić, wcielając się w Świętego Mikołaja. Potrzebni się niemal wszędzie: w centrach handlowych, szkołach, domach dziecka, sklepach, firmach i prywatnych mieszkaniach.

- W tym roku zamknęliśmy przyjmowanie zleceń już w połowie listopada - mówią przedstawiciele firmy Enjoy Group zatrudniającej małą armię "świętych".

Wizyta jednego z nich w wieczór wigilijny to koszt 120-140 złotych, w pozostałe dni stawka spada minimum o połowę, ale zapotrzebowanie kończy się dopiero w połowie stycznia. Podobnych przedsiębiorstw jest w kraju kilkadziesiąt. Pracy dla mikołajów można szukać bezpośrednio na stronach firm zatrudniających bożonarodzeniowych pracowników, w agencjach hostów i hostess (choć tam panowie z białą brodą zarobią najwyżej 20 zł za godzinę) lub poprzez agencje zatrudnienia.

Bez choinki i karpia ani rusz

Według firmy Work Service specjalizującej się w poszukiwaniu i rekrutacji pracowników ,, sprzedawca choinek to druga, najlepiej opłacana w okresie świątecznym praca. Średnie zarobki na poziomie 17 zł netto za godzinę mogą zachęcić do pracy nawet w Wigilię (patrz ramka). Dobrze dorobić pozwala też wcielenie się w aniołka lub praca hostessy, choć tu należy nastawić się na konieczność nawiązywania bezpośrednich relacji z klientami. Stawki hostessy w Wigilię lub sylwestra na firmowej imprezie dobijają nawet do kilkuset złotych za kilka godzin pracy.

Stół wigilijny bez karpia w wielu domach nie przejdzie. Uwaga - sprzedawcy karpi są jednak najczęściej poszukiwani tuż przed samym Bożym Narodzeniem, a wymaga się od nich posiadania aktualnej książeczki sanepidu. Średnie zarobki - 11 zł za godzinę. Łatwiej o pracę sprzedawcy fajerwerków. Za godzinę pracy płaci można otrzymać nawet 14 zł.

Sprawna komunikacja

Generalnie w okresie świątecznym dominuje popyt na usługi i handel. To ten sektor odnotowuje w tym czasie największe obroty. Praca z ludźmi, nawet jeśli tymczasowa, wiąże się z pewnymi wymaganiami.

- Zainteresowani pracą tymczasową w okresie przedświątecznym powinni posiadać wysokie umiejętności komunikacyjne oraz sprzedażowe - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service SA. - Profesje wykonywane w tym czasie nastawione są głównie na promocję oraz sprzedaż produktów o bardzo dużym znaczeniu, także symbolicznym, dla wielu Polaków.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX