Pracujecie jak w polskiej armii!

kps, US Presswire
13.01.2012 , aktualizacja: 18.01.2012 10:00
A A A
Amerykańscy żołnierze w Iraku

Amerykańscy żołnierze w Iraku (Fot. LAURA RAUCH AP)

Rektor uniwersytetu w Ohio Gordon Gee porównał chaotyczną pracę swoich podwładnych do polskiej armii. - O matko, mam teraz zbierać pieniądze na odszkodowanie dla Polaków? - żartował po fakcie.
Gordon Gee jest znany z niefrasobliwych wypowiedzi. Ostatnio na konferencji prasowej tłumaczył zebranym, jak trudno skoordynować prace podległych mu 18 szkół i college'ów.

- Oni walczą ze sobą bez ustanku, są jak PT Boats (amerykańskie kutry z czasów II wojny światowej wykorzystywane do zwalczania okrętów podwodnych - red.) - skarżył się Gee. - Każdy strzela do każdego. Normalnie jak w polskiej armii.

Słysząc nerwowy śmiech kilku setek słuchaczy Gee dodał: - No tak, kogo tym razem obraziłem? O matko, mam teraz zbierać pieniądze na odszkodowanie dla Polaków?

Gee nie przeprosił za swoją wypowiedź. Gdy któryś z zebranych zasugerował, że uwaga była niebyt stosowna, odrzekł:

- Jeśli teraz zamierzacie twierdzić, że chciałem powiedzieć coś złego na temat Polski, to się z tym nie zgodzę. Ale oczywiście mogłem użyć innego porównania - wycofał się.

Kongres Polonii Amerykańskiej wypowiedź Gee uznał za przejaw ignorancji i bigoterii. Gee wysłał do nich przeprosiny, jednak w poniedziałek szef nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożyński uznał je za niewystarczające i zażądał od władz uczelni z Ohio udzielenia rektorowi nagany.

67 - letni Gee jest jednym z najlepszych specjalistów na tym stanowisku w USA. W ciągu ostatnich 30 lat zarządzał z powodzeniem pięcioma publicznymi i prywatnymi uniwersytetami.

Ale jest znany z niefortunnych wypowiedzi. Zdarzyło mu się np. publicznie nazwać gubernatora stanu Ohio George'a Voinovich'a "cholernym głupkiem".

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX