Rośnie zapotrzebowanie na nianie. Zawód z przyszłością?

mp
18.01.2012 , aktualizacja: 17.01.2012 15:57
A A A
Niania

Niania (Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta)

Rok 2011 był korzystny dla niań. Rosnące trudności z zapisaniem dziecka do żłobka lub przedszkola spowodowały, że rodzice chętniej korzystali z alternatywnych form opieki, takich jak klubiki dziecięce czy usługi opiekunek.
Sytuacja niań poprawiła się także dzięki wprowadzonej w październiku 2011 r. "Ustawie o opiece nad dzieckiem w wieku do lat trzech", która przyniosła im takie benefity, jak składki ZUS opłacone z budżetu państwa, możliwość uwzględnienia przepracowanych lat podczas naliczania emerytury oraz przede wszystkim łatwość legalizacji zatrudnienia.

Dzięki temu, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Niania.pl oraz Centrum Informacji o Ustawie Żłobkowej, liczba niań poszukujących pracy za pośrednictwem Internetu w 2011 r. była o 10 proc. wyższa niż w roku ubiegłym. Na Niania.pl (największym w Polsce serwisie internetowym pośredniczącym w usługach opieki nad dziećmi) zarejestrowało się aż 57 tys. opiekunek z całej kraju.

W tym samym czasie prawie 33 tys. rodzin zamieściło ogłoszenia z propozycją współpracy dla opiekunki do dziecka. To prawie 25 proc. więcej niż w roku 2010, co wskazuje na znaczący wzrost zainteresowania rodziców tą formą opieki.

Tymczasem rynek niań powoli zaczyna się stabilizować - ilość opiekunek poszukujących pracy z roku na rok rośnie coraz wolniej. Najwięcej ofert pracy zostało zamieszczonych w październiku i listopadzie 2011, a więc tuż po wejściu w życie nowych przepisów.

Największe zainteresowanie współpracą z opiekunkami odnotowano w Warszawie - tam liczba rodziców poszukujących niani wzrosła aż o 25 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Pozostałe miasta również osiągnęły wysokie wskaźniki rejestracji ofert pracy: w Krakowie wzrost rok do roku wyniósł ponad 19 proc., w Poznaniu i Wrocławiu - niemal 18 proc., zaś w Łodzi - nieco ponad 12 proc. Co ciekawe, również w mniejszych miejscowościach i wsiach rośnie liczba opiekunek i ofert pracy dla nich.Zarobki polskiej niani

Typowa polska opiekunka to kobieta w wieku 29 lat, pracująca w dużym mieście, posiadająca co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe. Jej podopieczny ma zazwyczaj nie więcej niż 3 lata. Do obowiązków niani należy najczęściej karmienie, czynności opiekuńczo - higieniczne, spacery, a także dbanie o prawidłowy rozwój psychomotoryczny, emocjonalny, poznawczy i społeczny powierzonych im maluchów.

Niania zarabia 8,92 zł za godzinę pracy, co przy ośmiogodzinnej opiece od poniedziałku do piątku daje jej wynagrodzenie w wysokości 1427 zł miesięcznie. Opiekunki z dużych aglomeracji, takich jak Warszawa czy Kraków, zarabiają więcej niż nianie z mniejszych miast.W związku z rosnącym zainteresowaniem ich działalnością, w 2011 roku nianie miały większą szansę na znalezienie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy - średnia stawka godzinowa wzrosła z 8,73 zł (w 2010 r.) do 8,92 zł.

Ten pozytywny trend ma także szansę utrzymać się w przyszłym roku. Zdaniem serwisu Niania.pl i Centrum Informacji o Ustawie Żłobkowej nianie, i to nie tylko te z dużych miast, ale również małych miejscowości, mogą liczyć na rosnące zapotrzebowanie na ich usługi.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX