Co nas motywuje do pracy? Spokój i pieniądze

Marta Piątkowska
22.02.2012 , aktualizacja: 22.02.2012 17:28
A A A
Wybierzesz pracę, bo? Gdy mamy do wyboru kilka odpowiedzi, stawiamy na atmosferę w pracy. Ale gdy możemy podać tylko jeden powód, zawsze będą to pieniądze.
Tak wynika z drugiej edycji badania Randstad Award 2012. - Kilkanaście miesięcy temu, przy pytaniu o pięć najważniejszych czynników, według których Polacy wybierają pracodawcę, aż siedmiu na dziesięciu ankietowanych stawiało na dobrą pensję. Dzisiaj podobnego zdania jest nieco ponad połowa - tłumaczy Małgorzata Sacewicz-Górska, PR Manager w agencji doradztwa personalnego Randstad.

Dodaje, że pracownicy zdają sobie sprawę, że stagnacja na rynku pracy nie sprzyja wysokim wynagrodzeniom. I dlatego, gdy możemy podać pięć powodów, dla których wybierzemy pracę w konkretnej firmie, w większości stawiamy na atmosferę.

- Ponieważ jesteśmy zmęczeni wiecznym napięcie i stresem, coraz chętniej wybieramy przyjazne środowisko pracy, które kojarzy się ze spokojem, dobrą współpracą i bezpieczeństwem - mówi Sacewicz-Górska.

Z podobnych powodów wciąż tak samo jak rok temu cenimy stabilność zatrudnienia i pewną sytuację finansową firmy - co drugi badany uznał te czynniki za najważniejsze przy wyborze pracy w konkretnym miejscu.

Nie interesuje nas natomiast, czy firma dba o środowisko lub jest dobrze zarządzana - takie odpowiedzi zakreśliła zaledwie co dziesiąta osoba. Dodatkowo podnoszenie kwalifikacji na koszt pracodawcy jest dla nas mniej istotne niż to, że czasem utkniemy w korku. Jedna trzecia badanych postawiła na dobrą lokalizację firmy, a zaledwie jedna piąta na możliwość brania udziału w wysokiej jakości szkoleniach.

Zupełnie inaczej odpowiadamy, gdy musimy wskazać jeden konkretny powód, dla którego zdecydujemy się na pracę w wybranej firmie. Co piąta osoba wybrała wysokie wynagrodzenie. - Z jednej strony jesteśmy zmęczeni pogonią za pieniądzem i marzymy o odpoczynku, z drugiej, kiedy pojawia się okazja podwyższenia zarobków, nie potrafimy lub nie chcemy z niej zrezygnować. Nic w tym dziwnego, wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych powodów, dla których pracujemy - wyjaśnia Sacewicz-Górska.

Na kolejnych miejscach znalazły się stabilność zatrudnienia, dobra sytuacja finansowa firmy, ciekawa praca, a dopiero potem przyjazna atmosfera.

Warto dodać, że oczekiwania pracowników zmieniają się w zależności od wieku. Doświadczeni pracownicy zwracają uwagę przede wszystkim na stabilną sytuację finansową firmy (28 proc.) i silne kierownictwo (22 proc.). Dla młodych liczą się szkolenia (46 proc.), innowacyjność firmy (21 proc.) oraz możliwość rozwoju (18 proc.).

Różnice widać również w obrębie płci. Kobiety stawiają na elastyczne formy zatrudnienia, równowagę między pracą i życiem osobistym oraz dobrą atmosferę. - Dla mnie istotny jest przede wszystkim rodzaj umowy, chcę pracować na etacie, a nie umowie cywilnoprawnej - mówi Aleksandra, 28-latka z Poznania. - Pieniądze nie są aż tak istotne, ważniejsza jest dla mnie stabilność zatrudnienia.

Mężczyźni oczekują natomiast, że ich firma będzie podążała za najnowszymi trendami lub je kreowała, a całość podeprze wyrazistym wizerunkiem.

Pełne wyniki badania Randstad Award 2012 opublikowane zostaną 15 marca podczas ogłoszenia wyników sondażu na najatrakcyjniejszych pracodawców w Polsce.

*Badanie przeprowadzano w październiku i listopadzie 2011 r. na grupie ponad 7 tys. respondentów

PYTANIE Co najbardziej motywuje Cię do pracy?

 Pieniądze
 Atmosfera w pracy
 Prestiż firmy i ciekawe zajęcie
 Szkolenia na koszt pracodawcy i możliwość podnoszenia kwalifikacji
 Stabilność zatrudnienia
Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX