Choroby zawodowe: chory dostanie więcej

Katarzyna Pawłowska-Salińska
02.04.2012 , aktualizacja: 02.04.2012 16:38
A A A
Wykonywana przez ciebie praca przyczyniła się do pogorszenia stanu twojego zdrowia? Sprawdź, czy masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Bo za choroby zawodowe pracownikowi należy się rekompensata
Od 1 kwietnia wzrosły kwoty odszkodowań związanych z utratą zdrowia w pracy. Jeśli więc straciłeś zdrowie w pracy, należy ci się za to rekompensata. Sprawdź, jak się do tego zabrać. Poniżej odpowiadamy na pytania zadane przez naszych Czytelników.

Codziennie spędzam wiele godzin przy biurku. Od paru lat mam dokuczliwe bóle kręgosłupa. Lekarz twierdzi, że mój stan jest poważny i że powinnam zmienić pracę. Czy mogę się starać o odszkodowanie z powodu choroby zawodowej?

Niestety, nie każde schorzenie, którego przyczyną wydaje nam się charakter pracy lub jej miejsce, może być uznane za chorobę zawodową. Owszem, choroba ma mieć związek z wykonywanymi obowiązkami, ale musi też znajdować się na oficjalnej liście chorób zawodowych (czytaj s. 3). Dlatego bóle kręgosłupa, których w takim spisie nie ma, mogą być rozpatrywane tylko jako choroba parazawodowa i domaganie się odszkodowania za nią jest o wiele trudniejsze.

Od kilku miesięcy mam uporczywy katar. Myślę, że to dlatego, że pracuję w miejscu, gdzie jest dużo pyłu. Widziałam, że alergiczny nieżyt nosa znajduje się na liście chorób zawodowych. Czy wystarczy, że pójdę do lekarza i potem mogę się starać o rentę?

Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Przede wszystkim lista chorób zawodowych bardzo ściśle określa, ile czasu powinny trwać dane schorzenia, żeby zostać uznane za zawodowe. W wypadku alergicznego kataru jest to rok. A więc kilka miesięcy nie wystarczy.

Cierpię na zapalenie spojówek. Wydaje mi się, że może to być choroba zawodowa, tym bardziej że jest w wykazie. Co mam zrobić, żeby dostać odszkodowanie?

Trzeba iść do lekarza. Chory musi otrzymać oficjalną decyzję o tym, że ma chorobę zawodową.

Jak to zrobić?

To wieloetapowa procedura. Najpierw trzeba zgłosić sprawę do właściwego państwowego inspektora sanitarnego albo do inspektora pracy. Zrobić to może pracownik, pracodawca albo lekarz oraz dentysta na specjalnym formularzu określonym w przepisach (DzU nr 132, poz. 1121). W wyjątkowych wypadkach można też zgłosić chorobę telefonicznie (gdy ma bardzo ostry przebieg lub istnieje podejrzenie, że spowodowała śmierć pracownika).

Potem lekarz kieruje chorą osobę na badania i na ich podstawie podejmuje decyzję.

Czy może to być lekarz pierwszego kontaktu?

Nie. O chorobie zawodowej orzekać może tylko lekarz o określonych przepisami kwalifikacjach (medycyna pracy). W dodatku powinien pracować w następujących placówkach:

 • poradnia chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy;

 • kliniki i poradnie chorób zawodowych uniwersytetów medycznych (akademii medycznych);

 • poradnie chorób zakaźnych wojewódzkich ośrodków medycyny pracy albo przychodnie i
 • oddziały chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych;

 • jednostki zakładów opieki zdrowotnej, w których nastąpiła hospitalizacja - w zakresie rozpoznawania chorób zawodowych u pracowników hospitalizowanych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby.


 • Od dwóch lat mam pylicę płuc, ale lekarz nie uznał mojej choroby za zawodową. Czy mogę pójść do innego?

  Nie. Ale jeżeli nie zgadzamy się z treścią orzeczenia lekarskiego dotyczącego choroby zawodowej, możemy się odwołać i zażądać ponownego badania. Mamy na to 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Możemy to zrobić za pośrednictwem poradni, która wydała pierwszą opinię.

  Kiedy dostanę decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej na piśmie?

  Gdy lekarz wyda orzeczenie, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w terminie 14 dni od uprawomocnienia się decyzji sporządza kartę stwierdzenia choroby zawodowej i przesyła ją do Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej lub o braku podstaw do jej stwierdzenia państwowy powiatowy (wojewódzki) inspektor sanitarny przesyła: zainteresowanemu pracownikowi, pracodawcy, jednostce orzeczniczej zatrudniającej lekarza, który wydał orzeczenie lekarskie, właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

  Zobacz także

  Zobacz więcej na temat:

  Skomentuj:
  Zaloguj się lub komentuj jako gość

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX