Prof. Czapiński: Będzie gorzej, ale nie nam

Katarzyna Pawłowska-Salińska
13.04.2012 , aktualizacja: 13.04.2012 18:04
A A A
Prof. Janusz Czapiński

Prof. Janusz Czapiński (Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta)

Rozmowa z prof. Januszem Czapińskim, psychologiem społecznym, autorem cyklicznych badań ?Diagnoza społeczna?
Katarzyna Pawłowska-Salińska: Trzy czwarte Polaków źle ocenia to, co się dzieje na rynku pracy - wynika z najnowszych badań CBOS. Ale tylko co trzeci z nas liczy się z utratą pracy. Wiemy, że jest źle, ale uważamy, że nas to nie dotknie?

Prof. Janusz Czapiński: Ludzie zawsze wypowiadają się na temat swojego życia z większym optymizmem niż o życiu innych. To jest naturalne i stałe zjawisko, nazywa się je złudzeniem optymistycznym. Jest źle, ale to inni stracą pracę. Sytuacja materialna we własnym domu respondenta jest zawsze lepsza niż w całej Polsce. Ta rozbieżność między oceną sytuacji własnej a ogółu, choć może wydawać się niepoprawnym optymizmem, jest ludziom potrzebna. Pozwala codziennie rano zebrać się w sobie, wstać z łóżka i zabrać się do rozwiązywania swoich problemów.

Obawy Polaków przed utratą pracy nie wzrosły od zeszłego roku, a stopa bezrobocia podskoczyła. W kwietniu 2011 r. wynosiła 12,6 proc., w marcu tego roku - 13,3 proc.

- Nadal przeważają te osoby, które pracy nie straciły, więc ich nastawienie wypływa na wyniki sondażu.

Prawie połowa z nas uważa, że sytuacja na rynku pracy w najbliższym czasie się nie zmieni. Uwierzyliśmy, że kryzys tak szybko nie minie?

- Ludzie bez przerwy słyszą w mediach, jak jest źle. W grupie osób młodych sytuacja jest niewesoła - nie mogą znaleźć pracy albo są masowo zatrudniani na umowy śmieciowe. Starszym też w pracy niełatwo. I zaczynamy w to wierzyć. Do tego dochodzi reforma emerytalna. Przy tej okazji bez przerwy do ludzi dociera, że czeka ich trudna sytuacja, bo będzie coraz mniej osób w wieku produkcyjnym. Przed nami rysuje się coraz bardziej ponury medialny obraz. Jak to nie uwierzyć, że coś jest na rzeczy?

Więc wszyscy wierzymy, że ogólnie będzie coraz gorzej, ale i tak większość Polaków sądzi, że ich to nie dotknie.

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX