Zarobki: Polacy tanią siłą roboczą

bsn
01.05.2012 , aktualizacja: 01.05.2012 13:40
A A A
Pieniądze

Pieniądze (Fot. Jacek Babiel / Agencja Gazeta)

Eurostat zbadał ile zarabiają Europejczycy. Polak może liczyć - średnio - na 7,1 euro za godzinę pracy. To jedna z najniższych stawek w całej Unii Europejskiej.
Mimo tego pracodawcy nad Wisłą często narzekają na wysokie koszty pracy. Zwłaszcza po niedawnej podwyżce składki rentowej i płacy minimalnej. Tymczasem mniej od statystycznego Kowalskiego zarabiają tylko: Łotysze (5,9 euro), Litwini (5,5 euro), Rumuni (4,2 euro) i - najbiedniejsi w całej wspólnocie - Bułgarzy (3,5 euro).

Raport europejskiego urzędu statystycznego pokazuje ogromne dysproporcje między krajami członkowskimi. Średni koszt godziny pracy Unii to nieco ponad 23 euro. W eurolandzie (17 państw mających wspólną europejską walutę) uśrednione godzinowe wynagrodzenie jest wyższe - wynosi 27,6 euro. Najwięcej za godzinę zarabiają pracownicy z Belgii i Szwecji - ponad 39 euro (ponad 160 zł) - aż jedenastokrotnie więcej niż Bułgarzy. Nieco tylko mniej otrzymują Duńczycy - 38,6 euro, Francuzi - 34,2 euro oraz Luksemburczycy - 33,7 euro i Holendrzy - 31,1 euro. Nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy, mogą liczyć na 30 euro za godzinę.

Ciekawostką jest, że najbiedniejsze państwa Wspólnoty - Bułgaria i Rumunia mogą się pochwalić najwyższym wzrostem pensji w ujęciu rocznym. W porównaniu do 2010 Bułgaria zanotowała wzrost godzinowego wynagrodzenia o ponad 12,5 proc., a Rumunia o 8, 6 proc. Wynagrodzenia Belgów i Szwedów podskoczyły odpowiednio o 2,8 proc. i 8,6 proc. W Polsce wzrost był niewielki - wyniósł niespełna 1,5 proc.* Raport Eurostatu przedstawia szacunkowe godzinowe koszty pracy w 2011 roku. Dane pochodzą z firm zatrudniających powyżej 10 pracowników; uwzględniają wysokość wynagrodzeń pracowniczych oraz składek, które płaci pracodawca. W odniesieniu do krajów spoza strefy euro trzeba wziąć pod uwagę zmienne kursy walut.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX